Jakým způsobem se díváte na rostoucí úrokové sazby v USA a eurozóně v kontextu složení portfolia vámi doporučovaných investic? Které typy produktů jste kvůli tomu do portfolia zařadili a které již nesjednáváte?
Alan Ibrahim – Obchodní manažer SAB servis pro investiční oblast
V naší společnosti žádné doporučené produkty nemáme. Každá poradenská firma, která s námi spolupracuje, má vlastní filozofii a investiční strategii nebo využívá modelová portfolia navržená investičními společnostmi. Růst úrokových sazeb samozřejmě snižuje ocenění akcií a promítá se i do poklesu ceny dluhopisů.
Navíc vysoké úrokové sazby sráží i cenu zlata, protože minimálně rizikové krátkodobé vklady nesou solidní výnosy a jsou tak zajímavou alternativou pro bezpečné uložení hodnoty.

Takové úvahy se projevují i na odevzdávané produkci, sledujeme vysoký nárůst obliby produktů navázaných na repo sazbu ČNB, kde se klienti mohou dostat na očekávaný roční výnos přes 6%. Souběžně s tím využívají poradci a jejich klienti zvýšené volatility na trzích přes pravidelné investice do vybraných fondů.
Michal Valentík - investiční analytik, Broker Trust
Zvyšování úrokových sazeb je z důvodu boje proti vysoké inflaci, které jsme nyní svědky. Centrální banky chtějí oslabit poptávku, aby tak poslaly ekonomiky do recese. Tím se snaží zvýšit nezaměstnanost a snížit tempo růstu mezd. Nacházíme se tedy v klesající fázi hospodářského cyklu, kdy je vždy dobré mít spíše defenzivně sestavené portfolio, tedy preferovat méně riziková aktiva před těmi více rizikovými.

Nicméně dlouhodobý investor by se již měl pomalu rozhlížet po investičních příležitostech, a to především v horním pásmu svého rizikového profilu. Jinými slovy tím, jak si prochází ekonomiky klesající fází hospodářského cyklu, tak klesají riziková aktiva jako například akcie, a investoři, kteří využívají propady na akciových trzích, si mohou nyní levněji nakoupit globální firmy. Samozřejmě krátkodobě to může bolet, protože v těchto nejistých dobách jsou portfolia více volatilní. V delším období, kdy inflace odezní a začne růstová fáze hospodářského cyklu (nebude restriktivní monetární politika), na tom bude portfolio dlouhodobého investora profitovat.
Josef Navrátil - analytik eDO Finance
Ačkoliv je současné tempo měnové restrikce překvapivé, byli jsme na tuto situaci do velké míry připraveni. V rámci dluhopisových portfolií jsme historicky preferovali cenné papíry s krátkou durací, na které má růst úrokových sazeb jen omezený vliv. V rámci akciových portfolií jsme pak nadvažovali hodnotové tituly, což se potvrdilo jako správná strategie. Vyšší citlivost na pohyby bezrizikových výnosů v ekonomice totiž mají růstové akcie, které letos nepřekvapivě zaznamenaly největší ztráty.

Aktuální úroveň dluhopisových výnosů v USA již do velké míry reflektuje očekávaný růst základní sazby Fedu na dostřel 5% úrovně začátkem příštího roku. Roční státní dluhopis nese již 4,5 %, desetiletý pak 4 %, dvacetiletý 4,3 %. V rámci osobního portfolia se tak začínám poohlížet po dlouhodobých vládních dluhopisech Spojených států, které by mohly sloužit jako dobrý hedge a diverzifikace k akciím ve scénáři příchodu hlubší recese. V takovém případě by šly bezrizikové výnosy dolů a ceny dlouhodobých bondů USA výrazně nahoru. Dluhopisy s vysokou durací by fungovaly slušně i v prostředí Fedem vysněného soft landingu, kdy by byl pokles inflace doprovázen i poklesem sazeb a výnosů. Tato investice je však pochopitelně spojena s vysokým úrokovým rizikem.
Naši klienti z důvodu lepšího produktového zázemí, absence měnového rizika a snazší uchopitelnosti aktuálně v rámci dluhopisových portfolií preferují investice v CZK. Pro kratší horizonty dávají smysl fondy peněžního trhu, pro střednědobé pak fondy zaměřené na delší státní dluhopisy ČR, kde je investiční teze obdobná jako u dříve zmíněných státních dluhopisů USA. Eurovým státním a dlouhým firemním bondům se vyhýbáme, raději nadále volíme korporátní dluhopisy s kratší durací, neboť cyklus růstu sazeb v eurozóně teprve započal. Výhodou je vysoký dodatečný výnos z měnového zajištění EUR do CZK vlivem stále značného úrokového diferenciálu, výnosy eurových high yieldů navíc výrazně vzrostly (aktuálně nad 8 %).
Co se akciové složky týče, podíl hodnotových akcií v portfoliích jsme v nedávné době redukovali na neutrální úroveň, neboť růstové společnosti propadly na již poměrně atraktivní ceny. V rámci nemovitostní části portfolií preferujeme kvalitní rezidenční novostavby, které jsou obecně nejodolnější proti případným poklesům realitního trhu vlivem růstu sazeb a ekonomického ochlazení. Naopak redukovali jsme segment komerčních nemovitostí, neboť ty budou nyní pod tlakem růstu EUR sazeb a zpomalující ekonomiky.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy