Barclays, CITIC, Crédit Agricole, Société Générale, Honda, Deutsche Bank, Bayer nebo Vodafone jsou firmy, o kterých jste určitě slyšeli. Mají tisíce zaměstnanců, aktiva v řádech desítek a stovek miliard dolarů a vlastní kapitál v řádech desítek miliard dolarů. Ve svých odvětvích jsou to těžké váhy, značky spojované s důvěrou zákazníků a byznysovou tradicí.
A pak je tu Dogecoin.
Internetová kryptoměna založená v roce 2013 spíše jako vtip než cokoliv se seriózním technologickým nebo kapitálovým základem. V logu má internetové meme populární v roce 2013, jehož původním a jediným záměrem bylo komentovat dění na internetu lámanou angličtinou.
K 10.5.2021 má Dogecoin tržní kapitalizaci 64 miliard dolarů. To je více než všechny firmy vyjmenované v prvním odstavci.
Zde je seznam prvních 30 největších firem podle velikosti vlastního kapitálu, které mají menší tržní kapitalizaci než Dogecoin:
Proč tomu tak je? Může za to několik tweetů Elona Muska, který označil Dogecoin za „budoucí měnu planety Země“, načež cena kryptoměny vyskočila. O víkendu ale Elon Dogecoin zradil, když ho označil za podvrh (anglicky „hustle“), načež cena dramaticky poklesla. Zdá se, jako by Musk Dogecoin kontroloval, určitě se dobře baví. Je to asi tak, že kdo chce hrát hru Elona Muska, musí být připravený na velké ztráty. Pro spekulanty je to ale splněný sen.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy