Americký titán GE se rozděluje
Průmyslový konglomerát a technologický pionýr General Electric (GE), se do roku 2024 rozdělí do tří na sobě nezávislých firem, jak minulý týden oznámil CEO společnosti Larry Culp. Tato společnost, která bývala tahounem americké průmyslové inovace se dostala do finančních potíží po ekonomické krizi v roce 2008 a nikdy se jí nepodařilo s jejími následky vyrovnat a nastartovat její výkon na úroveň před krizí. Firma, která v USA postavila první jadernou elektrárnu nebo zásobovala vesmírný program, tak zjednoduší svůj byznys a rozpadne se do tří firem, které aktuálně představují její nejsilnější divize – energetiku, zdravotnictví a aviatiku.
Nová firma zaměřená na zdravotnictví by měla vzniknout do začátku roku 2023 a GE by měla vlastnit kolem 20 %. Za rok po ní by měla vzniknout firma zaměřená na energetiku, která bude kombinací aktuálních společností GE Renewable Energy, GE Power a GE Digital. Po vzniku těchto firem se z GE stane společnost zaměřená čistě na aviatiku a zdědí aktiva a závazky celé původní společnosti. Tato změna má za úkol nadále zlepšit finanční situaci firmy. Ta v roce 2020 sice utržila téměř 80 miliard dolarů, ale to se nedá porovnávat s tržbami v roce 2008, kdy si přišla na 180 miliard dolarů, bylo tedy jasné, že změny musí přijít. Akcie GE na zprávu reagovaly růstem o 2,6 %, což značí podporu investorů k takovému kroku, který by měl zaručit, aby společnost nestagnovala a byla konkurenceschopná i do budoucna.
Shell zeštíhluje a adoptuje britskou identitu
Royal Dutch Shell v pondělí oznámila, že zruší svojí dvojitou podílnickou strukturu a přesune svoji centrálu z Nizozemska do Velké Británie. Aktuálně má Shell primární kotaci na Amsterdamské i Londýnské burze, tato dvojitá struktura je ale drahá, protože operuje pod dvěma legislativními systémy a zároveň musí duplikovat role v představenstvu. Taková struktura je pro investory v dnešní době černý puntík a dělá z Shellu o něco méně atraktivní investiční destinaci. Zrušení dvojité struktury není tedy překvapením. Překvapivé ovšem je rozhodnutí firmy opustit Nizozemsko a ustanovit sídlo v Londýně. Důvodem je hlavně nizozemská 15 % daň z dividendy na některé akcie Shellu, které se pod britskými zákony firma vyhne. Shell si tak dokonale popudil nizozemce proti sobě a tamní největší penzijní fond ABP oznámil, že prodá veškeré akcie firmy, které doposud držel. Firma se také přejmenuje z Royal Dutch Shell na Shell Plc. Rozhodnutí firmy akciové trhy uvítaly a cena akcie v Londýně vyrostla o 2 %.
Johnson & Johnson sází na farmaceutika
J & J plánuje oddělit svojí divizi konzumního zboží, které obsahuje především produkty spojené s péčí o tělo a představuje zhruba čtvrtinu firemních tržeb. Děje se tak ve snaze zúžit portfolio produktů a soustředit se na vývoj medicinských nástrojů a farmaceutik v oblasti léčby rakoviny, která je pro farmaceutické firmy dalším tržním zlatým grálem. Investoři už delší dobu tlačí na společnost, aby zjednodušila svoji strukturu a zaměřila se na vývoj nových léků, s čímž ovšem přichází i větší risk. Společnost plánuje rozdělení v horizontu 18–24 měsíců za cenu kolem 1 miliardy dolarů. J & J není jediná firma, která plánuje rozdělení. GSK i Pfizer už oznámily, že jejich divize spotřebního zboží budou odděleny a Merck prodal tuto svojí divizi do Proctor & Gamble už v roce 2018. Akcie J & J v reakci na zprávu poskočily o 1,5 %.
Největší světové IPO v roce 2021
Před dvěma týdny jsme upozorňovali na blížící se IPO americké společnosti Rivian, která se zabývá vývojem a výrobou elektrických aut. Společnost, která v minulém pololetí vykázala ztrátu téměř 1 miliardu dolarů dokázala husarský kousek, když dokázala přesvědčit veřejnost o jejích budoucích prospektech, protože její debut se stal největším IPO v tomto roce. Firma ukončila svůj první den na burze s 30 % nárustem ceny akcie a uzavřela na 100 dolarech za kus. Její valuace je závratná a s více jak 100 miliardami dolarů se stala ze dne na den druhou nejhodnotnější americkou automobilkou. Nechala za sebou firmy jako je GM s valuací 86 miliard dolarů, Ford s valuací 77 miliard nebo Lucid Group s 65 miliardami.
Rivian první den vybral od investorů 12 miliard dolarů, které bude investovat do rozvoje výrobních kapacit, kde firmu tlačí kámen v botě nejvíce. Firmu podpořily největší investiční fondy na Wall Street jako jsou T. Rowe Price nebo BlackRock, kteří na Rivian sází jako na dalšího velkého hráče v elektromobilním sektoru hned za Teslou. Největším podílníkem Rivianu je stále Amazon s 20 %. Transformace automobilového průmyslu probíhá s bezprecedentními scénáři a je vidět, že na trhu panuje obrovský apetit pro elektromobilitu.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy