V sobotu se historicky čtvrtým prezidentem České republiky stal Petr Pavel, který zvítězil v druhém kole nad Andrejem Babišem se ziskem 58,32 % hlasů a absolutně 3,359 miliony hlasů. Prohra Andreje Babiše v druhém kole ovšem není prohrou v pravém slova smyslu. V druhém kole ho volilo 2,4 milionu voličů. To vše se odehrálo při velmi vysoké volební účasti 70,25 %. Babišovo volební výsledek je z pohledu parlamentní politiky velice znepokojující. Jednak pro to, že uprostřed prezidentské kampaně ještě více posunul svou politiku k politickému extremismu a populismu. Během kampaně strašil vyloženě lživými manipulacemi o tom, jak jeho protikandidát chce zemi zatáhnout do války. Rovněž zpochybnil naše závazky vyplývající z článku 5 Severoatlantické smlouvy, který říká, že útok na jednoho člena NATO je útokem na všechny státy v paktu NATO. Babiš prakticky po celou dobu své kampaně lhal a ukázal se jako všehoschopný sociopat, což jsme sice tušili již dávno, ale nedávno skončená prezidentská kampaň nám ukázala, že v tomto směru prakticky nemá žádné hranice a limity. Překročil všechna myslitelná komunikační tabu i pravidla o financování kampaně.
Fakt, že Andrej Babiš dosáhl volebního výsledku 41,67 % s hlasů od 2,4 milionu, je mimořádně znepokojivá informace z pohledu stability demokratického režimu v naší zemi. Po celou dobu horké fáze kampaně vystupovala vládní koalice SPOLU a PirSTAN velmi omezeně. Nutno podotknout, že to Petru Pavlovi nepochybně pomohlo, protože Babiš se ho snažil označit za kandidáta vládní koalice. Pavel musel v rámci kampaně mnohokrát zdůrazňovat, že není nominantem vládní koalice ani žádné z jejich stran, ale že je občanským kandidátem, který kandiduje díky podpisům, které získal od občanů. Kdyby se Pavel k vládní koalici přihlásil, tak by ho to nepochybně poškodilo, a proto i podporu představitelů vládních stran přijímal relativně rezervovaně.
Babiš měl ještě poměrně nedávno nakročeno k tomu stát se pomalu politickou mrtvolou. Po prohraných sněmovních volbách v roce 2021 i v komunálních a senátních volbách v roce 2022, pomalu ztrácel iniciativu mezi opozičními představiteli. Protesty organizovaly nejrůznější nová uskupení a objevovala se nová jména jako Jindřich Rajchl nebo Ladislav Vrábel. Zdálo se, že hnutí ANO ztrácí dynamiku. Babiš zahájil intenzívní kontaktní kampaň v karavanu, aniž by jasně řekl, že bude kandidovat na prezidenta. Ta se překrývala s kampaní do komunálních a senátních voleb. Babišův výkon v prvním kole prezidentských voleb bylo zdrcující skvělé vítězství populisty. Nejde o to, že v prvním kole těsně prohrál s Petrem Pavlem. Ale jde o to, koho všechno dokázal porazit. Už v prvním kole získal 1,952 milionu hlasů. To je řádově o půl milionu hlasů více než v posledních sněmovních volbách získalo celé hnutí ANO. A to se od něj před volbou dokonce distancovali jako od kandidáta dva významní politici hnutí ANO Vondrák a Macura z Moravskoslezského kraje.
Babiš totálně ovládl politickou scénu nevoličů vládních stran. Posbíral v prezidentských volbách hlasy voličů SPD Tomia Okamury, komunistů, Přísahy, Trikolóry, Volného bloku a dokázal přivést k volbám i ty, kteří ve sněmovních volbách zůstali doma. Výsledek je 1,95 milionu hlasů v prvním kole a 2,4 milionu hlasů v druhém kole. Ačkoliv jsou to ošemetné počty, tak pro Babiše je to strašně dobrý základ pro příští sněmovní volby. Když pro něj dokázalo aktivně hlasovat 2,4 milionu voličů, tak je nepochybné, že má velmi slušnou šanci tyto voliče přesvědčit, aby ho volili i ve sněmovních volbách, kde naposledy získal nejvíce mandátů ze všech s 1,4 milionem hlasů. Babišovi se dokonce může podařit i získat tolik hlasů, že získá 101 poslanců sám pro hnutí ANO. A pak sice bude na hradě jak břitva ostrý generál Pavel, ale nebude-li chtít vyvolat strašlivou ústavní krizi, tak jmenovat premiérem Babiše bude muset, i kdyby se mu to tisíckrát nelíbilo.
Babišův úsměv je tedy naprosto autentický. Prezidentské volby jako jeho prohru chápou pouze krátkozrací lidé, kterým nedochází dalekosáhlé důsledky průběhu voleb. Babiš je sjednotitel opozičních hlasů. Smazal z politické mapy už několik stran. Vybrakoval původně část voličů ODS, pak otočkou doleva zamířil pro voliče ČSSD. Teď si hrábnul do vod extrémistických postojů SPD, KSČM, Trikolóry, Volného bloku a cestou posbíral i voliče Přísahy a vystrašil i ty, kteří k volbám běžně nechodí. Čistě z pohledu práce s voličskou základnou to bylo od Babiše absolutně geniální a velmi znepokojivé. Ti, kteří slaví vítězství generála Petra Pavla a Babišův výsledek nazývají prohrou, by si měli položit otázku, o kolik voličů Babiš přišel během těchto prezidentských voleb? Odpověď zní o úplné minimum, a naopak získal mnoho těch, kteří pochopili, že ze všech možných variant opoziční politiky představuje Babiš jediného schopného a silného kandidáta postavit se jako politický odpůrce vládní koalici. Ostatní opoziční politiky zastínil pro jejich neschopnost nominovat do prezidentských voleb kandidáta, který by dokázal zaujmout voliče. V tomto směru byl jeho tah sám sebou jako kandidátem geniální, protože kdyby postavil jiného kandidáta ANO než sebe, tak by shořel jako papír pod tlakem skutečnosti, že všichni členové hnutí ANO jsou jen jeho pohunci.
Z pohledu geopolitické stability České republiky je prezidentské vítězství Petra Pavla podmínkou nutnou pro zachování našeho západního směřování. Nikoliv však postačující. Je k tomu potřeba logicky i prozápadní směřování vlády. Máme relativně vysokou pravděpodobnost, že vládní koalice vydrží do řádných sněmovních voleb na podzim 2025. Kdyby se ale volby konaly nyní, tak Babiš má zmobilozovanou voličskou základnu jak nikdo jiný. Vláda složená z pěti stran představuje velmi slabou politickou sílu. Navíc v situaci, kdy vrší jednu chybu za druhou. Zásadní chybou ze strany vlády je, že nedokáže řešit podstatné problémy, jak jsme psali již minulý týden. Naopak navazuje na politiku Andreje Babiše ve strkání hlavu do písku ohledně rozpočtové odpovědnosti. To je přízeň demokratických stran mimořádně nebezpečné. A demokratičtí politici by se měli hodně rychle probrat, jestli nechtějí být ti, kdo umetou cestu Babišovi pro návrat do Strakovy akademie. V normální zemi by politik jako Andrej Babiš neměl více jak 15 % hlasů se svými extrémistickými názory, napojením na stát a obrovskými kauzami, které jeho osobu tíží. Fakt, že se bezmála 42 % voličů rozhodlo ho aktivně volit, je hrozivou známkou vypovídající o stavu české společnosti.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
2 Komentáře
…Máme relativně vysokou pravděpodobnost, že vládní koalice vydrží do řádných sněmovních voleb na podzim 2023?
Opravdu je myšlen podzim 2023, tedy již letos na podzim?
Díky za upozornění. Opravíme