Jaké fixace aktuálně klientům na úrokových sazbách na hypotékách doporučujete a kolik obchodů sjednáváte na floating v porovnání s minulostí?
Miloš Kubelka - ředitel obchodní sítě eDO finance
Asi nebude velkým překvapením, že já osobně i moji týmoví kolegové, jsme výrazně zkrátili doporučované fixace našim zákazníkům a klientům. V letech 2020 i 2021 byla jistě průměrná fixace přes pět let. Fixace na pět let vlastně byla nejkratší, co jsme klientům sjednávali. Spíše jsme doporučovali fixace sedmileté a osmileté. No a letos je pětiletá fixace vlastně ta nejdelší, co se sjednává. Běžně se sjednávají tříleté fixace nebo občas i float. Zajímavá je také varianta floatu s hypotékou pohotovostní neboli bez nemovitosti.
Z mého pohledu není moc pravděpodobné, že by prostředí vysokých úrokových sazeb, které nikomu moc nechutná, tu s námi bylo dlouho, takže fixovat klientovu hypoteční úrokovou sazbu na delší horizont by mohlo vyjít zbytečně draho. Někdy slýchám od poradců argument, že při delší fixaci vlastně může klient také kdykoliv odejít do jiné banky s drobným poplatkem. Je ale potřeba myslet na to, že se banky velmi snaží prosadit změnu v těchto pravidlech a dříve nebo později se jim to podaří a poplatky za předčasné refinancování tu budou znovu. Asi ne tak vysoké jako před pár lety, ale budou. Dle mého i dávají smysl, ale to je asi na jinou diskuzi. Takže dávat klientům delší fixace na 5-7-8 let, které banky samozřejmě podporují nejlepší nabídkou, bych se bál. Je dost pravděpodobné, že za X měsíců začnou úrokové sazby klesat a je i dost pravděpodobné, že se za Y měsíců změní pravidla pro předčasné refinancování a s nimi i poplatky. X ani Y neznám a můžu pouze hádat. Sázet klientovi peníze na moje hádání však nebudu.
Je samozřejmě nutné říct, že finální rozhodnutí dělá klient. Ve většině obchodních případů dělá rozdíl mezi tříletým a pětiletým fixem kolem 0,3% – 0,5% na úrokové sazbě. Klientům předkládáme nejlepší vyjednané hypoteční nabídky v obou variantách případně i floatu a komentujeme jaké výhody má kratší nebo delší fix. Asi dvě třetiny zákazníků se rozhodnou pro krátký fix nebo float a jedna třetina hypoték se sjedná s delším konzervativnějším pětiletým fixem.
Libor Vojta Ostatek, úvěrový expert, Broker Trust
Určitě nemá smysl fixovat na dlouhou dobu, ale jelikož jsou krátké fixace enormně drahé, doporučujeme zlatý střed, tedy 5 let. Floatové sazby jsou doslova u ledu, mrtvé. Jsou tak vysoko, že do nich nikdo nechce jít.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy