Zeptali jsme se expertů na poradenském trhu na roli FKI v portfoliích jejich klientů:
Jak se vaše společnost staví k distribuci fondů pro kvalifikované investory? Jak řešíte posuzování rizikovosti jednotlivých FKI v produktovém portfoliu? Pro jaký typ klientely tyto produkty využíváte a v jaké míře?
Jiří Pech, manažer segmentu investic a člen investičního výboru Broker Trust
V nabídce máme většinu hlavních platforem, které FKI nabízejí. Vzhledem k tomu, že FKI jako takové jsou standardní investiční nástroje podléhající regulaci a dohledu depozitářů, v BT jejich nabídku nijak cíleně neomezujeme. Nicméně v rámci nabídky vybíráme několik FKI napříč všemi platformami, které jsou za nás doporučené.
Mezi doporučené FKI jsou typicky zařazené fondy s průhlednou a prověřenou investiční strategií, relativně dlouhou historií a rozumnými omezeními při výstupu
(s ohledem na strategii a aktiva fondu).
Poradcům vysvětlujeme, že FKI by měly být využívány jako doplněk portfolia tím víc, čím více je jejich strategie specifická. Nicméně vítáme různé snahy pro zpřístupnění FKI více investorům skrze možnost si v rámci jedné společnosti rozdělit onen minimálně investovaný jeden milion korun mezi více fondů, kdy diverzifikace výrazně zvyšuje bezpečnost dané investice.
Z výše uvedeného vyplývá, že i v rámci BT do FKI investují zpravidla zkušenější klienti, kteří disponují většími portfolii. FKI jsou pro ně další investicí, která zlepšuje diverzifikaci jejich portfolia do aktiv, která nekorelují s klasickými tržními aktivy. Z pohledu charakteristiky jde ve většině případů o klienty vyvážené až dynamické Všeobecně tvoří FKI cca
15 % majetku našich klientů.
Jan Šimek, ředitel komunikace a PR SAB Servis
Nejprve je potřeba poznamenat, že FKI jsou pouze okrajem našeho produktového portfolia v investicích. Obchody v tomto segmentu jsou relativně málo četné a umí je jen úzká skupina špičkových „family office“ poradenských firem. Je to dáno tím, že FKI jsou vhodné pouze pro movitější a zkušenější investory, se kterými neumí pracovat každý. My v tomto segmentu nabízíme FKI zprostředkovávané Avantem, Amundi, Conseqem a JT Bankou. Rizikovost je dána cílovými trhy jednotlivých fondů a náš systém automaticky vyhodnocuje (na základě odpovědí klienta na otázky v investičním dotazníku), které fondy mu je možné nabídnout.
O tom, které konkrétní FKI bude daná poradenská firma nabízet, rozhoduje lídr poradenské firmy. Jedním z principů našeho podnikání je svoboda, jsme B2B firma, a obchodní politika je plně v kompetencích našich partnerů. Domníváme se, že trh s FKI se brzy začne čistit a přežijí jen ty fondy, které obhospodařují dostatečně velký majetek. Budou to fondy, za kterými stojí buď dostatečně kapitálově silní majitelé nebo si umí získat distribuci na svou stranu. To je však těžký úkol, protože konkurence mezi FKI je vysoká a trh zatím relativně malý.
Petr Saic, majitel společnosti Synergy FG
Často se setkávám s pocitem klientů, že investiční příležitost omezená nejnižším vstupním kapitálem bude určitě vždy lepší a výhodnější. Nemusí tomu tak ale být a často ani není. FKI svou konstrukcí umožňuje volnější pravidla investování než standardní OPF a může přinést zajímavé investiční příležitosti, ale také s tím může narůst i spojené riziko. Nejvíce diskutovaným FKI poslední doby je u nás nyní například FKI od Accolade, kterému do jejich business plánu pomohl COVID, a který umožňuje klientům od 1 milionu investovat do podkladového aktiva, do kterého na přímou investici klient potřebuje standardně cca 19 milionů kč. To je samozřejmě pro investory výrazné zpřístupnění.
FKI jsou pro mě ale hlavně doplněk portfolia pro bonitnější či affluentní klientelu. Pevným základem každého portfolia by měla být mainstreamová investiční strategie postavená na akciově-dluhopisovém portfoliu s příměsí komodit a nemovitostí (dle finančních možností klienta). Setkávám se často s tím, že mají poradci pocit, že musí pro své klienty objevit něco speciálního a exkluzivního a často pak hledají řešení v podobě FKI jen proto, že to zní více “sexy” než třeba akciový index MSCI World. FKI jsou super řešením ve chvíli, kdy umíte vyhodnotit jejich investiční riziko, a kdy si můžete dovolit širší diverzifikaci portfolia. Osobně bych je doporučoval využívat do portfolií u klientů od cca 5 milionů investičního majetku výše.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy