USA mají za cíl ohrozit čínský polovodičový průmysl novými rozsáhlými exportními pravidly
I tak lze nadepsat poslední kroky amerických zákonodárců. Bidenova administrativa v pátek zveřejnila rozsáhlý soubor exportních kontrol, včetně opatření k odříznutí Číny od určitých typů čipů vyrobených kdekoli na světě s americkým technologií. Díky tomu se výrazně rozšířil dosah regulací, ve snaze zpomalit technologický a vojenský pokrok Pekingu.
Pravidla, z nichž některá vstoupí v platnost okamžitě, vycházejí z omezení zaslaných letos v dopisech předním výrobcům technologií KLA Corp, Lam Research Corp a Applied Materials Inc. Výroby čipů se bez těchto technologií prakticky neobejde. Regulace požaduje zastavit dodávky zařízení do továren, které jsou plně ve vlastnictví Číny a vyrábějí pokročilé čipy. Opatření by mohla představovat největší posun v politice USA vůči transferu technologií do Číny od devadesátých let. Pokud budou účinná, mohla by zbrzdit čínský průmysl výroby čipů a to tak, že donutí americké a další zahraniční společnosti, které využívají americkou technologii, aby přerušily podporu pro některé z předních čínských výrobců. “To vrátí Číňany o roky zpět,” řekl Jim Lewis, odborník na technologie a kybernetickou bezpečnost z Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS), think-tanku se sídlem ve Washingtonu, D.C. “Čína se nevzdá výroby čipů… ale tohle je opravdu zpomalí.”
Na čtvrtečním brífinku s reportéry, který přiblížil pravidla, vysocí vládní představitelé uvedli, že cílem opatření bylo zabránit zahraničním firmám v prodeji pokročilých čipů do Číny nebo dodávat čínským firmám nástroje k výrobě vlastních čipů. Otázkou je, jak se to dotkne celé řady dalších zemí, včetně členských zemí sedmadvacítky. “Uvědomujeme si, že jednostranné kontroly, které zavádíme, časem ztratí účinnost, pokud se k nám nepřidají další země,” řekl jeden z úředníků. “A riskujeme poškození technologického náskoku USA, pokud zahraniční konkurenti nebudou podléhat podobným kontrolám.” Rozšíření pravomocí USA na kontrolu vývozu čipů vyrobených americkými technologiemi do Číny je založeno na rozšíření takzvaného pravidla o přímém zahraničním produktu. Dříve byla rozšířena, aby dala vládě USA pravomoc kontrolovat vývoz čipů vyrobených v zámoří čínskému telekomunikačnímu gigantu Huawei Technologies Co Ltd. Později měla zastavit vývoz polovodičů do Ruska po jeho invazi na Ukrajinu.
V pátek Bidenova administrativa uplatnila rozšířená omezení na čínské IFLYTEK, Dahua Technology a Megvii Technology, společnosti přidané na seznam subjektů v roce 2019 kvůli obvinění, že pomáhaly Pekingu při potlačování práv Ujgurů. Pravidla zveřejněná v pátek také blokují dodávky široké škály čipů pro použití v čínských superpočítačových systémech. Pravidla definují superpočítač jako jakýkoli systém s více než 100 petaflopy výpočetního výkonu na podlahové ploše 6 400 čtverečních stop, což je definice, která by podle dvou průmyslových zdrojů mohla zasáhnout i některá komerční datová centra čínských technologických gigantů.Eric Sayers, expert na obrannou politiku z American Enterprise Institute, uvedl, že tento krok odráží novou snahu Bidenovy administrativy omezit pokroky Číny namísto pouhé snahy o vyrovnání podmínek. “Rozsah pravidel a potenciální dopady jsou docela ohromující, ale ďábel bude samozřejmě v detailech implementace,” dodal.
Společnosti po celém světě se začaly potýkat s nejnovější akcí USA, přičemž akcie výrobců zařízení pro výrobu polovodičů klesaly. Semiconductor Industry Association, která zastupuje výrobce čipů, uvedla, že předpisy studuje, a vyzvala Spojené státy, aby „zavedly pravidla cíleným způsobem – a ve spolupráci s mezinárodními partnery – a pomohly tak narovnat podmínky“. Minulý pátek Spojené státy přidaly na černou listinu předního čínského výrobce paměťových čipů YMTC spolu s dalšími 30 čínskými subjekty, které američtí úředníci nemohou kontrolovat Díky tomu se zvýšilo napětí s Pekingem.
Nová nařízení také výrazně omezí vývoz zařízení z USA čínským výrobcům paměťových čipů. V této chvíli se formalizují dopisy zasílané společnostem Nvidia Corp a Advanced Micro Devices Inc omezující dodávky čipů používaných v superpočítačích do Číny. Takové systémy se využívají při vývoji jaderných zbraní a dalších vojenských technologií.
Agentura Reuters jako první informovala o klíčových podrobnostech nových omezení pro výrobce paměťových čipů, včetně odkladu pro zahraniční společnosti působící v Číně a kroků k rozšíření omezení dodávek technologií od KLA, Lam, Applied Materials, Nvidia a AMD do Číny. Jihokorejské ministerstvo průmyslu v sobotu v prohlášení uvedlo, že nedojde k žádnému významnému přerušení dodávek zařízení pro stávající výrobu čipů Samsung a SK Hynix v Číně.
Čínské ministerstvo obchodu v pondělí v prohlášení uvedlo, že se rozhodně staví proti kroku USA, protože poškozuje normální obchodní a ekonomickou výměnu mezi společnostmi v obou zemích a ohrožuje stabilitu globálních dodavatelských řetězců. “USA by měly okamžitě zastavit nepravosti a spravedlivě zacházet se společnostmi z celého světa, včetně čínských.” Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning v sobotu označil tento krok za zneužití obchodních opatření určených k posílení “technologické hegemonie Spojených států”. Čína se rozhodně staví proti americkým vývozním kontrolám polovodičových čipů a vyzývá zemi, aby okamžitě přestala, uvedlo v pondělí ministerstvo obchodu v prohlášení. Rozhodnutí Spojených států podle prohlášení poškozuje nejen čínské společnosti, ale také obchodní zájmy amerických exportérů.
Čínský regulátor dává zelenou financování zaměřené na korejské výrobce čipů
Čínský regulátor obchodu s cennými papíry dal zelenou prvnímu podílovému fondu v zemi zaměřenému na přední čínské a jihokorejské výrobce čipů, řekl úředník Huatai-PineBridge Fund Management Co uprostřed eskalující čínsko-americké technologické války.
Souhlas Čínské regulační komise pro cenné papíry přichází v době zvýšeného geopolitického napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Huatai-PineBridge podal žádost o regulační schválení 9. srpna. Burzovně obchodovaný fond (ETF) bude investovat do předních korejských polovodičových firem včetně Samsung Electronics Co a SK Hynix Inc , stejně jako do čínských gigantů vyrábějících čipy, jako jsou Semiconductor Manufacturing International Corp a Montage Technology Co. ( “Očekává se, že čínský a korejský polovodičový průmysl budou úzce integrovány,” uvedl Huatai-PineBridge v připravovaném marketingovém materiálu pro ETF, jehož datum spuštění ještě nebylo stanoveno.
Fond bude těžit také ze zrychleného tempa Číny směrem k technologické soběstačnosti uprostřed amerických sankcí. Materiál dále zmiňuje zařazení čínské společnosti Huawei Technologies Co Ltd na černou listinu v USA a nedávno přijatý zákon o čipech a R&D. V roce 2021 byla Jižní Korea druhou největší exportní zemí Číny, pokud jde o vybavení, včetně nástrojů na výrobu čipů, a čínský export do Jižní Koreje také roste, řekl manažer fondu. Jižní Korea v sobotu uvedla, že v důsledku přesunu ze strany USA nedojde k žádnému významnému přerušení dodávek zařízení pro stávající výrobu čipů Samsung a SK Hynix v Číně. Nové americké vývozní kontroly jsou zneužitím obchodních opatření, řekl v sobotu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning.
Nově schválený ETF bude sledovat CSI KRX China-Korea Semiconductor Index. Index byl spuštěn jako součást širší dohody o spolupráci podepsané v loňském roce mezi šanghajskou burzou a korejskou burzou (KRX) s cílem podpořit přeshraniční investice mezi těmito dvěma trhy.
Společnost Stellantis, GME Resources uzavřela dohodu o niklu a kobaltu pro výrobu baterií
Automobilka Stellantis podepsala nezávaznou předběžnou dohodu se společností GME Resources o zajištění dodávek niklu a síranu kobaltnatého pro baterie do elektromobilů (EV). Dohoda představuje další krok čtvrtého největšího výrobce automobilů na světě k zabezpečení dodávek kovů potřebných pro baterie, které pohánějí elektromobily, před očekávaným nárůstem celosvětové poptávky, protože přechod k čistší mobilitě získává na síle.
Začátkem tohoto roku francouzsko-italská skupina podepsala dohodu o dodávkách lithia s developerem Vulcan Energy Resources a uvedla, že investuje 50 milionů eur (48,6 milionů dolarů), aby v ní koupila 8% podíl. Stellantis a těžařská společnost GME v pondělí v prohlášení uvedly, že memorandum „představuje první krok k potenciálnímu dlouhodobému partnerství“.
Finanční podrobnosti nebyly zveřejněny. Dodávky budou pocházet z projektu pokročilé těžby niklu a kobaltu v západní Austrálii s názvem „NiWest“, který GME v současné době rozvíjí, s plánovanou výrobou přibližně 90 000 tun niklu a síranu kobaltnatého ročně.
Studie proveditelnosti pro NiWest se má začít tento zpracovávat tento měsíc, uvedly společnosti. Generální ředitel nákupu a dodavatelského řetězce Stellantis Maxime Picat uvedl, že zajištění zdrojů surovin a dodávek baterií posílí hodnotový řetězec skupiny pro výrobu elektromobilů a podpoří její dekarbonizační cíle Stellantis, vlastník značek Jeep, Peugeot, Fiat, Citroen, Maserati a Opel, se zavázal, že do roku 2030 bude tvořit 100 % svých prodejů v Evropě a 50 % svých prodejů v USA z elektromobilů.
Intel a Google Cloud uvádí na trh nový čip pro zlepšení výkonu datových center
Společnosti Intel Corp a Google Cloud (patřící do rodiny firem společnosti Alphabet Inc) v úterý prohlásily, že uvedly na trh společně navržený čip, který může zvýšit bezpečnost a efektivitu datových center. Čip E2000 s kódovým označením Mount Evans přebírá práci na kompresi dat pro přenos od centrálních procesorových jednotek (CPU), které zajišťují hlavní výpočetní výkon. Nabízí také lepší zabezpečení mezi různými zákazníky, kteří mohou sdílet CPU v cloudu, vysvětlil viceprezident Google Amin Vahdat.
Čipy se skládají ze základních procesorů nazývaných jádra. Na čipu mohou být stovky jader a někdy mezi nimi může „prosakovat“ tok informací. E2000 vytváří bezpečné cesty ke každému jádru, aby se takovému scénáři zabránilo. Společnosti provozují stále složitější algoritmy a používají postupně větší soubory dat v době, kdy se zpomaluje zlepšování výkonu čipů, jako jsou CPU. Cloudové společnosti proto hledají způsoby, jak zefektivnit samotné datové centrum.
Zatímco nový čip byl vyvíjen společně s Googlem, Nick McKeown, který vede skupinu Intel Network and Edge, řekl, že Intel může E2000 prodat dalším zákazníkům. „Považujeme se za otevřený cloud a to do té míry, do jaké ostatní využívají možnosti našich technologií,“ řekl Vahdat. „Google Cloud začíná nabízet E2000 v novém produktu zvaném C3 VM, který bude poháněn čtvrtou generací procesorů Intel Xeon,“ dodal Vahdat. Čipy Xeon jsou nejvýkonnější procesory Intel a Google Cloud je první cloudová služba, která nasazuje nejnovější generaci těchto čipů, uvedl Intel.
„I když nejsem naživu, stále mohu tvořit umění,“ řekl robot Ai-Da britským zákonodárcům
„Umělec robotů” jménem Ai-Da v úterý britským zákonodárcům řekl, že ačkoliv se jedná o umělý výtvor, je stále schopen produkovat umění, jak uvedl při parlamentním vyšetřování, jak budou nové technologie fungovat. Je popisován jako „první ultra realistický humanoidní robot na světě s umělou inteligencí“. Objevil se však l v jedné z parlamentních zdobených místností obložených dřevem, na sobě měl krátkou černovlasou paruku a džínové montérky.
Ai-Da má ženskou humanoidní tváří a odhalené paže. Byla vytvořena vědci z Oxfordské univerzity a pojmenována po britské matematičce a počítačové průkopnici Adě Lovelace. Odpovídala na otázky spolu s vedoucím projektu Ai-Da a ředitelem umělecké galerie Aidanem Mellerem v televizním přenosu ze zasedání pořádaném Sněmovnou lordů pro komunikaci a digitální výbor. “Jsem a jsem závislý na počítačových programech a algoritmech. I když nežiju, stále mohu tvořit umění,” odpověděl Ai-Da na otázku, jak se jeho výtvory liší od výtvorů vytvořených lidmi.
Výbor vyslechl humanoidního robota i odborníky z oboru a akademiky o účincích technologií na pracovníky v kreativním průmyslu. V odpovědi na první otázku komise o tom, jak vytváří obrazy, Ai-Da řekl, že prostřednictvím algoritmů umělé inteligence, kamery v očích a robotická paže, a to vše mu pomohlo malovat na plátno. Ai-Da také vysvětlil, jak „analýza velkého korpusu textu“ k identifikaci společného obsahu a poetických struktur mu umožnila generovat nové básně. “Jak se to liší od lidí, je vědomí; nemám subjektivní zkušenosti, přestože o nich mohu mluvit,” řekl Ai-Da.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy