Přinášíme základní souhrn reakcí kapitálového a finančního trhu v Rusku na současnou situaci na Ukrajině. Vše nasvědčuje tomu, že Rusové budou v nadcházejících měsících poměrně dost ekonomicky trpět za agresi, které se ruský režim v čele s Vladimirem Putinem dopustil.
Ruská centrální banka
Dnes ruská centrální banka zvedla základní úrokovou sazbu ve své ekonomice z 9,5 % na 20 %. Jedná se o reakci na padající rubl. Zároveň centrální banka nařídila ruským firmám 80 % svých zahraničních měn odprodat.
Rubl padá volným pádem

Kupní síla rublu se po zavedení sankcí velmi výrazně opět propadla. Aktuální kurz je přes 100 RUB/USD. Ještě před 10 lety to byla řádově třetina této hodnoty. Na počátku roku byl kurz jen 74,1 RUB/USD. Tedy došlo k nárůstu kurzu o přibližně 40 % za 2 měsíce.
Inflace v Rusku
Toto oslabení rublu způsobuje obrovské inflační tlaky v Rusku. Přitom inflace v Rusku v lednu byla 8,75 %. Potraviny v Rusku zdražily v lednu už o více než 11 %. Dá se tedy očekávat, že Rusové se budou muset připravit na opravdu velmi drsné inflační tlaky.
Ruský akciový trh
Na ruském akciovém trhu se dnes neobchoduje. Hlavní ruské indexy ztratily od počátku roku mezi 34 % a 41 %. Dá se očekávat, že propad bude pokračovat. Celý ruský akciový trh jen v letošním roce ztratil asi 234 mld. USD na hodnotě.

Největší část hodnoty odepsala Sberbank, u níž se dá předpokládat, že její hodnota půjde ještě radikálně dolů.
Státní dluhopisy Ruska
Výnosy do splatnosti ruských státních bondů letí nahoru. Dnes se obchodovaly ruské 5leté státní bondy s výnosem do splatnosti kolem až 14 %. Všichni komentátoři, kteří chválili Rusko za to, že má nízký dluh, tak by si měli uvědomit, jaká je cena ruského státního dluhu, za kolik si Rusko vlastně půjčovalo a půjčuje. I v loňském roce se hladina výnosů do splatnosti 5letých státních bondů běžně pohybovala nad 7 %.

Výnos do splatnosti 5letého státního bondu je aktuálně přes 13 % ročně jako IRR. Vcelku mazec na stát, který se tváří jako mocnost. Toto číslo je odrazem toho, že Rusku nikdo nechce půjčovat. Kdyby mělo Rusko možnost půjčovat si jako civilizované země za normální peníze, tak je zadlužené stejně jako západ. Jenomže Rusko je nedobrý dlužník. Proto je tak málo zadlužené.
Sankce vůči Rusku ze strany EU
Ruská centrální banka
EU zablokovala část devizových prostředků ruské centrální banky. Stejně tak postupuje USA. To znamená, že Rusko nebude moct využívat podstatnou část ze svých 630 mld. USD devizových rezerv. Jedná se o mimořádně silnou sankci vůči státu.
SWIFT
Mezinárodní finanční síť odstřihla asi 70 % ruského bankovního trhu. Sice to není 100 %, ale pořád je to velmi nepříjemný zásah pro ruský bankovní systém.
Ruská státní média
EU zakázala operovat na jejím území stanicím Russia Today, Sputnik a dalším, aby šířily ruskou státní propagandu.
Vzdušný prostor
EU zakázala přistávat, vzlétat i přelétat nad územím EU jakémukoliv ruskému letadlu. To představuje poměrně zásadní přispění k izolace Ruska a jejích občanů.
Zbraně
EU dodává zbraně Ukrajině v hodnotě 450 milionů EUR + dalších 50 milionů EUR slouží na zdravotnické vybavení a pohonné hmoty.
Černá listina
EU umístila na černou listinu stovky ruských občanů. Řada z nich jsou členové ruského parlamentu, kteří podporovali současné aktivity Ruska na Ukrajině. Jejich bankovní účty v EU jsou nyní zmraženy a nemohou ani cestovat do EU. Na sankčním seznamu je i osobně Putin a také Sergej Lavrov, s výjimkou toho, že ti mohou cestovat za účelem diplomatického řešení situace. Na sankčním seznamu EU je kromě Putina ze světových lídrů už jen Bashar Assad a Alexandr Lukašenko.
Rafinérská technologie
EU uvalila sankce na vývoz specifických rafinérských technologií do Ruska, aby Rusku zkomplikovala zpracování ropy v pohonné hmoty. Rafinované výrobky z ropy jsou mnohem hodnotnější než surová ropa, což Rusku zkomplikuje cestu k vyšším tržbám za ropu a její produkty.
Doprava
Veškerá technologie související s letectvím rovněž nebude možná k prodeji a exportu do Ruska. To komplikuje údržbu ruské letecké flotily. Týká se to zejména komerčního letectví, kde 3/4 používaných leteckých strojů v Rusku pocházejí z EU, USA a Kanady.
Zboží dvojího použití a pokročilé technologie
Drony, software pro drony, polovodiče, kryptovací zařízení, pokročilá elektronika a mnoho dalšího ještě více zpřísnilo z hlediska vývozu do Ruska z EU.
Diplomatická víza
Držitelé diplomatických pasů z Ruska už nebudou volně moct cestovat po EU.
Sankce ze strany Velké Británie
Víceméně kopírují sankce EU. Zahrnují centrální banku, ruské finanční instituce, zamezují vstup ruským firmám vstup na britský kapitálový trh, zamezení přístupu ruských bank k britskému clearingovému systému ke zpracování plateb. Rovněž zavádí i obchodní restrikce na technologie, vojenský, letectví, elektroniku materiál atd.
Švýcarské sankce vůči Rusku
K překvapení mnohých se k sankcím připojilo Švýcarsko. To by se mělo připojit ke zmražení aktiv ruské centrální banky a také aktiv osob na sankčním seznamu.
Západní firmy s expozicí v Rusku
BASF
Je spoluvlastník Wintershall Dea, která se finančně podílela na Nord Stream 2.
BP
Je vůbec největším zahraničním investorem v Rusku, který vlastní 19,75 % podíl v ruské firmě Rosněft.
ExxonMobil
V Rusku vlastní projekt Sakhalin 1, který produkuje ropu i zemní plyn. Vlastní 7,5 % podíl v Caspian Pipeline Consortium. Většinu ruských pozic ExxonMobil opustila už po první vlně sankcí v roce 2014.
Coca Cola HBC
Bottling společnost zaměstnává v Rusku 7000 zaměstnanců.
Danone
Vlastní ruskou společnost Prostokvanhino. 6 % tržeb generuje v Rusku.
Engie
Podílela se na financování Nord Stream 2.
Equinor
Norská firma má minoritní podíl v několika ruských ropných polích.
ENI
Má podíl 50 % s Gazpromem v plynovodu Blue stream do Turecka.
Generali
Má minoritní podíl v ruské pojišťovně Ingosstrakh.
Heidelbergcement
Má v Rusku tři továrny, které slouží pro zabezpečení tamní poptávky.
Maire Tecnimont
Italská inženýrská skupina má v Rusku zakázky asi za 1,5 mld. EUR, což představuje řádově 17 % jejích zakázek. Pracuje zejména pro Rosněft.
Metro
Německý retailer má v Rusku 10 tisíc zaměstnanců.
Nestle
Má v Rusku několik továren a realizuje tam tržby asi 1,7 mld. USD.
OMV
Rakouská energy skupina se podílela na financování Nord Stream 2 + vlastní podíl 24,99 % v ruském ložisku na zemní plyn Juschno-Russkoje.
Renault
Má 69 % v Avtovaz, který se podílí na výrobě aut značky Lada.
Rolls-Royce a Safran
Britský výrobce leteckých motorů spotřebovává titan, který z 20 % pochází z Ruska. Francouzský Safran uvádí méně než polovinu materiálu, který pochází z Ruska. Tedy podstatně větší závislost.
Shell
Podílela se na výstavbě Nord Stream 2. Zároveň vlastní 27,5 % podíl v projektu Sakhali 2, který ovládá Gazprom.
Totalenergies
Další velký investor v Rusku, který vlastní 19,4 % podíl v Novatek a 20 % v Yamal LNG, 21,6 % v Arctic LNG 2 a 20 % v Kharyaga ropném poli. Zároveň má expozici v řadě dalších firem.
Uniper
Německá společnost má expozici přibližně 1 mld. USD v Nord Stream 2. V Rusku vlastní pět elektráren o celkovém výkonu 11,2 GW, které pokrývají asi 5 % ruské spotřeby elektřiny.
Volkswagen
V Rusku má dvě továrny a zaměstnává asi 4000 lidí. Pro takto velkou firmu je to ale v zásadě nevýznamné. V Rusku navíc prodá jen asi 170 tisíc aut, což z celkového počtu 8,9 milionu je velmi nevýznamné. Například Slovensko je pro Volkswagen řádově důležitější trh.
Japan Tobacco
V Rusku zaměstnává asi 4000 lidí. Daňové odvody ze spotřební daně této firmy tvoří asi 1,4 % ruského státního rozpočtu.
Mitsubishi
Má celkem vysokou expozici v ruském LNG, zároveň se podílí na dodávce strojního materiálu pro ruské elektrárenství. Angažuje se v projektu Sakhalin 2.
SBI Bank
Financuje aktivity japonských firem na ruském trhu.
Toyota
Má továrnu v Petrohradě, vyrábí v ní modely RAV4 a Camry. V Rusku má asi 2600 zaměstnanců.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy