Nový americký plán na obchod s Čínou bez specifik
Před osmi měsíci slíbila nejvyšší americká obchodní zástupkyně Katherina Tai celkovou obměnu plánu na vývoj obchodních vztahů s Čínou, od kterého si mnozí slibovali načrtnutí dalších kroků s druhou největší ekonomikou světa a srozumitelnější procesy. V pondělí Tai svůj plán prezentovala v proslovu v Centru pro strategické a mezinárodní studie ve Washigtonu a samozřejmě se nedá čekat, že po osmi měsících práce nakreslí mapu, po které se obě mocnosti vydají, ale v jejím plánu se žádná specifika nepodařilo nikomu najít. „Jednání s Čínou opět začnou, což je dobře, ale její jediný plán je „Budu s nimi mít konverzaci‘“, kritizovala proslov profesorka ekonomie ze Syrakuské univerzity Mary Lovely.
Tai oznámila, že dále podrží celní povinnosti, které nastolil prezident Trump, ale nevyloučila, že bude jednat o výjimkách pro průmysly, které jsou pro USA výhodné. Zachování cel ocenil bývalý top obchodní vyjednavač pro prezidenta Trumpa Stephen Vaughn, který stál za vyšetřováním, z kterého cla pramenila: „Co jste dnes viděli je jasný důkaz, že panují silné obavy na obou stranách politického spektra ohledně směru našich ekonomických vztahů s Čínou.“
V další části proslovu Tai odmítla pokračovat ve Fázi 2 Trumpova obchodního plánu s Čínou, protože Fáze 1, ve které měla Čína v roce 2020 zvýšit nákupy amerického zboží o 200 miliard dolarů oproti roku 2017 se podařilo naplnit pouze ze 60 %. Pravdou ovšem je, že v pandemické krizi to byla asi jedna z posledních čínských starostí. Mezi otevřená témata, které se dále budou muset mezi oběma velmocemi řešit, a některé z nich byly součástí Trumpových plánů, je například omezení čínských státních dotací strategických průmyslů nebo zavedení přísnější ochrany autorských práv a patentů. Ohledně těchto bodů v pondělí nezazněl žádný specifický plán, Katherine Tai musí s k jednacímu stolu s čínskou protistranou.
Merck rozšiřuje portfolio a nakupuje Acceleron za 11,5 miliard dolarů
Akcionáři americké farmaceutické společnosti Merck firmě dlouho vyčítali, že koncentruje své tržby kolem malého množství produktů. Například lék Keytruda, který léčí rakovinu plic, v minulém kvartále představoval 36 % celkových tržeb, tedy 4,18 miliardy dolarů. Keytruda zároveň ztratí tržní exkluzivitu v roce 2028. Merck na základě těchto skutečností oznámil akvizici konkurenčního výrobce farmaceutik Acceleron, který vyvíjí látku proti vzácnému onemocnění plicních cév spojeného s vysokým tlakem. Pod názvem Sotatercept je látka v poslední fázi klinických studií a měla by být uvedena na trh v roce 2024. Merck odhaduje, že velikost trhu pro tuto látku je kolem 7,5 miliardy dolarů a měl by si udržet exkluzivitu do roku 2037. Merck zaplatí 180 dolarů za akcii Acceleronu, což je 2,6 % premium vůči cenně minulou středu.
Facebook na 6 hodin zmizel z internetu, kolik ho to stálo?
Pondělní výpadek Facebook aplikací Facebook, Messenger, Whatsapp a Instagram je divoce diskutovaným tématem na všech mediálních platformách. Diskuse se vede od radikálních prohlášení, kdy se upozorňuje na rizika „monopolu“ Facebooku až po vtipné glosy, které se týkají nečekaného a okamžitého zániku průmyslu internetových influencerů. Pro Facebook to je nejenom technologická ostuda, ale zároveň výpadek v nejdůležitějším příjmovém kanále a tím je reklama. Když nejsou platformy, není kde ukazovat reklamní bannery firem a organizací a tím pádem není příjem. Pojďme si jen ze zajímavosti a velmi zjednodušeně ukázat, o kolik mohl Facebook za těch 6 hodin výpadku přijít.
V druhém kvartále roku 2021 Facebook na reklamě utržil 28 250 milionů dolarů. Budeme předpokládat, že pondělí 4. října je podobné výsledům dnů z třetího kvartálu, protože ho tolik neovlivňuje vánoční sezóna a vezmeme v úvahu výsledky druhého kvartálu, protože historicky se druhý a třetí kvartál ve Facebooku od sebe neliší tolik, jako například Q4, kdy je inzerce na internetu kvůli vánoční sezóně nejaktivnější. Takže 28 250 milionů tržeb, v kvartále Q3 je 92 dní, to znamená 2 208 hodin. Tím se naší zjednodušenou úvahou dostáváme k tomu, že Facebook za 6 hodin výpadku mohl přijít o celkem 76,7 milionů dolarů při ztrátě přes 12,5 milionů dolarů za hodinu. To by někde mělo zanechat stopu, nebo snad ne?
Americké vládě dochází cash
„Nejenže republikáni odmítají dělat jejich práci, ale vyhrožují, že použijí jejich moc, aby zabránili nám dělat naší práci, a to je zachránit ekonomiku před katastrofickou událostí. Upřímně si myslím, že to je povrchní, nebezpečné a odpudivé.“ Okomentoval v úterý Joe Biden vývoj na americké legislativní scéně, která se poslední dny zabývá jediným tématem, a to je vládní hotovostní krize. Americké vládě by měla dojít hotovost kolem 18. října, datum se nedá určit přesně, a poté by se dostala do platební neschopnosti platit její dluhy poprvé v její historii. Ministryně financí Janet Yellen varovala, že po 18. říjnu bude mít velmi málo prostředků na pokrytí závazků a ty brzo dojdou.
Před vládou stojí dluhová brzda, která musí být do dne X, jak média kritické datum nazývají, zvýšena nebo suspendovaná a při regulérním legislativním procesu potřebuje toto opatření 60 hlasů v senátu. Demokraté jich mají 50, plus vice prezidentku Harrisovou a vyjednávají s republikány o hlasování zatím neúspěšně. Demokraté se musí brzy rozmyslet, jestli použijí alternativní legislativní nástroj, který se nazývá anglicky „reconciliation“, který se může použít při správě rozpočtu a vyžaduje jen 51 hlasů, ale tomu se demokraté vyhýbají, protože zaprvé chtějí, aby republikáni nesli svůj podíl na splácení dluhů a zadruhé, protože mohou použít reconciliation jen jednou za rok a demokratická vláda má před sebou ještě dva obrovské investiční balíčky v hodnotě 4 500 miliard dolarů, které by tím způsobem mohla protlačit.
Pokud by se dluhovou brzdu nepodařilo změnit znamenalo by to velmi rychlou cestu k recesi, zvedly by se úrokové sazby, USA by ztratily dobrý rating, inflace by porostla, úspory by ztratily na hodnotě, finanční produkty, které berou americké dluhopisy jako benchmark by rapidně klesly v hodnotě a hodnota dolaru jako nejsilnější světové měny by se propadla. Pro USA by to znamenalo finanční armageddon a největší věřitel JPMorgan Chase už plánuje, co se v tomto případě stane. Podobná situace se opakovala například v roce 2011, ale ministryně financí varovala, že oproti roku 2011 nemají zákonodárci tolik času a je třeba ihned jednat. Bylo by to poprvé, kdy by se USA dostaly do platební neschopnosti a dopady by jistojistě byly globální.
Ale investoři se nebojí, vědí, že se zákonodárci domluví a jako vždy nakonec zvednou úroveň dluhové brzdy. Ostatní scénáře jsou nemyslitelné.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy