Pro někoho zapovězený sektor stejně jako tabák a alkohol, pro jiné to může být zdroj stabilních zisků. Dnes se koukneme na jednoho z největších výrobců armádních systémů a zařízení v USA.
General Dynamics je pátá největší firma v sektoru Aerospace and Defense v USA. Její hlavní činnost spočívá ve výrobě zbraní a zbrojních systémů, ty následně dodává do armád jednotlivých států. Její největší část zisků přirozeně pochází z USA (až 80 %), jsou tu však i státy Evropy, Afriky či Asie. Firma poté dělí svůj business do 5 sektorů, které jsou z pohledu příjmů vcelku vyvážené.
Aerospace
Tento segment je zaměřený na letectví. Figuruje zde především značka Gulfstream, která vyrábí a navrhuje trysková letadla pro civilní použití. V roce 2019 z tohoto segmentu přiteklo 24,91 % příjmů. Meziročně v prvním čtvrtletí příjmy poklesly o 24,5 %.
Marine Systems
Firma vyrábí stroje i v námořním odvětví. Koukáme se zde na lodě a služby kolem nich, na atomové ponorky a na nákladní lodě. V roce 2019 přiteklo z tohoto segmentu 23,34 % příjmů, meziročně se v prvním čtvrtletí 2020 příjmy zvýšily o 9,13 %.
Informational Systems and Technology
V tomto segmentu jsou služby spojené s komunikací, počítači, cloudem, dále pak například oblast umělé inteligence či analýza dat. Jsou zde přítomné i služby v podobě vývoje a modernizace. Pro Pentagon poskytují služby v kyberbezpečnosti a ochraně sítí. V roce 2019 odtud přišlo 21,40 % příjmů, v prvním čtvrtletí se příjmy snížili o 8,34 %.
Combat Systems
Tento segment, jak už název napovídá, se zaměřuje na bojovou techniku. Najdeme zde jak pásová, tak kolová vozidla, výrobu munice a zbraňové systémy. Typově známý model je například tank Abrams či stroje Pandur. Z trochu specifičtější techniky je zde například mobilní most či vozidla upravená proti improvizovaným výbušným zařízením (IED). Z tohoto segmentu přiteklo 17,81 % příjmů. Meziročně se poté v prvním čtvrtletí zvýšily o 4,4 %.
Mission Systems
Segment zaměřující se na systémy podpory na zemi i ve vzduchu, kyberbezpečnost, hardware, dále pak například služby pro armádu ve směru komunikace a zabezpečení dat. Segment přinesl 12,55 % příjmů, meziročně nastal v prvním čtvrtletí pokles o 3,62 %.
Výkonnost, předpoklady a atraktivita
Výkonnost

Z čísel můžeme vidět malý, řekl bych ale že vcelku stabilní růst příjmů a zisků. Volný peněžní tok, jakožto obdoba čistého zisku, nevypadá zrovna dobře. Velký skok můžeme vidět u dlouhodobého dluhu a goodwillu v roce 2018. V tomto roce proběhly akvizice v hodnotě 10,1 miliardy USD, největší z nich byla za 9,7 miliardy USD za společnost CSRA. Jedná se o poskytovatele zabezpečení v oblasti IT, jehož zákazníci jsou z vlády, vládních agentury a dále například zdravotnická zařízení.

V porovnání s S&P 500 General Dynamics v dlouhodobém horizontu zaostává o skoro 50 %. Z mého pohledu záleží, jak se na to člověk kouká. S&P 500 táhly především technologické firmy, které rostou velmi rychle. Z mého pohledu je zbrojní sektor podstatně stabilnější, s tím většinou jde ruku v ruce menší růst.
Předpoklady

Předpoklady vypadají, vzhledem k minulé rychlosti růstu, celkem dobře. Příjem i čistý zisk se mají zvyšovat v zaběhlých hodnotách, celkový dluh má naopak příští roky celkem rychle klesat. To je vždy dobré znamení.
Atraktivita

Z tabulky výše můžeme vidět, že skoro všichni konkurenti jsou pozadu v podstatě ve všem. Zde bych hodnotil General Dynamics velmi kladně. Jediný, kdo metrikami překonává GD je Lockheed Martin, u nich by na druhou stranu mohlo být riziko celkem velký dluh v poměru k vlastnímu kapitálu.

General Dynamics nezůstává pozadu ani ve výzkumu. V průměru zvyšují své náklady a investice do vývoje o 4 % ročně.
Atraktivita General Dynamics spočívá hlavně ve stabilitě jejich odvětví. Vláda USA se prezentuje jako nejsilnější vojenská síla na planetě, to s sebou ale nese velké náklady a neustálé vylepšování a výměnu techniky. Kontrakty, které uzavírají mohou trvat i několik let. Vzhledem k tomu, že General Dynamics poskytují služby armádě, vládním agenturám, Pentagonu, stejně tak i námořnictvu či nemocnicím, nemám strach o to, že by někdy v blízké době ztratili své zákazníky. USA se v žádném případě postu nejsilnějšího státu nebude chtít vzdát.
Co může naopak akcionáře odradit je pomalý růst. Přeci jen se jedná o stabilní odvětví, pro rychlé zbohatnutí se tedy musíme podívat někam jinam. Firma, jakožto zákazník vlády musí mít také zabezpečení na nejvyšší úrovni. Kdyby došlo k nějakému problému v oblasti kyber bezpečnosti, na firmu by to mohlo mít silně negativní dopady.
Ohodnocení

Z pohledu ukazatelů relativního ohodnocení vypadá General Dynamics velmi dobře. Skoro podle všech metrik se firma zdá být podhodnocená.

Ukazatel PEG nám říká, jaký růst v poměru k P/E kupujeme. Zde se zdá General Dynamics nadhodnocené. Na druhou stranu, Boeing byl a stále je ve velkých problémech, poslední dvě firmy pak vykázaly záporný růst. Jinak řečeno, ani na jedné straně to není velká sláva.

V žádném případě se nesmí zapomenout na dividendu. Podnik jí zvyšuje již 25 let v řadě, posledních 5 let v průměru o 4,5 %. Pokud se na dividendu podíváme jako na jeden z ukazatelů ohodnocení, zdála by se dnes firma podhodnocená.
Závěr
Firma General Dynamics se mi velmi líbí. Valuace se zdá být velmi dobrá, ostatní metrika také, business model se zdá být velmi stabilní a pokud ve firmě nedojde k nějakým zásadním problémům, nevidím důvod, proč by to takto nemohlo pokračovat. Problémem pro jednotlivé akcionáře by mohlo být to, že spousta brokerů nedovolí General Dynamics koupit kvůli výrobě kazetové munice. Šance, jak firmu získat je tedy skrz nějaké ETF, fond, či přes brokera Fio (zatím to údajně možné je, jak bude situace do budoucna pokračovat nikdo neví).
Disclaimer: Informace uvedené v tomto dokumentu nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy