Technologičtí giganti by měli sdílet náklady na evropskou síť
EU se rozhodně nebojí regulovat trhy. Je otázka, jaký vliv to však bude mít na neutralitu EU v oblasti sítí. Na jedné straně je obsah a na druhé straně je prostředek k jeho doručení konzumentovi. Je však otázkou, zda by se podobné snahy neobjevily i v jiných oborech – vždyť přeci potraviny je třeba také doručit a tak by měli jejich producenti přispět na nová auta dopravcům (ano zní to přitažené za vlasy, ale je to pořád jen princip). Otázkou však je, zda by taková regulace nezměnila pravidla hry zcela nepředvídatelným způsobem. Odpověď ukáže čas a každý čtenář na ní bude mít svůj názor.
Francie, Itálie a Španělsko zesilují tlak na Evropskou komisi, aby přišla s legislativou, která zajistí, že velké technologické firmy budou částečně financovat telekomunikační infrastrukturu, ukázal dokument v pondělí. Bylo to poprvé, kdy tyto tři vlády vyjádřily svůj společný postoj k této otázce. Regulační orgány EU v květnu uvedly, že analyzují otázku, zda by techničtí giganti Alphabet Google, Meta a Netflix měli nést část nákladů na modernizaci telekomunikačních sítí. Ve společném dokumentu, jehož kopii viděla agentura Reuters, tři vlády uvedly, že šest největších poskytovatelů obsahu představuje 55 % internetového provozu. „To generuje specifické náklady pro evropské telekomunikační operátory, pokud jde o kapacitu, v době, kdy již nyní enormně investují do nejnákladnějších částí sítí s 5G a Fiber-To-The-Home,“ uvádí se v dokumentu.
Vyzvaly proto, aby evropské telekomunikační sítě a velcí poskytovatelé online obsahu platili spravedlivé podíly z nákladů na sítě. “Vyzýváme k legislativnímu návrhu… zajišťujícímu, že všichni účastníci trhu přispívají na náklady na digitální infrastrukturu,” stojí v dokumentu. Podrobnosti o společném dokumentu potvrdili dva italští vládní úředníci. Jeden z nich uvedl, že římská vláda byla před zářijovými všeobecnými volbami připravena poskytnout neformální podporu ve své dozorčí funkci.
Podle studie, kterou loni zveřejnila telekomunikační lobbistická skupina ETNO, že by roční příspěvek 20 miliard eur na síťové náklady technologických gigantů mohl přinést 72 miliard eur pro ekonomiku EU. Aktivisté za digitální práva však varovali, že nucení Big Tech platit za sítě by mohlo ohrozit pravidla EU pro síťovou neutralitu, která by podle nich mohla být oslabena v dohodě s online giganty o pomoci financovat telekomunikační sítě. Jakýkoli legislativní návrh by měl „zajistit spravedlnost mezi uživateli v souladu s pravidly síťové neutrality, což je základní princip, který musíme bezpodmínečně zachovat,“ uvádí společný dokument.
Uber Eats se zaměřuje na to, jak spotřebitelé zasažení inflací přehodnocují objednávání
Přestože by se mohlo zdát, že Uber není úplně technologicky zajímavá, může současná situace v podobných platformách mnohé napovědět. Po Covidu tu máme inflaci a válku. Jak se mění chování spotřebitelů a jaké technologie mohou být v „kurzu“? Očekává se, že obchod s dodávkami potravin, který udržoval zisky společnosti Uber Technologies nad vodou během vrcholu pandemie, bude vykazovat známky napětí ve výsledcích za druhé čtvrtletí, které byly zveřejněny v úterý, protože desítky let vysoká inflace omezuje spotřebitelské výdaje. Zpomalení by mohlo utlumit jakýkoli nárůst v důsledku oživení hlavního byznysu Uberu, který těží ze znovuotevření kanceláří a nárůstu cestování po celém světě. “Investoři odepsali donášku jídla jako další botu, kterou by měli spotřebitelé utáhnout,” řekl analytik Bernstein Nikhil Devnani a poukázal na tristní výkon britské Deliveroo ROO.L.
Deliveroo minulý měsíc snížilo svou roční prognózu tržeb uprostřed zhoršující se krize životních nákladů, což vyvolalo otázky ohledně vyhlídek růstu doručovacích firem. Zatímco sdílení jízd letos zaznamenalo oživení, mohlo by to být pod tlakem možného nedostatku řidičů vyvolaného prudkým nárůstem cen benzínu, uvedl analytik MKM Partners Rohit Kulkarni. Uber v minulém čtvrtletí uvedl, že nevidí potřebu zvýšit pobídky k přilákání řidičů, zatímco konkurenční Lyft byl nucen investovat více, aby zajistil stálou nabídku jízd taxíkem. Lyft oznámí zisk ve čtvrtek.
Uber podle výsledků poprvé „převrací“ cash flow do kladných hodnot, a akcie prudce rostou Uber Technologies Inc. v úterý vůbec poprvé vykázala pozitivní čtvrtletní peněžní tok a předpověděla provozní zisk za třetí čtvrtletí nad odhady. Společnost vsadila na stabilní poptávku po svých službách pro odvoz a rozvoz jídla. Akcie Uberu, které letos ztratily více než 40 %, stouply o 15 % na 28,41 dolaru v předtržním obchodování a pomohly k 8% zisku konkurenčních akcií Lyft Inc. Uber vygeneroval ve druhém čtvrtletí volný peněžní tok ve výši 382 milionů dolarů, což překonalo očekávání analytiků ve výši 263,2 milionů dolarů, protože cesty přesáhly úroveň před pandemií, kterou podpořilo znovuotevření kanceláří a nárůst poptávky po cestování.
Počet řidičů a doručovatelů na její platformě vzrostl o 31 % na historické maximum téměř 5 milionů, což rozptýlilo obavy, že prudce rostoucí ceny plynu je odrazují od smlouvy se společností. “Je to tak: na Uberu dnes vydělává více lidí než před pandemií,” řekla generální ředitelka Dara Khosrowshahiová. Růst v oblasti doručování se zpomaloval, ale Uber očekával, že se objednávání stane pro spotřebitele standardem, protože stále přidává nové partnery. Tržby segmentu doručování vzrostly o 37 % na 2,69 miliardy USD, zatímco tržby v oblasti spolujízdy vzrostly ve čtvrtletí končícím 30. června o 120 % na 3,55 miliardy USD.
Právě spolujízda je řešení vysokých nákladů na osobní dopravu díky cenám benzínu a nafty. Analytici očekávali tržby ve výši 2,58 miliardy USD za dodávku a 2,93 miliardy USD za spolujízdu. Hrubé rezervace, neboli celková hodnota rezervací provedených na její platformě, vzrostly o 33 % na 29,1 miliardy dolarů. Upravená EBITDA činila 364 milionů USD, čímž překonala odhady 257,89 milionů USD. Nyní očekává Uber upravenou EBITDA za třetí čtvrtletí mezi 440 miliony a 470 miliony USD, což je výrazně nad odhadem analytiků ve výši 383,95 milionu USD, podle údajů IBES společnosti Refinitiv.
Apple je žalován francouzskými vývojáři aplikací kvůli poplatkům za obchod s aplikacemi
Společnost Apple Inc byla v pondělí zažalována francouzskými vývojáři aplikací, kteří obvinili výrobce iPhonů z porušování antimonopolního zákona USA tím, že jim účtoval vysoké poplatky za používání obchodu s aplikacemi. Mezi žalobce v navrhované hromadné žalobě patří Société du Figaro, která vyvíjí aplikaci Figaro news; L’Équipe 24/24, která vyvíjí sportovní zpravodajskou a streamovací aplikaci L’Équipe, a Le Geste, sdružení francouzských poskytovatelů obsahu. Podle stížnosti podané u federálního soudu v Oaklandu v Kalifornii Apple zneužil svého monopolního postavení na distribuci aplikací na mobilních zařízeních s iOS tím, že pro tato zařízení nařídil pouze jeden obchod s aplikacemi.
Jenže právě to umožňuje držet aplikace z pohledu bezpečnosti na vyšší úrovni, než je tomu otevřenějšího Googlu. Ekosystém Applu byl vždy mnohem uzavřenější a samozřejmě si nelze myslet, že by to bylo zadarmo. Žalobci uvedli, že to umožnilo společnosti se sídlem v Cupertinu v Kalifornii účtovat „suprakonkurenční“ 30% provize po dobu 14 let, stejně jako roční poplatky 99 USD vývojářům aplikací, a zároveň potlačit inovace a výběr spotřebitelů. “Neexistuje žádná platná obchodní nutnost nebo prokonkurenční ospravedlnění chování Applu,” stojí ve stížnosti. “Namísto toho jsou akce Applu navrženy tak, aby zničily konkurenci.” Apple neodpověděl na žádosti o komentář Reuters.
Pondělní stížnost požaduje soudní příkaz proti dalšímu protisoutěžnímu jednání a trojnásobné odškodnění za porušení federálního antimonopolního zákona a zákonů státu Kalifornie. Žalobce zastupuje americká advokátní kancelář Hagens Berman Sobol Shapiro a Fayrouze Masmi-Dazi sídlící v Paříži. Pondělní žaloba připomíná dřívější případ Hagense Bermana proti Applu, který loni v srpnu vyústil ve vyrovnání 100 milionů dolarů pro menší vývojáře iOS, kteří označili provize Applu za přehnané. V červnu bylo dosaženo vyrovnání 90 milionů dolarů se společnosti Alphabet Inc za to, jak její obchod s aplikacemi zachází s vývojáři.
Případ je Société du Figaro et al proti Apple Inc, okresní soud USA, Severní okres Kalifornie, č. 22-04437. Bude zajímavé sledovat vývoj případu. Pro mnohé je uzavřenost ekosystému Appstoru logickou obchodní strategií a je otázka, zda se Applu podaří prokázat, že provoz obchodu též něco stojí, stejně jako nástroje pro tvorbu a navíc – a to je podstatné, bezpečnost aplikací už vůbec není zadarmo.
Akcie TSMC se před možnou návštěvou Pelosiové na Tchaj-wanu propadly až o 2,98 %
Akcie tchajwanského výrobce čipů TSMC. v úterý klesly až o 2,98 %, protože investoři bedlivě sledují možnou cestu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wan, z čehož pochopitelně není nadšená Čína. Hlavní benchmarkový akciový index TWII klesl o více než 2 %. Ve světe výrobců polovodičů tak zase není klid.
Demokraté včetně vůdce většiny v americkém Senátu, Chucka Schumera, se připojili ke snaze umístit rychle rostoucího čínského výrobce pamětí Yangtze Memory Technologies Company (YMTC) na černou listinu v USA. V dopise americké ministryni obchodu Gině Raimondové z 28. července Schumer a půl tuctu dalších senátorů z obou stran popsali „rostoucí hrozbu“, kterou představují čínští výrobci polovodičů jako YMTC pro národní bezpečnost a americké společnosti v tomto oboru. „Tím, že ministerstvo obchodu USA nepřidalo YMTC na černou listinu, umožňuje ČLR využívat náš technologický sektor a zásobovat sankcionované strany v Číně,“ stojí v dopise, který v pondělí měla k dispozici agentura Reuters.
Vývoz z USA do společností zařazených na černou listinu ministerstva obchodu, formálně známý jako Seznam subjektů, je omezen. Huawei Technologies Co Ltd HWT.UL, čínský výrobce telekomunikačních zařízení, byl zařazen na seznam v roce 2019 a dopis uvedl, že je by je mělo následovat YMTC, aby se zvýšila účinnost sankcí. Kromě Schumera dopis podepsali demokratický senátor Mark Warner a republikánští senátoři John Cornyn, Marco Rubio, Bill Hagerty, James Risch a Mike Crapo. Rubio a Hagerty již podobné dopisy sepsali dříve. Mluvčí ministerstva obchodu ve Washingtonu potvrdil, že dopis byl přijat, a řekl, že odpoví. YMTC zcela nepřekvapivě mlčí. YMTC vyrábí paměťové čipy NAND flash, které ukládají data v zařízeních, jako jsou chytré telefony a osobní počítače, a v datových centrech.
Společnost, která vznikla v roce 2016, představuje pouze asi 5 % celosvětové produkce NAND, ale to je podle průmyslového výzkumu téměř dvojnásobek oproti stavu před rokem. “YMTC je bezprostřední hrozbou,” napsali senátoři ve svém dopise a uvedli, že ve snaze zajistit si podíl na trhu je YMTC nastaveno tak, aby dosáhlo negativních marží v celém odvětví a donutilo nečínské paměťové firmy opustit trh nebo konsolidovat.
Samostatně agentura Reuters v pondělí uvedla, že Bidenova administrativa zvažuje omezení dodávek amerického zařízení na výrobu čipů výrobcům paměťových čipů v Číně, včetně YMTC. V reakci na to ministerstvo obchodu uvedlo, že se administrativa zaměřuje na narušování úsilí Číny vyrábět pokročilé polovodiče a aktualizuje svůj přístup a snaží se maximalizovat účinnost kontrol vývozu.
Pokud by administrativa prezidenta Joea Bidena v tomto kroku pokračovala, mohlo by to také poškodit jihokorejské giganty s paměťovými čipy Samsung Electronics Co Ltd a SK Hynix Inc , uvedly zdroje pod podmínkou zachování anonymity. Samsung má v Číně dvě velké továrny, zatímco SK Hynix Inc kupuje v Číně podnik na výrobu čipů NAND flash paměti Intel Corp. Zásah, pokud bude schválen, by zahrnoval zamezení dodávek amerického zařízení na výrobu čipů do továren v Číně, které vyrábějí pokročilé čipy NAND. Podle expertů na kontrolu vývozu by to znamenalo první nabídku USA prostřednictvím exportních kontrol zaměřenou na čínskou výrobu paměťových čipů bez specializovaných vojenských aplikací, což představuje širší pohled na americkou národní bezpečnost.
Tento krok by se také snažil ochránit jediné americké výrobce paměťových čipů, Western Digital Corp a Micron Technology Inc (psali jsme o ní), kteří společně představují asi čtvrtinu trhu čipů NAND. Všechny zdroje popisovaly, jak Bidenova administrativa zvažovala záležitost již v raných fázích sankcí, ale zatím nebyly připraveny žádné návrhy nařízení. Mluvčí ministerstva obchodu, které dohlíží na kontroly vývozu, na žádost, aby se vyjádřilo k možnému kroku, vzkázalo, že „Bidenova administrativa se zaměřuje na narušení (čínského) úsilí o výrobu pokročilých polovodičů v souvislosti s riziky pro národní bezpečnost”.
YMTC, založená v roce 2016, je rostoucí velmocí ve výrobě čipů NAND. Micron a Western Digital jsou pod tlakem nízkých cen YMTC, jak napsal Bílý dům ve zprávě z června 2021. Expanze YMTC a nabídky za nízké ceny představují „přímou hrozbu“ pro Micron a Western Digital, uvádí zpráva. Zpráva popsala YMTC jako „národního šampióna“ Číny a příjemce dotací ve výši přibližně 24 miliard dolarů. YMTC, již vyšetřuje ministerstvo obchodu kvůli tomu, zda porušila americké exportní kontroly prodejem čipů čínské telekomunikační společnosti Huawei, jedná i s Apple Inc o dodání čipů pro paměti. LAM Research Corp, SK Hynix a Micron odmítly komentovat politiku USA. Samsung, Applied Materials Inc, YMTC a Western Digital Corp neodpověděli na žádosti o komentář.
Napětí mezi Čínou a Spojenými státy kvůli technologickému sektoru se za Bidenova předchůdce Donalda Trumpa prohloubilo a od té doby pokračuje. Agentura Reuters 8. července oznámila, že Bidenova administrativa také zvažuje omezení dodávek nástrojů do Číny pro výrobu pokročilých logických čipů ve snaze ochromit největšího čínského výrobce čipů, SMIC. Kongres USA minulý týden schválil legislativu, jejímž cílem je pomoci Spojeným státům konkurovat Číně tím, že investuje miliardy dolarů do domácí výroby. Podle Walta Coona z poradenské firmy Yole Intelligence představuje YMTC asi 5 % celosvětové produkce paměťových čipů NAND flash, což je téměř dvojnásobek oproti stejnému období před rokem. Western Digital má asi 13 % a Micron 11 %. Coon řekl, že YMTC by byla velmi zasažena omezeními, o kterých Bidenova administrativa uvažuje.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy