Produkce poradenských firem spadla vlivem boje s koronavirem u některých společností až na třetinu běžného obratu. Stejným způsobem se situace dotýká dluhopisových emitentů a jejich schopnosti sbírat na trhu nový kapitál. A to pro některé bude opravdu velký problém.
Nebudeme plošně strašit. Zdaleka ne všechny firmy budou v problémech. Firmy, které vydávaly dluhopisy s rozumným zadlužením či na projekty, které mezitím dokázaly zhodnotit svojí prací (typicky v oboru realitního developmentu), by tuto situaci měly ustát. Zvláště, pokud peníze využívaly účelně čistě na akvizice projektů, a nikoliv na svoje provozní financování. Rovněž ty výrazně kapitálově silné firmy s dobrým poměrem vlastního kapitálu by měly zůstat v klidu.
Ale firmy, které kupovaly projekty velmi draho a měly obrovské provozní náklady, které navíc financovaly úpisem dluhopisů, budou nyní pod extrémním tlakem. Platí dvojnásobně, že ten, kdo to dělal špatně před krizí, za to nyní zaplatí.
V dobrých časech je totiž možné dělat chyby. Ale ve špatných časech ne. Éra dlouhé prosperity byla prospěšná pro získávání cizích zdrojů. Ale nebyla prospěšná pro ty, kteří nakupovali dospělé nemovitosti a firmy. Platili za ně totiž příliš vysokou tržní cenu, která vedla k nízkým nájemním výnosům, případně vysokému goodwillu.
Spekulace na to, že cena těchto aktiv nadále (a ideálně do nekonečna) poroste, je značně pochybná. Zvláště, pokud firma vynaložila například 10-20 % objemu prostředků z úpisu dluhopisů na svůj provoz. Takové financování nemůže a také nedopadne dobře. Mnoho z těchto emitentů je v situaci, že má na svém bankovním účtu docela hodně hotovosti díky předchozím úspěšným úpisům. Ale tento cash se bude brzo tenčit. Pravidelně vyplácené úroky, do toho vratka jistiny některých starších emisí, vysoké provozní náklady…Do toho ještě firma v optimismu udělá ještě jednu či dvě menší akvizice…A bude vymalováno.
Investoři nepřijdou v těchto firmách o všechno. Rozhodně ne všude. Obáváme se, že tento moment se blíží. V průběhu léta můžeme očekávat první pády takových firem. Možná i dřív. Máme vytipováno přibližně 5 adeptů, kteří upsaly řádově stovky milionů až miliardy korun v dluhopisech, a kteří se mohou ocitnout brzo na suchu.
Proto opakujeme stále dokola. Kovenanty. Jedině to přinese reálnou ochranu investorů u dluhopisů.
Znaky, které mohou indikovat výrazné cashflow potíže finančního producenta:
- Zvyšování provizí— zvláště „speciální“ časově omezené akce
- Navyšování úroků pro investory
- Rozesílání dopisů obchodníkům a investorům, že koronavirus na ně přece nemá negativní dopad
- Zavádění nových produktů typu směnky s krátkou dobou splatnosti
- Obcházení regulace ve způsobu nabízení dluhopisů
4 Komentáře
Dobrý den, v článku píšete, že máte vytipováno přibližně 5 adeptů, kteří upsaly řádově stovky milionů až miliardy korun v dluhopisech, a kteří se mohou ocitnout brzo na suchu. Předpokládám, že nemůžete být adresně konkrétní, aniž byste neriskovali žalobu stran “poškození dobrého jména” těchto emitentů, je tak? Děkuji.
Také by mě zajímalo. Je možné se s Vámi osobně spojit nebo získat tuto informaci pro vlastní potřebu?
Takové informace se v internetových fórech nepředávají.
OZ
To je mi jasné, proto hledám cestu jak se k nim dostat. Děkuji