11 miliard dolarů za vývojářské studio
Rýsuje se největší deal v historii gaming sektoru. Americké herní studio Take-Two, které stojí například za známou herní sérií Grand Theft Auto, v pondělí oznámilo, že nakoupí společnost Zynga, která se věnuje především vývoji mobilních her a rozšíří tak svoje portfolio o mobilní segment, kde poptávka v posledních letech výrazně roste. Spojení těchto dvou studií vytvoří na trhu herního giganta s tržní kapitalizací přes 30 miliard dolarů. Deal by se měl vyšplhat na 11 miliard dolarů, které se rozloží mezi hotovost a akcie Take-Two. Akcie Zynga v pondělí vyletěly o 45 %, naopak Take-Two se propadly o 15 %. Obě společnosti spolu koketovaly už v minulosti, ale poslední kolo vyjednávání přišlo na konci minulého roku, když Zynga ztratila skoro třetinu svoji tržní kapitalizace především z důvodu aktualizací v pravidel na Apple Store, kde se nově mohou uživatelé odhlásit od sledování inzerentů a Zynga tak ztratila velkou část příjmů. Pro potenciál mobilních her ovšem hraje růst meta prostor a kryptoměn.
FED naznačuje dřívější zvýšení úrokových sazeb
„Vzhledem k ekonomickým předpovědím, stavu pracovního trhu a inflaci, se většina účastníků shodla, že by k navýšení úrokových sazeb mohlo dojít dříve nebo v rychlejším tempu, než se účastnící dříve domnívali.“ uvádí záznam jednání předních představitelů FED ze 14. a 15. prosince a ukazuje na jasný konsenzus k tomu, aby FED nejen dříve zvýšil cenu peněz, ale aby se postupně začal zbavovat dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékou. FED jich má na své rozvaze za 8,8 bilionu dolarů a velká část z nich se na jejich kontě akumulovala během pandemie k udržení stability finančních trhů a udržení nízkých dlouhodobých úrokových sazeb. Akciový index S&P 500 na tuto zprávu reagoval poklesem o 1,6 %, výnos dvouletého státního dluhopisu vystřelil nejvýše od března 2020. Dalším důvodem pro zvyšování základních úrokových sazeb je stav amerického pracovního trhu. Platy navýšili rychlost svého růstu o 0,6 % a vláda zaznamenala v posledních týdnech rekordně nízké požadavky na příspěvky v nezaměstnanosti, nezaměstnanost klesla ze 4,2 % na 3,9 %. To i další faktory poukazují na to, že se pracovní trh rychle blíží ke svému naplnění, a to je moment, jak se FED nechal slyšet, pro zvyšování sazeb. Šéf FEDu Jerome Powell by se tento týden měl objevit před bankovní komisí amerického Senátu pro slyšení ohledně jeho nominace na druhý čtyřletý mandát a je pravděpodobné, že bude aktualizovat jeho pohledy na budoucí vývoj ekonomiky.
Sony jako automobilka?
Japonská Sony Group uvedla, že na jaře plánuje spustit společnost pod jménem Sony Mobility, která prozkoumá její možnost vstupu na trh s elektrickými auty. Ředitel a předseda představenstva Sony Kenichiro Yoshida uvedl: „S našimi senzory, cloudem, 5G a zábavními technologiemi věříme, že jsme v dobré pozici, abychom přetvořili automobilový trh.“ Jednou dominantní pozice Sony na trhu elektroniky byla v posledních letech narušena konkurenty jako Samsung, ale Sony má stále arzenál sofistikovaných technologií v segmentech jako jsou senzory kritické pro autonomní řízení vozidel. Sony je také jednou z největších společností ve světě v oblasti produkce her, hudby a filmů a zábavní systémy jsou stále častěji středem pozornosti pro auta budoucnosti. Yoshida na tiskové konferenci také ukázal prototyp SUV vozu VISION-S 02. Podle Sony je auto budoucnosti prostorem pro zábavu, kde uživatelé mohou poslouchat muziku, sledovat filmy a hrát hry podle jejich výběru stejně jako používat 5G internet. Akcie Sony na zprávu reagovaly růstem o 4,2 %.
Zpřístupnění platebních bran na Apple Store
Jihokorejský telekomunikační regulátor uvedl, že Apple prezentoval svůj plán, jak zpřístupnit svůj Apple Store platebním branám třetích stran, jak mu bylo v zemi nařízeno v srpnu 2021. Jižní Korea je první zemí na světě, kde bude Apple čelit platební konkurenci na své vlastní aplikační platformě. „Těšíme se na spolupráci s Korejskou komunikační komisí a naší vývojářskou komunitou při hledání řešení, které bude vyhovovat našim korejským zákazníkům.“ Uvedl Apple, ale neuvedl žádné bližší specifikace navrhovaného řešení, je ovšem jasné, že nová řešení budou poskytovat nižší poplatky než aktuálních 30 % jako je na platební bráně Apple. Výrobce iPhonů se potýká se stejným problémem v USA, kde ho žaloval vydavatel hry Fortnite Epic Games a vypadá to, že Jižní Korea nastavila precedent nejen pro USA ale i pro regulátory v Evropě, kterým se technologickým gigantům snaží dostat na kobylku.
LG Energy Solutions na korejskou burzu
Na konci ledna by měl korejský výrobce baterií LG Energy Solution vstoupit na burzu v Seoulu a poptávka je obrovská. Některé zdroje uvádí, že LG dostalo poptávku od institucionálních investorů v hodnotě 80 miliard dolarů, což je nejvíce v historii jihokorejské burzy. Společnost nabídla institucionálním investorům akcie v hodnotě pouze 6 miliard dolarů a poptávka tak převyšuje nabídku 13krát. IPO by mohlo hodnotu firmy stanovit až na 58,8 miliard dolarů a LG Energy Solution by se tak mohla stát třetí nejhodnotnější korejskou firmou po Samsung Electronics a SK Hynix. Firma dodává baterie například do Tesla nebo General Motors. Cena akcie se bude při IPO pohybovat od 215 do 251 dolarů za kus.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy