Foxconn se poohlíží po elektromobilitě díky podílu v americkém výrobci nákladních vozidel Lordstown
Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, rozšířil svou činnost v oblasti elektrických vozidel (EV). Učinil tak díky dohodě o převzetí téměř 20% podílu ve ztrátovém americkém výrobci elektrických nákladních vozidel Lordstown Motors Corp. Odhadovaná cena podílu je 170 milionů dolarů. Dohoda, která také poskytne přidružené společnosti Foxconn dvě místa v představenstvu startupu Lordstown. Start Foxconnu v odvětví EV přichází v době, kdy výrobce iPhonů sází na replikaci své dominance ve výrobě elektroniky, resp. její montáži. Tchajwanský gigant v posledních letech zvýšil investice do elektromobilů a polovodičů a oznámil dohody s americkým startupem Fisker Inc a indickým konglomerátem Vedanta Ltd.
V úterý společnost uvedla, že nejnovější dohoda prohloubí vztahy Lordstownu s vývojovou platformou EV společnosti Foxconn MIH neboli Mobility in Harmony. Foxconn zahájil výrobu pickupů Lordstown Endurance v září poté, co koupil závod této americké společnosti v Ohiu. Tato dohoda byla vyvolána potřebou získat finanční prostředky nezbytné pro zahájení výroby Endurance. „V budoucnu budou také příležitosti sdílet technické zdroje LMC (Lordstown) s dalšími zákazníky, což dále rozšíří ekosystém MIH EV a umožní zákazníkům vybrat si lepší řešení a být konkurenceschopnější, “řekl Foxconn.
Generální ředitel Lordstown Edward Hightower, který hovořil prostřednictvím videa na akci MIH v Taipei, uvedl, že výrobce nákladních vozidel a Foxconn hledají další výrobce originálního vybavení nebo verzí tzv. OEM. „Máme také možnost provádět veškerou pokročilou výrobu, veškerý design procesů výroby, kroky, které je třeba podniknout při vytváření nového programu vozidel, a konečně kritické prvky spuštění jak u prototypu, tak u předvýroby. Tedy všechny fáze výroby vozidel včetně sériové výroby,“ řekl Hightower.
Podle podmínek dohody to vypadá, že přidružená společnost Foxconn Ventures Pte Ltd 22. listopadu nebo později nakoupí 12,9 milionu akcií a následně dalších 26 milionů akcií. Takto se podíl podíl Foxconnu posune na 18,3 % kmenových akcií Lordstown a všech jeho prioritních akcií, čímž překoná zakladatele. Stephen Burno má ve firmě podíl ve výši 17,2 %. Lordstown použije výtěžek z prodeje akcií na financování vývojových a designových aktivit pro nový program EV ve spolupráci s Foxconnem. Tím zruší svou dřívější dohodu o společném podniku s Foxconnem a pošle své akcie kotované v New Yorku nahoru.
Akcie Foxconnu v úterý vzrostly o 0,5 %. Dohoda vyžaduje přezkoumání Výborem pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS) – meziagenturním panelem, který přezkoumává zahraniční investice z hlediska potenciálních rizik pro národní bezpečnost. Pokud bude udělen souhlas CFIUS, Foxconn nebude moci zvýšit svůj podíl, pokud bude vlastnit více než 19,99 % akcií s hlasovacím právem v Lordstownu. Lordstown vykázal čistou ztrátu 154,4 milionů dolarů ve čtvrtletí končícím 30. září, tedy vyšší než o rok dříve, kdy ztráta činila úctyhodných 95,8 milionů dolarů.
Zatímco poptávka po elektrických vozidlech celosvětově prudce vzrostla, narušení dodavatelského řetězce a rostoucí náklady na materiál znesnadnily společnostem zvýšit produkci a uspokojit poptávku. Lordstown očekává, že do roku 2023 nebo déle omezí výrobu pickupu Endurance, aby se minimalizovaly ztráty, dokud nebude schopen snížit náklady na materiál. Výrobce nákladních vozidel v pondělí uvedl, že jeho náklady na materiál pro stavbu Endurance byly vyšší než cena, za kterou hodlá prodávat, a dodal, že neuvidí kladné hrubé marže, dokud se jeho náklady na materiál nesníží. Generální ředitel Lordstown Hightower uvedl, že cílem výrobce vozidel je dodat zákazníkům první nákladní vozy Endurance v aktuálním čtvrtletí.
Renault a Google se spojí kvůli SW
Stellantis na dva dny zastaví provoz závodu Melfi v Itálii
Německé ministerstvo hospodářství doporučuje zablokování čínského převzetí výroby čipů Elmos
Na jedné straně prodaný přístav (jeho strategická část), na druhé straně „tvrdá“ odpověď na převzetí výroby polovodičů Čínou. Německé ministerstvo hospodářství doporučilo vládě, aby zablokovala čínské převzetí továrny na výrobu čipů Elmos, protože by to představovalo hrozbu pro národní bezpečnost, uvedly v úterý zdroje z ministerstva.
Mírnější opatření, jako je soudní příkaz, nejsou pro řešení zjištěných nebezpečí vhodná, dodaly zdroje. Elmos v pondělí uvedl, že německá vláda pravděpodobně zablokuje prodej konkurenční společnosti Silex, švédské společnosti, která je dceřinou společností čínské skupiny Sai Microelectronics .
Zdroje uvedly, že ministerstvo hospodářství a vláda v současné době pracují na strategii zaměřené na snížení jednostranných závislostí a podporu diverzifikace, jakož i na ochranu infrastruktury a zabránění úniku technologií. Německý kancléř Olaf Scholz během cesty do Pekingu minulý týden řekl, že je jasné, že Čína a Německo nejsou žádní „vzdálení“ přátelé, a zároveň si stěžoval na zvýšené potíže německých společností s přístupem na čínský trh.
Obavy z rozsahu čínského vlivu v německých podnicích se dostaly do popředí minulý měsíc poté, co Scholz prosadil rozhodnutí povolit čínskému přepravnímu gigantu Cosco. Povolil koupi podílu v terminálu v největším přístavu v zemi, což vyvolalo bezprecedentní protesty v rámci vládní koalice. Kabinet schválil investici 24,9% podílu společnosti Cosco, což je méně než původně plánovaných 35% podíl, a nedává společnosti Cosco žádné výrazné slovo v řízení nebo strategických rozhodnutích. Rozhodnutí vyvolalo rozhořčenou reakci ministerstva zahraničí Německa, které varovalo, že investice neúměrně rozšiřuje strategický vliv Číny. V případě krize by Číně otevřela možnost politicky využít část německé kritické infrastruktury.
Nvidia nabízí nový pokročilý čip pro Čínu, který splňuje kontroly vývozu v USA
Čip nazvaný A800 představuje první hlášenou snahu americké polovodičové společnosti vytvořit pokročilé procesory pro Čínu, které se řídí novými obchodními pravidly USA. Nvidia uvedla, že exportní omezení by ji mohla stát příjmy v řádu stovek milionů dolarů. Americké předpisy stanovené na začátku října fakticky zakázaly export mikročipů a zařízení pro výrobu polovodičů pro čínské společnosti. Cílovými zákazníky jsou nejen ti, jež využívají hotových čipů, ale i ti, jež potřebují zařízení pro jejich výrobu. Na konci srpna společnosti Nvidia a Advanced Micro Devices Inc (AMD) uvedly, že jejich pokročilé čipy, včetně čipu A100 pro datové centrum společnosti Nvidia, byly přidány na seznam kontroly exportu americkým ministerstvem obchodu. Nvidia A800 lze použít místo A100 a oba jsou GPU (grafické procesorové jednotky). Každý takovýto vyspělý čip může stát tisíce dolarů. “GPU Nvidia A800, který byl uveden do výroby ve 3. čtvrtletí, je dalším alternativním produktem k GPU Nvidia A100 pro zákazníky v Číně. A800 splňuje jasný test vlády USA na snížení kontroly exportu a nelze jej naprogramovat tak, aby jej překročil,” uvedla mluvčí společnosti v prohlášení pro agenturu Reuters.
Mluvčí ministerstva obchodu to odmítl komentovat. Nejméně dva čínské weby velkých výrobců serverů nabízejí čip A800 ve svých produktech. Jeden z těchto produktů dříve používal čip A100 v propagačních materiálech. Web distributora v Číně podrobně popsal specifikace A800. Srovnání schopností čipu s A100 ukazuje, že rychlost přenosu dat z čipu na čip je u nového čipu 400 gigabajtů za sekundu, oproti 600 gigabajtů za sekundu u A100. Nová pravidla omezují rychlosti na 600 gigabajtů za sekundu a vyšší.
“A800 vypadá jako přebalený GPU A100 navržený tak, aby se vyhnul nedávným obchodním omezením ministerstva obchodu,” řekl Wayne Lam, analytik CCS Insight, na základě specifikací sdílených agenturou Reuters a poznamenal, že osm je šťastné číslo v Číně. „Čína je pro společnost Nvidia významným trhem a z obchodního hlediska má velký smysl překonfigurovat váš produkt, abyste se vyhnuli obchodním omezením, “ řekl Lam.
Lam dodal, že komunikační schopnosti čipu k čipu A800 představují jasné snížení výkonu pro datové centrum, kde se společně používají tisíce čipů. Velcí čínští výrobci serverů Inspur a H3C, kteří nabízejí servery s novými čipy, na žádosti o komentář nereagovali. Ani distributor čipů OmniSky, který zveřejnil specifikace A800 online. Nvidia uvedla, že prodeje čipů do Číny v hodnotě asi 400 milionů dolarů by mohly být ovlivněny ve třetím fiskálním čtvrtletí, které skončilo v říjnu, kvůli limitům na špičkové čipy. Mít náhradní čip by mohlo pomoci zmírnit finanční ránu. Čtvrtletní výsledky má společnost oznámit 16. listopadu.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy