Amazon vydal 13 000 disciplinárních oznámení v jediném skladu v USA
Tlak na výkon a kvalitu v Amazonu láme rekordy, nikoliv však v pozitivním slova smyslu. V některých případech, kdy je obtížné nebo drahé nahradit lidskou ruku, jsou předmětem sporů mezi zaměstnanci a největším zásilkovým obchodem.
Pracovník Amazonu Gerald Bryson během tří dnů ručně spočítal tisíce položek v inventáři svého skladu, když mu jeho manažer ukázal „Dokument se zpětnou vazbou“. Bryson udělal 22 chyb, psalo se v zápisu z roku 2018, včetně sečtení 19 produktů do skladovacího zásobníku, který jich ve skutečnosti měl 20. Pokud by Bryson takto chyboval šestkrát do roka, bylo v oznámení uvedeno, že „má padáka“. Interní dokumenty Amazonu, dříve nezveřejněné, odhalují, jak rutinně společnost měřila výkon pracovníků do nejmenších podrobností a napomínala ty, kteří i trochu zaostali za očekáváním – někdy jen těsně před koncem směny. Za jediný rok končící dubnem 2020 společnost vydala více než 13 000 takzvaných „disciplinárek“ jen v Brysonově skladu, uvedl jeden právník Amazonu v soudních dokumentech. Sklad Amazonu měl v té době asi 5 300 zaměstnanců.
Záznamy a rozhovory současných a bývalých zaměstnanců ukazují obrovský tlak, kterému čelí pracovníci linky, aby plnili úkoly tak přesně a rychle, jak to společnost požaduje. Jenže právě vytvoření prostředí, o kterém někteří zaměstnanci řekli agentuře Reuters, podpořilo úsilí založení odborové organizace v Amazonu v USA. V březnu Brysonovo pracoviště odhlasovalo, že se stane prvním „organizovaným“ skladem Amazonu ve Spojených státech, a zaměstnanci z více než 100 dalších zařízení po Spojených Státech se podle Amazon Labor Union, nezávislé pracovní skupiny vytvořené v dubnu 2021, snaží následovat. Amazon, největší online prodejce v USA, zveřejnil tyto záznamy v reakci na stížnost Národní rady pro pracovní vztahy (NLRB) ohledně Brysonova propuštění v dubnu 2020. Mnoho z těchto dokumentů bylo také obsaženo v samostatném a probíhajícím soudním sporu u federálního soudu. ve kterém se NLRB snažila zastavit to, co nazvala „příznačné nekalé pracovní praktiky“. Amazon nicméně vše popřel a ve svém prohlášení uvedl, že cíle, které stanoví, jsou „spravedlivé a založené na tom, co většina týmu skutečně dosahuje“. Společnost tvrdí, že dokonce své pracovníky více chválí než kritizuje. “Během roku poskytujeme zaměstnancům zpětné vazby, abychom jim pomohli uspět a zajistili, aby pochopili očekávání,” řekl Amazon.
Kathy Drew King, regionální ředitelka brooklynské kanceláře NLRB, uvedla, že představenstvo „energicky usilovalo“ o dodržování pracovního práva Amazonem. Soudce letos v dubnu nařídil Brysonovi znovupřijetí do pracovního poměru poté, co zjistil, že ho firma nezákonně propustila za protest proti bezpečnostním podmínkám na pracovišti. Amazon se proti rozhodnutí soudu odvolá a v prohlášení uvedl, že společnost ukončila činnost Brysona za pomluvu kolegy během demonstrace na parkovišti skladu. Bryson řekl, že ho zaměstnanec slovně napadl. Bryson, nyní odborový organizátor, dodal, že si není jistý, zda se vrátí. “Pokud projdu těmi dveřmi zpět, ukáže to pracovníkům, že mohou bojovat,” řekl. Amazon řekl soudci v Brysonově případu, že nemůže splnit požadavky NLRB v předvolání k poskytnutí tisíců disciplinárních oznámení, které v daném roce doručil zaměstnancům, a označil tento požadavek za „nadměrně zatěžující“.
Mezi zdokumentovanými porušeními, za která Amazon obvinil zaměstnance:
* V červnu 2018 byl na šest minut mimo úkol, což vedlo k napomenutí, které pracovník skladu v Carteret, New Jersey, obdržel ve 2:57 během stejné směny.
* Splnění 94 % cíle produktivity namísto 100 %. Pracovník ve stejném skladu v New Jersey celé týdny plnil pracovní úkoly nad rámec stanovených požadavků. Vedení Amazonu ho však v říjnu 2017 varovalo před možným ukončením, pokud nezlepší rychlost skenování a ověřování položek, která klesla na 164 za hodinu, pod cílovou hodnotu 175.
* Překročení doby přestávky o čtyři minuty. Přestože Amazon nabízí „5minutovou procházku“ na přestávky, tentýž pracovník z New Jersey, který byl napomenut kvůli produktivitě, také v březnu 2017 obdržel písemnou zprávu, že překračuje časový limit. * Čtyři chyby při získávání položek, které si zákazníci objednali během jediného jarního týdne 2019, během kterého pracovník skladu v New Yorku správně vybral pro zákazníky více než 15 800 kusů zboží.
Amazon uznal, že někteří manažeři se nesprávně uchýlili k disciplíně spíše než „koučování“ pracovníků. Podle prohlášení Amazonu pro Reuters se méně než 25 % zpětné vazby týká toho, co nazval „příležitostmi ke zlepšení“, a většina z nich se týká docházky. Bez úplných záznamů firemních oznámení nemohla agentura Reuters tato čísla ověřit. Hrubá čísla „disciplinárek“ citovaných samotným Amazonem v soudních dokumentech však naznačovala, že firma skutečně byla „plodná“. Vedení skladu v Robbinsville, New Jersey, s průměrem asi 4 200 pracovníků k prosinci 2020, dalo zaměstnancům více než 15 000 „disciplinárek“. Do skladu Staten Island Bryson nastoupil krátce po jeho otevření v roce 2018 s nástupním platem 16,50 $ za hodinu. Jeho úkolem bylo počítat šrouby v přihrádkách s pomocí ručního skeneru. Poté, co byl Bryson písemně varován před chybami, řekl, že zpomalil, aby počítal správně. 6. prosince toho roku byl obviňován z toho, že sečetl 295 kusů zboží za hodinu, když společnost očekávala 478. “Sedíte tam a bojíte se, jestli budete mít zítra práci, protože váš výkon není tam, kde by měl být,” vzpomněl si Bryson, nyní 59letý. “Bylo to hrozné.” Ten měsíc dostal další dva zápisy, i když nabral rychlost na 371 kusů, ukazují dokumenty Amazonu. Bryson řekl, že jen „počítal a hýbal se a počítal a hýbal se“, a znovu dostal pohlavek za chyby. Nakonec během čtyř dnů v lednu 2019 prošel téměř 8 000 položkami – dostatečně rychle a přesně, aby vysloužil si i pochvalu zaměstnavatele. „Vaše nedávná pracovní výkonnost splnila nebo překonala očekávání produktivity, “ bylo mu doporučeno. Ale jeho nohy otékaly a tělo ho bolelo, řekl Bryson a dodal, že jen když šel z auta po práci do svého bytu, cítil se, jako by mu bylo „1000 let“. Pracovníci se v posledních letech hrnuli do obřího maloobchodníka za mzdy obecně vyšší než jeho největší rivalové. Loni v září Amazon kvůli najímání na napjatém trhu práce uvedl, že zvýšil svůj průměrný nástupní plat pro provozní personál v USA na více než 18 dolarů za hodinu, což je asi o 10 % více než průměrný plat, který tehdy nabízel Walmart, největší soukromý zaměstnavatel v zemi.
VW v USA spolupracuje s Redwoodem na recyklaci baterií pro elektromobilitu
Volkswagen Group of America spolupracuje s nevadským startupem Redwood Materials za účelem recyklace baterií z elektrických vozidel VW a Audi ve Spojených státech, uvedly v úterý společnosti. VW je nejnovějším partnerem automobilky Redwood, která vytvořila podobnou alianci s Toyota Motor Corp, Ford Motor Co a Volvo Cars. Generální ředitel VW Group of America Scott Keogh v prohlášení uvedl, že recyklační partnerství se společností Redwood nám „pomůže urychlit zavedení elektromobilů v Americe“. VW uvedl, že usiluje o to, aby 55 % jeho prodeje v USA bylo do roku 2030 plně elektrických. Redwood má také smlouvy o recyklaci s výrobci baterií Panasonic Corp v Nevadě a Envision AESC v Tennessee, stejně jako s Amazonem. Ford a Amazon jsou investory v Redwoodu.
Společnost Redwood, kterou založil spoluzakladatel společnosti Tesla JB Straubel, uvedla, že jejím posláním je „vytvořit domácí dodavatelský řetězec baterií s uzavřenou smyčkou“, který by nakonec mohl snížit závislost na těžených surovinách. Společnost Redwood uvedla, že bude spolupracovat s více než 1 000 prodejci vozů VW a Audi ve Spojených státech na obnově a recyklaci bateriových sad v závodech Redwood’s v Nevadě, včetně opětovné výroby součástí bateriových elektrod z takových materiálů, jako je kobalt, nikl, lithium a měď. Pětiletá společnost soustředila počáteční práce na 175akrový kampus v severní Nevadě a plánuje postavit další komplex na jihovýchodě Spojených států, uvedl v rozhovoru její generální ředitel a zakladatel JB Straubel. Nové zařízení by bylo schopno zásobovat plánovanou továrnu na výrobu baterií Toyoty v Severní Karolíně v hodnotě 1,3 miliardy dolarů, stejně jako plánované továrny na baterie Ford v Tennessee a Kentucky s SK On, dceřinou společností jihokorejské SK Innovation Co Ltd.
Redwood Materials zvýší výrobu anodových a katodových komponentů na 100 gigawatthodin do roku 2025, což je dost na zásobování 1 milionu elektromobilů ročně, a poté na 500 GWh do roku 2030, což představuje více jak 5 milionů baterií pro elektromobily, řekl Straubel. Generální ředitel Tesly Elon Musk uvedl, že očekává do roku 2030 výrobu až 20 milionů elektromobilů ročně, zatímco celková celosvětová produkce elektromobilů včetně Tesly by mohla dosáhnout až 40 milionů, uvedli pro agenturu Reuters průmysloví prognostici.
STMicro, GlobalFoundries plánují novou francouzskou továrnu na čipy za 5,7 miliardy dolarů
Výrobci čipů STMicroelectronics a GlobalFoundries v pondělí oznámili plány na vybudování továrny na polovodiče ve Francii s využitím finančních prostředků od vlády. Projekt představuje lví podíl 6,7 miliardy eur (6,8 miliardy dolarů) investic velkých světových společností, které má prezident Emmanuel Macron oznámit na letošním summitu „Choose France“ ve Versailles. Spojené státy a Evropská unie prosazují továrny na výrobu čipů tím, že nabízejí miliardové státní dotace, aby snížily závislost na asijských dodavatelích a zmírnily globální nedostatek čipů, který způsobil značné problémy pro výrobce automobilů, ačkoli existují náznaky, že poptávka klesá. Toto zařízení, které bude vedle stávajícího závodu STM v Crolles, má dosáhnout plné kapacity do roku 2026 s až 620 000 wafery ročně o velikosti 18 nanometrů, uvádí prohlášení. Ty se používají v automobilovém průmyslu, internetu věcí a mobilních aplikacích.
Společnosti nezveřejnily výši investic do nového areálu poblíž italských a švýcarských hranic ani výši finančních prostředků, které francouzský stát poskytne. V hovoru s novináři společnosti uvedly, že investice – která podle Macronova úřadu činila více než 5,7 miliardy eur – by byla příliš náročná bez účasti francouzské vlády. Macron navštíví továrnu, uvedla jeho kancelář. Nová továrna by vytvořila přibližně 1 000 nových pracovních míst a také by pomohla společnosti STMicro dosáhnout cíle zvýšení tržeb na více než 20 miliard dolarů. “Budeme mít větší kapacitu na podporu našich evropských a globálních zákazníků při jejich přechodu na digitalizaci a dekarbonizaci,” řekl generální ředitel STMicroelectronics Jean-Marc Chery. Zatímco STMicro dříve zveřejnila plány zdvojnásobit své letošní investice až na 3,6 miliardy dolarů, GlobalFoundries expanduje v USA, Německu a Singapuru. Evropská komise začátkem tohoto roku uvolnila pravidla financování pro inovativní polovodičové závody jako součást evropského zákona o čipech, protože Evropa usiluje o zdvojnásobení svého celosvětového podílu na trhu na 20 % v roce 2030.
V březnu Intel představil plány na investici ve výši 88 miliard dolarů v celé Evropě a vybral Německo jako místo pro obrovský nový komplex na výrobu čipů. Ve Francii plánuje vybudovat své nové evropské výzkumné centrum, které vytvoří 1 000 nových pracovních míst v oblasti špičkových technologií. Intel bude vyrábět nejnovější 2 nanometrové čipy, které jsou mnohem novější, než projekt STM-GlobalFoundries. Asijští výrobci čipů, jako jsou TSMC a Samsung, také připravili velké investiční plány, ale zatím neoznámili žádné továrny na polovodiče v Evropě. Výrobci čipů zaznamenali od konce roku 2020 obrovskou poptávku, protože vyšší objednávky od výrobců elektroniky posílené praktikami práce z domova podnítily prudký nárůst prodeje přístrojů a vedly k výpadkům dodávek pro další průmyslová odvětví, jako jsou dodavatelé automobilů a telekomunikací. Nedostatek čipů se však může změnit v nadbytek. Výrazně slabší, než se očekávalo, obchodní výhled společnosti Micron Technology Inc na výrobu paměťových čipů na konci června vyvolal obavy, že se odvětví nyní obrací směrem k sestupnému cyklu. Gartner a další výzkumné firmy uvedly, že prodeje počítačů a smartphonů koncem tohoto roku klesnou, což zmírní nedostatek čipů pro jiná odvětví.
Netflix jedná s hollywoodskými studii o nové vrstvě s reklamami – WSJ
Společnost Netflix se snaží vyladit své programové smlouvy s hollywoodskými studii, aby umožnila spustit verzi streamovací služby podporovanou reklamou, uvedl v úterý Wall Street Journal. Společnost zahájila jednání s Warner Bros., Universal a Sony Pictures Television, uvedla zpráva s odkazem na lidi obeznámené s touto záležitostí. Podle zprávy bude také muset znovu vyjednat dohody o starších televizních pořadech, jako jsou „Breaking Bad“ od Sony a „NCIS“ od Paramount Global. Netflix řekl agentuře Reuters, že je stále v ranném stádiu rozhodování, jak uvést na trh levnější variantu podporovanou reklamou, a dodal, že v tuto chvíli jsou to všechno jen spekulace. Warner Bros., Universal a Sony okamžitě neodpověděly na žádosti agentury Reuters o komentář. Začátkem června výkonný ředitel Ted Sarandos uvedl, že Netflix jedná s několika společnostmi o reklamních partnerstvích. Poté, co poprvé za deset let ztratil předplatitele a předpokládal pokles o 2 miliony v nadcházejícím čtvrtletí, Netflix v dubnu uvedl, že zvažuje spuštění nižší cenové úrovně s reklamou. Nejimpozantnější vyzyvatel Netflixu – Walt Disney Co’s (DIS.N) Disney+ – také uvedl, že zavede vrstvu podporovanou reklamou, protože pandemický boom streamování odeznívá, konkurence se zpřísňuje a rostoucí inflace škrtí výdaje na zábavu.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy