Akcie čipů bouchly, když předpověď Micronu signalizovala slábnoucí poptávku
Hrstka výrobců čipů, včetně Micron a AMD, signalizovala slábnoucí poptávku, protože žhavá inflace tlačí spotřebu směrem dolů, i když zmírňuje dvouletý globální nedostatek polovodičů, který zasáhl výrobu všeho od aut až po smartphony. Akcie čipů po celém světě se v pátek 1.7. propadly poté, co výrobce paměťových čipů Micron Technology Inc. ve čtvrtek předpověděl mnohem horší tržby oproti očekávání pro aktuální čtvrtletí a uvedl, že trh „za velmi krátkou dobu značně oslabil. “
Akcie tchajwanských TSMC a MediaTek , holandského výrobce zařízení ASML, francouzsko-italské firmy STMicroelectronics a německého Infineon v pátek všechny klesly. Čipové akcie byly v pátek největší brzdou indexu S&P 500. Index Philadelphia Semiconductor klesl o 3,5 % po poklesu o 35 % v první polovině roku. Výrobci čipů se snažili uspokojit velké objednávky od výrobců chytrých telefonů a osobních počítačů (PC) poté, co během pandemie vzrostla poptávka ze strany lidí pracujících z domova. Výsledný nedostatek vedl společnosti, včetně výrobců automobilů, k omezování výroby, zpoždění dodávek a placení vysokých přirážek za klíčové čipy. Nedávné lockdowny souvisejících s COVID-19 v Číně hrála důležitou – negativní roli v dodavatelských řetězcích. Rostoucí inflace po celém světě však vedla k tomu, že si spotřebitelé utahovali opasky, přičemž poptávku zasáhla i Čína. V důsledku toho prudce poklesly prodeje chytrých telefonů a počítačů. “Věříme, že zákazníkům chytrých telefonů a počítačů bude trvat jedno až dvě čtvrtletí, než takzvaně spálí přebytečné zásoby,” napsali analytici Needham v poznámce po výsledcích společnosti Micron.
Společnost Advanced Micro Devices Inc minulý měsíc zaznamenala zpomalení prodeje počítačů v tomto roce, zatímco společnost Micron uvedla, že nedávná blokace Pekingu způsobila v tomto čtvrtletí 30% pokles tržeb v Číně. Očekává se, že dodávky smartphonů do Číny – největšího světového trhu smartphonů – se letos podle Gartneru sníží o 18 %. Celosvětové dodávky pak klesnou o 7 % kvůli narušení dodavatelského řetězce a rusko-ukrajinské válce. Vedení společnosti Micron však uvedlo, že jsou si jistí poptávkou po jejich čipech z dlouhodobého hlediska, a průmysloví analytici uvedli, že stále existuje velká poptávka po čipech používaných v elektromobilech, 5G a vysokorychlostních počítačích.
Společnost TSMC, největší smluvní výrobce čipů na světě, zaznamenala u svých hlavních klientů snížení objednávek čipů na zbytek roku 2022, uvedl v pátek tchajwanský deník Digitimes s odkazem na zdroje z oboru. TSMC to však odmítla komentovat.
Výrobce paměťových čipů Samsung Electronics ve snaze zkontrolovat přebytek zásob dočasně zastavil nové nákupní objednávky a požádal některé dodavatele, aby zdrželi nebo omezili dodávky součástek o několik týdnů, řekl minulý měsíc Nikkei. “Myslím, že rozsah posunu byl rozhodně větší, než kdokoli v ekosystému očekával,” řekl ve čtvrtek obchodní ředitel Micronu Sumit Sadana. Tesla, která ve svých elektromobilech používá stovky čipů, uzavřela kalifornskou kancelář a propustila asi 200 zaměstnanců. Generální ředitel Elon Musk dříve řekl, že má „superšpatný“ pocit z ekonomiky a že společnost potřebuje snížit platy zaměstnanců asi o 10 %. “V druhé polovině roku očekáváme zlepšení dodávky polovodičů,” řekl ve středu na konferenci agentuře Reuters Automotive Europe finanční ředitel Volkswagen AG Arno Antlitz. Poptávka po nových vozidlech může klesnout, “ale naše nabídka poroste.” General Motors nesnižuje objednávky na čipy, uvedl mluvčí v pátek v e-mailu.
TikTok se snaží ujistit americké zákonodárce o zabezpečení dat
Čínská sociální síť TikTok sdělila americkým senátorům, že pracuje na konečné dohodě s Bidenovou administrativou, která by “plně ochránila uživatelská data a zájmy národní bezpečnosti USA”, podle dopisu TikTok, který v pátek 1.7. měla k dispozici agentura Reuters.
Dopis ze čtvrtka přišel v reakci na otázky vznesené v dopise z 27. června několika senátory včetně republikánů Marsha Blackburn a Teda Cruze, uvedl TikTok. TikTok, vlastněný čínským technologickým konglomerátem ByteDance, je jednou z nejpopulárnějších aplikací v oblasti sociálních médií na světě s více než 1 miliardou aktivních uživatelů po celém světě. Za svůj největší trh považuje USA.
Výkonný ředitel TikTok Shou Zi Chew v dopise senátorům sdělil, že aplikace spolupracuje se společností Oracle Corp na „nových pokročilých ovládacích prvcích zabezpečení dat, které, jak doufáme, budou dokončeny v blízké budoucnost,“ stálo v dopise. Minulý měsíc TikTok uvedl, že dokončil migraci informací amerických uživatelů na servery Oraclu, ale stále používá k zálohování datová centra v USA a Singapuru. Dopis TikTok potvrdil, že zaměstnanci sídlící v Číně „mohou mít přístup k americkým uživatelským datům TikTok v souladu s řadou robustních kontrol kybernetické bezpečnosti a protokolů schvalování oprávnění, na které dohlíží náš (ByteDance) bezpečnostní tým se sídlem v USA“.
TikTok uvedl, že očekává, že „vymaže chráněná data amerických uživatelů z našich vlastních systémů a plně se přepne na cloudové servery Oracle umístěné v USA“. TikTok zaslal odpověď na dopis senátorů, uvedl mluvčí společnosti v prohlášení pro agenturu Reuters. “Těšíme se na spojení se členy Kongresu, abychom prodiskutovali podstatu našeho dopisu.” TikTok pracuje na vybudování inženýrských kapacit v USA, aby se dále snížila potřeba přístupu k datům napříč kontinenty, dodal mluvčí. Senátorka Blackburnová z Tennessee řekla, že TikTok “by měl být čistý od začátku, ale místo toho se snažil zahalit svou práci v utajení.” Řekla, že TikTok se musí „vrátit a svědčit před Kongresem“.
Dopis TikTok přišel téměř dva roky poté, co americký národní bezpečnostní panel nařídil společnosti ByteDance zbavit se TikToku kvůli obavám, že by data uživatelů v USA mohla být předána čínské komunistické vládě. Tento příkaz nebyl vykonán poté, co Joe Biden loni nahradil Donalda Trumpa ve funkci prezidenta USA. Panel, známý jako Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), však podle listu stále provádí kontrolu národní bezpečnosti ve společnosti. „Víme, že patříme mezi nejkontrolovanější platformy z hlediska bezpečnosti a naším cílem je odstranit jakékoli pochybnosti o bezpečnosti uživatelských dat v USA,“ stojí v dopise. TikTok v minulosti uvedl, že zaměstnanci v Číně mají přístup k datům uživatelů z USA. V příspěvku na blogu z roku 2020 Roland Cloutier, ředitel informační bezpečnosti společnosti TikTok, řekl: „Naším cílem je minimalizovat přístup k datům napříč regiony tak, aby například zaměstnanci v regionu APAC, včetně Číny, měli velmi minimální přístup k uživatelským datům z EU a USA.” Červnový příběh na serveru BuzzFeed ukázal, že inženýři ByteDance v Číně měli přístup k americkým datům mezi zářím 2021 a lednem 2022.
SDÍLENÉ ALGORITHMY
V dopise také stálo: “ByteDance vyvinul algoritmy pro Douyin i TikTok, a proto oba produkty využívají některé ze stejných základních technologických stavebních bloků.” TikTok je v Číně známý jako Douyin. Ale obchodní logika, algoritmus, integrace a nasazení systémů TikTok jsou specifické pro aplikaci TikTok a jsou oddělené od Douyin, uvedl server. Agentura Reuters dříve uvedla, že zatímco kód pro aplikaci, která určuje vzhled a chování TikTok, byl oddělen od Douyin, kód serveru byl stále částečně sdílen mezi ostatními produkty ByteDance. Serverový kód poskytuje základní funkce aplikací, jako je ukládání dat, algoritmy pro moderování a doporučování obsahu a správu uživatelských profilů. Čínská vláda převzala podíl a místo v představenstvu klíčové entity ByteDance v roce 2021. Společnost TikTok ve svém dopise senátorům vysvětlila, že její akvizice 1 % v Beijing Douyin Information Service Ltd byla nezbytná k získání zpravodajské licence v Číně.
Francouzská skupina Thales ve spolupráci s EXPAL pro australskou armádu
Francouzská technologická skupina Thales, která vyrábí i vojenské technologie v pondělí oznámila partnerství se společností EXPAL Systems s cílem poskytnout dodávky pro australskou armádu, protože Francie a Austrálie si kladou za cíl zlepšit diplomatické vztahy po sporu z minulého roku.
Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden řekl novému australskému premiérovi Anthonymu Albanesemu, že se chce zaměřit na budoucnost, když se snaží obnovit vztahy silně napjaté rozhodnutím bývalého australského premiéra opustit lukrativní kontrakt na jadernou ponorku s Francií. Thales Australia uvedla, že její partnerství s EXPAL se zaměří na námořní munici pro australské armádní síly a také na práci na budoucí technologii pro královské australské námořnictvo. Thales neprozradil žádné finanční podrobnosti transakce.
„Jedná se o jasnou ukázku dlouhodobého závazku společnosti rozvíjet a udržovat trvalou, udržitelnou a odolnou suverénní kapacitu munice pro australské ozbrojené síly,“ řekl výkonný ředitel Thales Australia a Nového Zélandu Corry Roberts. Vztahy mezi Francií a Austrálií klesly loni v říjnu na bod mrazu po té, co Austrálie zrušila mnohamiliardovou objednávku na ponorky s francouzskou vojenskou loděnicí Naval Group – což je součást Thalesu – a místo toho se rozhodla pro alternativní dohodu se Spojenými státy a Británií. Minulý měsíc dosáhla nová australská vláda pod vedením labouristů, po zrušení objednávky ponorek pro Naval Group, vyrovnání ve výši 555 milionů eur (578,6 milionů dolarů).
Francouzský stát vlastní 25,7% podíl v Thales, zatímco francouzská společnost Dassault Aviation (AM.PA) má také 24,6% podíl v Thales. Otázkou je, jak válka na Ukrajině zahýbá s investicemi do špičkových technologií. Je jasné, že celá bezpečnostní situace se ve světě rychle může zvrtnout k novým závodům ve zbrojení. Nemluvě o potřebě zvýšit výdaje na vyrovnání poměrně velkých dodávek na pomoc Ukrajině.
Elon Musk prolomil mlčení na Twitteru, když zveřejnil fotku s papežem
Elon Musk v minulý týden v pátek večer prolomil své devítidenní mlčení na Twitteru, platformě, kterou se snaží koupit za 44 miliard dolarů, a zveřejnil snímek, na kterém se ve čtvrtek setkal s papežem Františkem. Nejbohatší člověk světa tweetoval obrázek, na kterém je vidět, jak stojí vedle papeže, s popiskem: „Včera jsem byl poctěn a setkal se s @pontifex.“ Na snímku jsou také Muskovi čtyři dospívající chlapci, ale ne jeho 18letá transgender dcera, která se 20. června snažila změnit své jméno a přerušit s ním vztahy. Musk má celkem osm dětí. Účel a místo setkání Muska s papežem nebyly bezprostředně jasné.
Naposledy se Musk vyjadřoval ke svému záměru koupit Twitter minulý měsíc na ekonomickém fóru v Dauhá. Musk řekl, že na dohodě o koupi Twitteru je „stále několik nevyřešených záležitostí“, včetně počtu uživatelů, nebo spíše uživatelských kont v systému, jež jsou využívána spíše pro spam. Dalším problémem bylo sloučení dluhové části dohody. Elon Musk také mluvil o své nabídce na koupi Twitteru, o kterém časopis Forbes začátkem tohoto měsíce informoval, kde souhlasil s nákupem za 44 miliard dolarů.
“Stále čekáme na vyřešení této záležitosti, a je to velmi významná věc,” řekl a zopakoval pochybnosti o tvrzeních Twitteru, že falešné nebo spamové účty představují méně než 5 % jeho zpeněžitelných denních aktivních uživatelů. “A pak je tu samozřejmě otázka, zda se dluhová část kola sejde? A pak budou akcionáři hlasovat pro?” Musk řekl, že by rád dostal 80 % podílu v Severní Americe a poloviny světa na Twitteru, co se týká počtu uživatelů. “Moje aspirace pro Twitter je být co nejvíce inkluzivní,“ a dodal: „Nejdůležitější bylo navést společnost správným směrem, jako v mé soukromé společnosti SpaceX a Tesla.“ “To, zda jsem generálním ředitelem, je mnohem méně důležité než moje schopnost řídit produkt správným směrem,” řekl Musk.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy