Ve světě investování se objevují různé přístupy. Jeden z těch méně bystrých je postaven na tom, že studujeme, jakým investičním aktivům se dařilo v minulosti. Pravda je taková, že investiční svět se mění. Mění se finanční trhy jako takové poslední desítky let, a mění se politika států, která zásadně mění pravidla hry pro soukromé podnikání. Změn, které ovlivňují kapitálové trhy, probíhá opravdu celá řada. Nicméně řada fondových správců na tyto změny nereaguje a chová se pasivně. Investiční správce BNP Paribas AM, který patří do top 15 největších správců kolektivního investování na světě a mezi lídry tematického investování, v letošním roce přišel s novým produktem nazvaným MULTI-ASSET THEMATIC. Tento fond si klade za cíl pohotově reagovat na zásadní změny naší doby a zhodnocovat kapitál skrze strategii jít směrem, kudy vítr fouká.
Investiční směry fondu BNP Paribas MULTI-ASSET THEMATIC:
Jak můžeme vidět z tabulky výše, kterou prezentuje BNP Paribas, tak expozice fondu jde do akcií (equity) i dluhopisů (fixed income). Tematicky jsou investiční strategie rozděleny na životní prostředí (environment), zdravotnictví (healthcare), informační technologie, Čínu a sociální témata. Každá skupina témat pak má dílčí investiční subtémata. MULTI-ASSET THEMATIC je fondem fondů. Investuje tedy do ostatních tematických fondů BNP Paribas a ETF (burzovně obchodované fondy), které se pojí s příslušnými investičními tématy. Jedná se tak o široce diverzifikovaný fond, který je vhodný jako solidní základ investičního portfolia. Tomu odpovídá i hodnota regulatorní rizikovosti SRRI 4, která by měla pustit do investování drtivou většinu investorů přes investiční dotazníky. Na této úrovni by správce rád rizikovost udržel, a proto složení akciových a dluhopisových fondů a ETF v portfoliu mixuje tak, aby se volatilita fondu udržela poblíž 9%.
Pojďme si k jednotlivým investičním tématům, které si BNP Paribas MULTI-ASSET THEMATIC zvolil, říct, co se za nimi skrývá.
Energy Transition
Změna energetických mixů je velké téma naší doby. Skoro by se dalo říct, že zcela klíčové. Proto není divu, že ho fond zařadil do jádra svého portfolia. Energetika v globále řeší hned několik problémů:
- zásadní nárůst poptávky po energiích, zvláště pak elektrické energie v důsledku rostoucí spotřeby (elekromobilita, populační růst nebo i těžba bitcoinu)
- boj s emisemi skleníkových plynů, což vedlo k systému emisních povolenek, jenž v současné době brutálně zhoršují ekonomiku zejména uhelných elektráren
- nápor distribuční soustavy, jenž se obtížně vyrovnává s náporem peakových výkonů nekonzistentních zdrojů, jako jsou větrné nebo solární zdroje
- geopolitická závislost Evropské unie na plynu z Ruska
- vysoká míra zadlužení velkých utility firem, která je staví do obtížné situace pro financování velkých jaderných zdrojů
- Nejednotný postoj k jaderné energetice na vyspělých trzích
- Vyřešení problému efektivního ukládání elektrické energie
Tedy problémů, se kterými se energetika musí vyrovnat, je celá řada. Cest je mnoho a nepochybně se zde nacházejí i investiční příležitosti. Ať už jsou to investice do firem, které přináší energetická řešení v podobě malých jaderných reaktorů (tyto aktivity mají firmy v USA, Británii i Francii), investice do decentralizovaných zdrojů nebo efektivní rozvoj konvenčních obnovitelných zdrojů. Jedno je však evidentní. Energetika prochází zásadními změnami a investovat do konvenčních zdrojů, jako je uhlí, je dávno passé.
Blue economy
Blue economy se zaměřuje na udržitelný ekonomický rozvoj oceánů a vnitrozemských vodních ploch. Zcela zásadní je v rámci Afriky, pro kterou je to jeden ze základních pilířů, jak zvýšit životní úroveň na tomto kontinentu. Cílem je zvýšit produkci potravin díky udržitelnému rybolovu, zvýšit kvalitu vody v oceánech, vytvořit pracovní místa a zvýšit přístup k pitné a užitkové vodě. Fond do tématu modré ekonomiky investuje prostřednictvím tematického ETF. Z pohledu fondu se jedná o satelitní téma.
Healthcare innovation
Inovace ve zdravotnictví nejsou spojené jen s dlouholetým přechodem farmacie na sofistikované biotechnologické léky. Poslední superslavnou ukázkou biotechnologických pokroků jsou mj. léky a vakcíny postavené na principu mRNA. Tedy produkty firem jako Moderna nebo BioNTech, která se spojila s Pfizer. Zdravotnické inovace jsou dnes z velké části spojené s telemedicínou, se kterou je v USA spojené jméno Teladoc. Jistě není náhodou, že jedna z nejvlivnějších technologických korporací Alphabet investuje tímto směrem významné finanční prostředky. Dalšími tématy je aplikace pokročilé genetiky v medicíně, miniaturizace a automatizace nebo využití velkých dat ve zdravotnictví. Pro fond je to, podobně jako pro Alphabet, jádrové téma.
Disruptive technology
Pojem disruptive technology je spojen s technologickými změnami v IT, které mění a zásadně by měly měnit dosavadní chování zákazníků. Za disruptive technology samozřejmě každý považuje něco jiného, ale je jasné, co takovou technologií bylo v nedávné minulosti. Takovým příkladem je nepochybně kvalitní a široce dostupný internet či cloudová úložiště dat. Nyní se hovoří o nejrůznějších autonomních systémech, robotice nebo tzv. IoT. Řada lidí v této souvislosti by mohla zmínit i kryptoaktiva. Tento směr investování vnímá fond jako satelitní téma.
Čínský růst
Růst Číny je globální záležitost. Efekt mávnutí motýlích křídel je v tomto směru spíše efekt mávnutí křídel pořádného orla. Co se děje v Číně, má vliv na celý svět. Čína je druhým největším akciovým trhem. V zemi s největším počtem obyvatel se odehrává značná část nabídky i poptávky prakticky jakéhokoliv zboží. Čína řeší problémy, které vyspělé trhy musely řešit před řadou let. Zároveň řeší záležitosti, které my jsme nikdy řešit nemuseli. Geopolitická váha Číny stoupá a investovat v tomto prostředí neznamená jen v prostředí Číny ale rovněž reagovat na to, co se děje v Číně a co má vliv na okolí. Jedná se o satelitní investiční téma.
Inkluzivní růst
Rovné šance pro všechny ze všech sociálních skupin. Tak by se dal shrnout pojem inklusivního konceptu. Tento pojem je spojen s rovnocenným postavením žen, sexuálních, etnických či národnostních menšin ve společnosti. Celá řada světových korporací toto stále nemá v DNA, což by je v budoucnosti mohlo zásadně diskvalifikovat na kapitálovém trhu. Naopak firmy, které se s těmito aspekty poperou nejlépe, mohou být ve výhodě. Jak moc je důležitá sociální stabilita nedávno ukázala situace v USA. Ať už to bylo před prezidentskými volbami v Minnesotě nebo během coronavirové krize, kdy řada sociálních skupin dosáhla jen na velmi podprůměrnou zdravotní péči. Speciálně v USA černošská etnická menšina právem cítí křivdu za éru otroctví, jejíž důsledky pociťuje dodnes. Podkladový akciový fond, který tuto oblast v rámci nové smíšené novinky pokrývá je vlastně tradičním globálním akciovým fondem, který ze svého investičního světa vylučuje firmy s nízkými standardy onoho pilíři „S“ v rámci zkratky ESG. Inkluse patří do jádra portfolia fondu.
Bondy přátelské k životnímu prostředí
Jedna věc jsou ekvitní pozice, ale péče o životní prostředí proniklo i do trhu bankovních úvěrů a bondů. Banky a fondy nechtějí financovat špinavé zdroje. A tím hlavním důvodem není reputace ale kredit risk. Zelená energie totiž má podstatně lepší ekonomiku a menší rizika než ta konvenční. Je to logické. Můžeme uvést hned několik příkladů.
- Technologie: většina konvenčních energetických zdrojů jsou velké zdroje, které jsou staré desítky let. Odservisovat a udržovat je, je dnes daleko horší než u nových technologií. Například dodavatelé technických řešení větrných elektráren Vestas nebo Enercon garantují svým zákazníkům 95 % technickou dostupnost zařízení. Mohou si to dovolit, protože jejich technologie je široce rozšířená, mnohokrát ozkoušená a má před sebou dlouhá léta perspektivy. Naproti tomu to můžeme srovnat s údržbou českých jaderných elektráren, které musí držet při životě tak kontroverzní entita, jako je ŠKODA JS, se kterou se její zákazník ČEZ soudí o 3 miliardy korun. Banky a fondy podobné příběhy vidí.
- Emisní povolenky. Největší znečišťovatelé CO2 jsou uhelné elektrárny. Například Elektrárna Počerady vyprodukovala za rok 2020 kolem 4,5 milionu tun CO2. Když si to vynásobíme cenou emisních povolenek kolem 60 EUR, tak se bavíme čtvrt miliardě EUR, která zatěžuje ekonomiku elektrárny. Kdo by něco takového chtěl financovat dlouhodobě?
- Fosilní paliva jakožto palivo sloužící pro spálení jsou hudbou minulosti. Nějakou dobu tu ještě budeme operovat se zemním plynem, ale i ten časem nahradíme jeho nahrážkami z bioplynových stanic nebo syngasem.
Závěr
Říká se, že jsme nuceni opakovat vlastní minulost, pokud jí neznáme. Svět prodělal zásadní změnu v různých vlnách. Náš svět zásadně změnily trendy, které byly důležitější než tři fotoaparáty na novém iPhone. Zásadní pro svět byly události jako Haberův-Boschův proces fixace dusíku s výrobou pesticidů, vynález spalovacích motorů, rozvoj letectví, informačních technologií, internetu a stovek dalších technologií. Právě spalovací motory a těžba ropy ukázaly, jak dokáží změnit celou planetu. Vezměte si kupříkladu bezvýznamnou poválečnou Saúdskou Arábii, do které investičně vstoupila Standard Oil of California, aby se její bývalá dceřiná společnost ARAMCO stala nejvýznamnější průmyslovou korporací jedné generace. Její bohatství dalo vzniknout bohatství Saúdů a obrovskému vlivu celé jedné větve islámu zvané wahábismus. Na tomto příkladu můžeme sledovat, že technologie, sociální aspekty i geopolitika jdou ruku v ruce. V BNP Paribas AM pracuje hodně chytrých lidí, kteří mají dostatek kapacit i prostředků se nad tím od rána do večera zamýšlet. Fond tohoto typu, který by konsolidoval pohled na měnící se svět, na českém trhu chyběl. Navíc se formou tohoto smíšeného fondu mohou dostat k tématům a podkladovým fondům, které tato společnost samostatně v ČR nenabízí a navíc mmj. ve verzi zajištěné do české koruny. Nepochybně je zajímavou volbou pro všechny investory, kteří si uvědomují nové pořádky a nedoufají v návrat těch starých.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy