V pokračování prvního článku, kde jsme se věnovali světovým společnostem s valuací od 10 do 100 miliard dolarů, se v druhém díle článku Vítězové a poražení prvního pololetí podíváme na společnosti s tržní kapitalizací nad 100 miliard dolarů, tedy opravdové giganty, kterých je na světě pouze 160. Tak které tituly se za posledních 6 měsíců vyšplhaly nejvýše, a které se naopak nejvíce propadly?
Vítězové:
Vítězem v těžké váze se stala společnost Applied Materials, což je americký výrobce a dodavatel vybavení pro výrobu čipů, displejů, počítačů, televizí a solárních panelů. Klienty této společnosti jsou mimo jiných i všichni největší výrobci čipů na světě Samsung, Intel a TSMC, kteří během minulého pololetí v reakci na čipovou krizi oznámili vysoké investice do rozšíření výroby. Z toho samozřejmě čerpají jejich dodavatelé a investoři Applied Materials věří. Jejich největším akcionářem je investiční společnost Vanguard Group s 8 % podílem, druhý je BlackRock s 5 % a třetím je State Street se 3 %.
Na druhém místě je světová dvojka ve výrobě baterií do elektroaut společnost Contemporary Amperex Technology (CATL). CATL je stále druhá za LG v objemu instalované výrobní kapacity, ale má výhodu v tom, že má světově nejvíce klientů, mezi které se řadí Tesla, BMW, Daimler, Honda, Hyundai nebo Volkswagen. Během posledního pololetí CATL dále rozvíjel tyto vztahy. Rozšířil partnerství s Teslou, která jej vyměnila za Panasonic. Volkswagen udělil CATL certifikaci pro testování nových lithiových baterií, jako prvnímu výrobci na světe, a právě Volkswagen v březnu oznámil velké elektro plány a CATL bude jedním z jeho hlavních partnerů. Důvěru investorů v elektromobilitu podpořil i veřejný sektor. Američané chystají infrastrukturní balíček, ve kterém je i 174 miliard dolarů na podporu elektromobility a Evropská Unie už v dubnu schválila klimatická zákon, která počítá s eliminací emisí CO2 do roku 2050.
Na třetím místě je NVIDIA, americký softwarová společnost a výrobce grafických čipů. NVIDIA reportovala rekordní prodeje za první čtvrtletí, které byly živeny komunitou počítačových hráčů, rozmachem jejich datových center a zvýšenou poptávkou po čipech v automobilovém průmyslu. Na čísla z druhého čtvrtletí si ještě musíme počkat, ale investoři také vyhlížejí rozhodnutí regulátora ohledně akvizice britské softwarové společnosti Arm za 40 miliard dolarů. Tato akvizice by z Nvidia udělala jednu z předních firem na umělou inteligenci na světě.
Poražení:
Za poslední půl rok cena akcií nejvíce klesla nejhodnotnější značce ve světě pojištění Ping An. Čínská pojišťovna zaznamenala první výrazný propad na začátku února, kdy reportovala první pokles v zisku od roku 2008. Covid omezil možnosti prodeje pojištění přes distribuční poradenské sítě a Ping An reportoval meziroční pokles 4,2 %. Dále v březnu musela pojišťovna odepsat 530 milionů dolarů kvůli nesplacenému dluhu od developera China Fortune Land Development, který se dostal do platební neschopnosti. Obecně mají ale investoři obavy ohledně výkonosti firmy. Meziročně zisk všech segmentů pojištění klesá a firma se potýká s novou reformou týkající se pojišťovacích poradců, která omezila jejich celkový počet v poli.
Druhá společnost je Pinduoduo, donedávna jedna z nejrychleji rostoucích eshopových platforem na světě, která spojuje farmáře a jejich odběratele. V minulém roce byly akcie Pinduoduo velice populární a společnost si vedla velice dobře, pandemie nastartovala rychlý růst online nákupů, ale důležitý moment, který zadal nedůvěře investorů byl odchod zakladatele Zheng Huanga z pozice předsedy představenstva. Huang byl spojován s úspěchem firmy a trh zatím nevěří novému vedení. Dalším faktorem je také nálada na čínském technologickém trhu. Nikdo neví, s čím vláda přijde dál a investoři jsou obezřetní.
Na pomyslné třetí příčce skončila další čínský e-commerce gigant JD.com, který také doplácí na nejisté investiční prostředí v čínském technologickém sektoru. Společnost také v minulém roce rychle rostla díky online prodejům, ale v současnosti se zdá mnoha investorům jako přehodnocená.
Závěrem můžeme zhodnotit, že největšími událostmi pro světové trhy v minulém pololetí byla pokračující čipová krize, která nasměrovala kapitálové toky do výroby polovodičů. Velká pozornost investorů také směřuje do elektromobility, která se těší velké podpoře veřejného sektoru a míří do ní rozsáhlé dotace. Naopak za největšími propady stojí hon čínské vlády na technologické giganty. Astronomické pokuty ze strany komunistické strany vyvolávají na trhu nedůvěru a investoři se od čínských technologický firem odvracejí.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy