Americká vládní data: pokles dovozu čipů z Číny
Čínský dovoz čipů v září podle oficiálních celních údajů zveřejněných v pondělí klesl o 12,4 %. Za všechno můžou extrémně napjaté vztahy mezi USA a Čínou, přičemž situaci nadále komplikuje nedostatek těchto součástek. Amerika dovezla během měsíce 47,6 miliardy čipových jednotek ve srovnání s 54,3 miliardami jednotek v září 2021, podle údajů, které měly být zveřejněny na začátku tohoto měsíce. Nakonec se údaje dostaly na veřejnost až po sjezdu Komunistické strany Číny.
Pokles dovozů čipů z Číny do USA je tak ustáleným trendem. Naopak za prvních devět měsíců roku 2021 Čína dovezla 417,1 miliardy jednotek čipů, což je o 12,8 procenta meziročně méně. Dovoz čipů do Číny v roce 2021 prudce vzrostl, protože napětí mezi USA a Čínou ohledně technologické politiky eskalovalo a globální nedostatek čipů vedl čínské firmy k masivnímu hromadění zásob. Samostatná data Národního statistického úřadu ukázala, že domácí produkce čipů v září meziročně klesla o 16,4 % na 26,1 miliardy kusů. Za prvních devět měsíců roku 2022 klesla celková produkce o 10,8 % na 245 miliard jednotek.
Dosažení soběstačnosti čínského čipového průmyslu zůstává pro Peking klíčovou politickou prioritou, zvláště když se Washington nadále zaměřuje na pokrok v čínském polovodičovém sektoru. To nakonec ilustruje i poslední soubor sankcí oznámených Bidenovou administrativou začátkem tohoto měsíce. Sankce způsobily, že velké zámořské společnosti vyrábějící čipy přestaly dodávat produkty klíčovým čínským společnostem. Mezi ty jež pociťují sankce nejvíce patří Yangtze memory Technologies Co a Semiconductor Manufacturing International Corp. Další ranou pro čínský high-tech průmysl má být zastavení dodávek čipů, které by mohla využívat umělá inteligence. Zdá se, že „válka“ o čipy se dostala do další fáze a je otázkou, jak se k tomu postaví EU. Po velkých plánech z loňského roku, kdy jedna návštěva gigantů jako je Intel střídala druhou u dveří premiérů sedmadvacítky, je podezřele ticho. Sice je jasné, že EU momentálně trápí víc Putin a jeho neukojitelná touha po krvi, ale mohlo by se stát, že EU zase ujede vlak.
Microsoft posiluje vyhledávání čínských herních hitů v závodě se Sony
Microsoft Corp shromažďuje obsah čínských videoher, aby napodobil úspěch Sony Group Corp s „Genshin Impact“, uvedly zdroje. Softwarový gigant tím sleduje jednoduchý cíl – Čína se změní z konzumenta her na vývojáře trháků. Microsoft a Sony se snaží platit malým vývojářům nemalé sumy za nové hry, případně herní platformy. Nicméně uvedená hra „Genshin Impact“ (tzv. otevřený svět pro akční RPG) z těchto snah udělala doslova prioritní cíle.
Akční hra na hrdiny od začínajícího šanghajského studia miHoYo vygenerovala od svého vydání před dvěma lety miliardy dolarů a zvýšila laťku v multiplatformních hrách pro více hráčů. Zdroje uvedly, že Microsoft a Sony hledají svou hru v Číně. Rostoucí zájem Západu o čínské hry odráží dozrávání čínského herního průmyslu, uvedli analytici. Čínské hry jsou nyní srovnatelné s velkorozpočtovými západními hrami, řekl Daniel Ahmad, hlavní analytik společnosti Niko Partners. „Čínští vývojáři her se snaží standardizovat své vývojové nástroje, vytvářet pokročilé výrobní procesy, investují do skutečně rozsáhlých týmů,“ řekl Ahmad. “V konečném důsledku jim to pomáhá získat konkurenční výhodu, aby oslovili široké publikum jak z hlediska geografie, tak platforem,” dodává analytik.
Microsoft buduje tým, který bude vyhledávat čínské hry, uvedly dva průmyslové zdroje. Výrobce Xboxu naplnil svůj seznam předplatitelů hlavně tituly velkých značek, ale nyní si namlouvá i nezávislá studia nabídkami velkých peněz. Zároveň záznamy ukázaly, že Microsoft rozšiřuje svou předplatitelskou službu na osobní počítače a kapesní zařízení, čímž zvyšuje přitažlivost čínských vývojářů, jako je miHoYo, kteří si vybudovali reputaci pro multi-player. Multiplatformní kompatibilita „Genshin Impact“ je ukázkovým příkladem. Jeden z vedoucích pracovníků, jehož studio před třemi lety podepsalo licenční smlouvu s Microsoftem na uvedení své hry na Game Pass, uvedl, že americká firma nedávno nabídla na pokračování licenční smlouvu mnohonásobně větší. “Zatím to nepodepisujeme, protože si myslíme, že až úplně dokončíme naši hru, dostane ještě lepší nabídku,” řekl jednatel.
Ilustrují to nakonec i peníze, které že Microsoft zaplatil (2,5 milionu USD) za uvedení akční hry „ARK: Survival Evolved“ na Game Pass a 2,3 milionu dolarů za pokračování ARK 2 – obojí od amerického vývojáře Studio Wildcard. Firmu vlastní čínská společnost Snail Games. Vedoucí pracovník jiného developera, Recreate Games v Šanghaji, uvedl, že jeho společnost loni podepsala smlouvu s Microsoftem na nadcházející hru pro více hráčů „Party Animals“, která bude uvedena výhradně na Xbox. “Xbox kontaktoval mnoho projektů v Číně a tyto projekty se primárně zaměřují na vývoj her pro konzole a PC,” řekl generální ředitel Luo Zixiong. Microsoft byl v Číně pomalejší než Sony. Japonská firma spustila v roce 2017 herní akcelerační program „China Hero Project“, jehož cílem je pomoci čínským vývojářům publikovat hry na její PlayStation. Podpořila 17 titulů, z nichž sedm se dostalo na trh. “Poslední dva roky bylo ticho, ale program stále potichu vrní,” řekl v dubnu agentuře Reuters Kuangyi Zhou, bývalý manažer China Hero Project. “Jsme hrdí na všechny hry, které z programu úspěšně vzešly… Není pochyb o tom, že přijde nová várka.”
V roce 2019 se Sony stalo partnerem miHoYo, do té doby málo známého studia, které vyvíjelo „Genshin Impact“. Hra – celosvětový hit, když vyšla o rok později – je dostupná pro osobní počítače a kapesní zařízení, ale konzolová verze je exkluzivně na PlayStation. Microsoft toho, že přišel o „Genshin Impact“, velmi litoval, řekli dva lidé obeznámení s touto záležitostí. MS s miHoYo na začátku vývoje hry sice jednal, ale nedosáhl dohody. Tato „ztráta“ se stala hnací silou aktivnějšího úsilí Microsoftu o čínské vývojáře. “Pomoc ‘Genshin Impact’ vydělalo Sony hodně peněz,” řekl jeden ze zdrojů . Neexistují žádná veřejná data o příjmech konzolí z „Genshin Impact“, ale data ze Sensor Tower uvádějí číslo 3 miliardy dolarů pro mobilní zařízení v květnu letošního roku. Většinu 21. století hráli čínští hráči převážně importované tituly, protože domácí hry byly považovány za hry s nižší produkční hodnotou. Dokonce i čínský herní lídr Tencent Holdings Ltd začal doma vydávat zahraniční hry.
Jak se trh rozrostl na největší na světě, místní studia stále více investovala do vývoje kvalitnějších her. Tento trend se zrychlil s regulačními omezeními na nové hry a limity na počet importů a těžil z návratu inženýrů, kteří pracovali ve špičkových studiích, jako je Ubisoft Entertainment SA nebo Activision Blizzard Inc. Herní manažeři nyní poukazují na „Genshin Impact“ jako na globální milník v oboru. Apple Inc hru dokonce použil k demonstraci výkonu svých prémiových zařízení včetně nového iPadu Air vybaveného nejnovějším procesorovým čipem M1. Dalším milníkem byl rok 2021 „Naraka: Bladepoint“ od NetEase Inc – druhé největší herní firmy v Číně. Zatímco většina čínských titulů je volně hratelná a profituje z prodeje ve hře, “Naraka: Bladepoint” se prodalo přes 10 milionů kopií navzdory její ceně 20 dolarů, což odráží důvěru v její produkční hodnotu. Hra zaujala Microsoft i Sony, řekly agentuře Reuters dva zdroje. Jeden z nich uvedl, že NetEase upřednostnil společnost Microsoft, která z této hry v červnu učinila exkluzivní Game Pass.
Hyundai spustí v USA továrnu na elektromobily za 5,5 miliardy dolarů
Hyundai Motor Co v úterý ve Spojených státech zahájí provoz závodu na výrobu elektrických vozidel (EV) a baterií v hodnotě 5,54 miliardy dolarů, protože největší jihokorejská automobilka se potýká s nejistým výhledem. za prodej EV na svém top trhu. Hyundai plánuje zahájit komerční výrobu v první polovině roku 2025 v obrovské továrně v okrese Bryan, západně od Savannah. Roční kapacita bude úctyhodných 300 000 vozů. Guvernér Georgie Brian Kemp, republikán, a jeho dva američtí senátoři, Jon Ossoff a Raphael Warnock, oba demokraté, se akce plánují zúčastnit. Kemp a Warnock budou příští měsíc znovu zvoleni. Tento průlom přichází uprostřed hněvu Koreje a Evropské unie kvůli americké daňové politice pro elektrická vozidla.
Zákon o snižování inflace podepsaný prezidentem Joe Bidenem v srpnu vyžaduje, aby byly elektromobily smontovány v Severní Americe, aby získaly nárok na daňové úlevy v USA. Hyundai a jeho přidružená ruka – Kia Corp, stejně jako velké evropské automobilky, byly z dotací na elektromobily vyloučeny, protože tam tyto značky ještě nevyrábějí. Zákon způsobil, že přibližně 70 % elektromobilů okamžitě přestalo mít nárok na daňové úlevy ve výši až 7 500 USD na vozidlo. Prodej crossoveru Hyundai Ioniq 5 ve Spojených státech se v září oproti předchozímu měsíci propadl o zhruba 14 %, což bylo způsobeno novým americkým zákonem.
Obavy z prodeje elektromobilů Hyundai v USA podle nových předpisů uváděli i analytici, když společnost v pondělí oznámila čtvrtletní výsledky, což také „dopomohlo“ k poklesu akcií. Biden vyjádřil ochotu pokračovat v jednáních s Jižní Koreou o nedávné americké legislativě, která zakazuje dotace většině zahraničních výrobců, uvedla Jižní Korea začátkem tohoto měsíce. Biden v dopise jihokorejskému prezidentovi Yoon Suk-yeolovi, který minulý měsíc požádal amerického prezidenta o pomoc, ujišťoval druhou stranu, že nová americká pravidla nepoškodí jihokorejské automobilky. V důsledku tohoto zákona má podle nových pravidel nárok na dotace pouze asi 20 elektromobilů, mezi nimi modely Ford Motor Co a BMW . Ford, Hyundai nicméně jednají o investicích do elektromobilů s Indonésií .
Indonésie jedná s Ford Motor Co a Hyundai Motor Co, o zahájení operací souvisejících s elektrickými vozidly a tyto snahy koordinuje s ministrem hospodářství Airlangga Hartarto zaznělo ve Washingtonu, D.C. Ford, těžař niklu Vale Indonesia a čínská společnost Zhejiang Huayou Cobalt v červenci oznámili, že podepsali nezávazné memorandum o spolupráci na vybudování závodu v Indonésii na těžbu chemikálií z niklu. Hartarto řekl, že Indonésie také jedná o investicích do baterií a elektromobilů s Hyundai a jihokorejským výrobcem baterií LG Energy Solution. „Máme suroviny pro technologie baterií pro elektromobily,“ řekl Hartarto publiku v Centru pro strategická a mezinárodní studia. Velké zásoby niklu v Indonésii, stejně jako kapacita výroby polovodičů, „mohou podpořit americký automobilový průmysl,“ řekl.
Apple zelená a oznamuje nové investice do čisté energie
Apple Inc v úterý uvedla, že bude nově investovat do vytvoření solárních a větrných projektů v Evropě, a vyzvala své dodavatele, aby dekarbonizovali výrobou telefonů iPhone. Společnost se v roce 2020 zavázala, že do roku 2030 odstraní uhlíkové emise z celého svého podnikání, včetně produktů a svého rozlehlého dodavatelského řetězce – který sahá od Vietnamu po Brazílii včetně ČR. Výrobce iPhone nyní bude od svých dodavatelských partnerů vyžadovat, aby podávali zprávy o pokroku v plnění cílů uhlíkové neutrality, konkrétně snížení emisí souvisejících s výrobou produktů Apple.Navíc bude jejich pokrok každoročně auditovat.
Více než 200 dodavatelů, kteří představují 70 % přímých výrobních výdajů společnosti Apple, včetně Corning Inc, Nitto Denko Corp, STMicroelectronics, TSMC a Yuto se zavázaly používat čistou energii, jako je větrná nebo solární energie, pro veškerou produkci Apple. Apple již dříve požádal dodavatele, aby se zavázali ke 100% obnovitelné energii pro výrobu. “Jsme odhodláni být vlnou v rybníku, která vytvoří větší změnu,” řekl generální ředitel Tim Cook. Apple je od roku 2020 uhlíkově neutrální pro své globální firemní operace.
Mnoho nadnárodních společností stále více žádá globální dodavatelské řetězce, aby snížily svou uhlíkovou stopu, protože změna klimatu se stává více středem zájmu investorů a regulačních orgánů. Apple uvedl, že evropské investice jsou součástí strategie, která má řešit asi 22 % jeho uhlíkové stopy pocházející z elektřiny, kterou zákazníci používají k nabíjení svých zařízení. S výstavbou nových projektů v Evropě se společnost snaží napojovat všechna zařízení Apple na kontinentu nízkouhlíkovou elektřinou. Celkové plánované investice přidají 3000 gigawatthodin ročně obnovitelné energie v síti, uvedl Apple.
Navzdory zeleným choutkám omezuje výrobu iPhonu 14 Plus a zvyšuje produkci dražšího iPhonu 14 Pro kvůli vlažné poptávce po modelu střední třídy, uvedla v úterý společnost pro průzkum trhu TrendForce. . Podíl dražší řady iPhone 14 Pro se zvýšil na 60 % z celkového výkonu z původně plánovaných 50 % a v budoucnu by mohl vzrůst až na 65 %, uvádí zpráva. Zaměření Applu na špičkové modely mu může pomoci čelit měkkosti prodeje smartphonů. V době krize polovodičového průmyslu pomohly společnosti Apple zvýšit marže prémiové modely Pro a Pro Max, které byly silnými taháky.
Zpráva TrendForce uvedla, že rostoucí úrokové sazby v USA by mohly omezit spotřebitelské výdaje a podkopat poptávku po iPhonech v prvním čtvrtletí roku 2023. To by mohlo vést k meziročnímu poklesu výroby o 14 % na 52 milionů kusů.Analytici v minulosti uvedli, že verze iPhone 14 Pro a Pro Max se prodávaly rychlým tempem, ačkoli poptávka po základním modelu, typicky nejprodávanějším od Applu, byla nedostatečná. Apple byl jediným dodavatelem z první pětice, který zaznamenal nárůst prodejů ve třetím čtvrtletí a podle výzkumné společnosti Canalys zlepšil svůj podíl na celosvětovém trhu smartphonů na 18 % z 15 % před rokem. Nárůst podílu přišel, když se celkový trh se smartphony zmenšil o 9 %, uvedl Canalys.
Minulý měsíc společnost uvedla, že bude vyrábět svůj nejnovější iPhone 14 v Indii, protože technologický gigant přesouvá část své výroby z Číny, aby lépe řídil rizika vyplývající z rostoucího napětí mezi Washingtonem a Pekingem. TrendForce odhaduje, že podíl produkce Applu z Indie v roce 2023 přesáhne 5 % a v průběhu let se bude zvyšovat.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy