Většina naší populace je naočkovaná proti covid 19. Celých 6,73 milionu Čechů má za sebou dvě dávky očkování. A 83 % všech vakcín připadalo na výrobek Comirnaty od konsorcia Pfizer a BioNtech. Tato látka není dominantní jen na českém trhu. Jedná se o nejúspěšnější vakcínu napříč Západní Evropou a USA. V celkovém pořadí produkce se jedná o hráče, který bojuje o první místo zejména s čínským Sinovac. Nabízí se tedy hypotéza, že pro Pfizer/BioNtech to musí být tedy dost slušný byznys. Nejeden Čech z řad odpůrců očkování si myslí, že právě Pfizer je jakýmsi skrytým hráčem na pozadí rozhodování o pandemii. Jak je to ale doopravdy? Opravdu je pro Pfizer vakcína tak skvělým byznysem?
Pfizer je společností, která byla založena již roku 1849 dvěma bratranci Charlesem Pfizerem a Charlesem Erhartem. Jejich firma se na začátku existence prosadila zejména produkcí antiparazitika Santonin, následně pak produkcí kyseliny citronové a regulátoru kyselosti E333 (citronan sodný). Tam už Pfizer spolupracoval s armádou v průběhu 1.světové války. Významným milníkem pro společnost byla poté masová produkce penicilinu v průběhu 2. světové války. Po válce bylo důležité pro vývoj společnosti objevení širokospektrálního antibiotika Oxytetracyklinu. V druhé polovině 20. století však už Pfizer byl farmaceutickým producentem, který byl velmi široce rozkročen. Pfizer si však většina z nás na první dobrou donedávna spojovala s nejslavnější modrou pilulkou Viagra, díky které Pfizer dosáhl věhlasu i mezi širokou veřejností.
Pfizer je burzovně obchodovanou firmou. Tedy máme o jeho činnosti obrovské množství informací. Pojďme se na něj podívat trochu více zblízka.
Pfizer v roce 2021 vyrobil celkem 3 miliardy dávek vakcíny proti covid Comirtany. Pro rok 2022 plánuje vyrobit dokonce 4 miliardy kusů. Na tržbách v roce 2021 by se vakcína měla projevit asi 36 mld. USD. To je celkem hodně, když si uvědomíme, že tržby Pfizer za roky 2019 i 2020 byly v obou případech právě v úrovni přibližně mezi 41 a 42 mld. USD. Vůbec největší tržby v historii zaznamenala firma v roce 2010, kdy přesáhly 65 mld. USD. Tedy nástup covidové vakcíny je pro tržby firmy opravdu zásadní. Standardní tržba v posledních letech se u Pfizer pohybovala okolo 10 mld. USD za kvartál.
Do příchodu covidu Pfizer tradičně realizoval asi polovinu svých tržeb v USA. Hlavními produkty Pfizer do příchodu vakcíny proti covid byly následující preparáty:
Prevenar 13 je vakcínou, která chrání před pneumokokovými bakteriemi. Očkují se jím především malé děti.
Ibrance je lékem, jenž se využívá při léčbě rakoviny prsu.
Eliquis slouží k regulaci srážlivosti krve, což se využívá zejména při boji s mozkovou mrtvicí, plicní embolií a žilní trombóze.
Xeljanz zase znají pacienti s revmatoidní artritidou, což je autoimunitní choroba.
Vyndamax se využívá při léčbě amyloidní kardiomyopatie.
Xtandi slouží k léčbě rakoviny prostaty.
Chantix je využíván k odstranění závislosti na nikotinu a Intyla zase slouží k léčbě rakoviny ledvin.
Výše uvedená tabulka znázorňuje, kdy Pfizeru expirují jeho patenty a bude možné z léků vyrábět tzv. generika, tedy budou tyto léky moct vyrábět i ostatní výrobci léků. U hlavních produktů, jako jsou Prevenar 13, Ibrance nebo Eliquis je na tom celkem dobře. V loňském roce vypršela ochrana léku Chantix v USA, ale to je relativně nevýznamné.
V pipiline nedávno schválených léků toho má Pfizer velmi mnoho. Zdaleka to není jen vakcína proti covidu. Hned 22 léků obdrželo v posledních dvou letech schválení pro používání a komerční využití. Jsou to vesměs léky proti rakovině, autoimunitním chorobám nebo vakcíny.
Covidová vakcína
Je jasné, že ta právě teď táhne hospodářsky Pfizer nahoru. Ovšem je velká otázka, do jaké míry je tato vakcína dlouhodobě udržitelná v tržbách společnosti. První dvě dávky ještě nemá celý svět. Pfizer má zásadní tržní podíl na covidovém očkování především v USA a Západní Evropě. Tedy na největších trzích. Nyní těží z propagace tzv. boosteru. Ve svých zprávách pro investory však říká, že bude chtít produkovat vakcíny pro pravidelné přeočkování. A zde začíná logická pochybnost. Podaří se Pfizeru uspět s covidovou vakcínou dlouhodobě? Je zde hned několik důvodů, proč by se mu to nemuselo podařit:
- lidé se nebudou chtít pravidelně očkovat kvůli covidu, protože v covidu nebudou vidět bezprostřední ohrožení svého zdraví – nebudou mít motivaci to udělat.
- lidé se budou chtít očkovat proti covidu v daleko menší míře, například jen ohrožené skupiny obyvatel
- uspějí jiné vakcíny proti covidu
Nikdo nemá křišťálovou kouli, aby dokázal předvídat, jak se bude vyvíjet covidová pandemie. Ale ani její dramatické pokračování by nemuselo nezbytně nutně vést k úspěchu Pfizer. Může se časem ukázat, že jsou jiné efektivnější způsoby boje s touto nemocí než konkrétně přípravky Pfizer. V tomto směru platí, že co pomohlo Pfizer rychle nahoru, může velice rychle i skončit.
Zásadním rizikem pro Pfizer rovněž je, že u vakcíny proti covid existuje dlouhodobě daleko silnější motivace tlačit na náklady ze strany objednatelů, což jsou nyní státy. Rovněž je touto vakcínou naočkováno gigantické množství osob, což může mít negativní publicitu pro firmu, pokud budou zdokumentovány vedlejší účinky. Těžko si lze představit, že žádné nejsou, když se lék aplikuje na miliardy osob, i v případě, že jsou velmi málo pravděpodobné.
Sázka na covid je tedy velmi nejistá. Těžko říct, jestli máme hlavní očkovací boom za sebou, ale autor tohoto textu se domnívá, že to nelze vyloučit.
mRNA
Jak známo, tak covidová vakcína Pfizer/BioNtech je postavená na technologii mRNA. Pfizer tvrdí, že byznys postavený na této technologii je pro něj dlouhodobě udržitelný. Využití tato technologie nemá jen v covidové vakcíně, ale také v sezóním očkování proti chřipce a očkování proti dalším virovým chorobám. Pfizer věří, že s mRNA uspěje ale i v onkologické léčbě nebo léčbě vzácných chorob.
Důležité je, že má za tímto účelem uzavřená strategická partnerství. Jedním z partnerů je BioNTech. Dále pak Acuitas therapeutics, Beam therapeutics a Codex DNA.
Finanční výkazy Pfizer
Kvartální výsledovka (miliony USD)
Čistý zisk v posledních 3 kvartálech je u Pfizer impozantní, když dosáhl kolem 18 mld. USD při tržbách kolem 58 mld. USD. Tedy na úrovni více než 30 % tržeb. Ale otázka zní, zda je to udržitelné? Před covidem už firma dokázala vydělat v čistém i 22 mld. USD za rok, ale bylo to ojedinělé. Pfizeru zisk hodně kolísá. Z této hodnoty dokázal klesnout i na 7 mld. během pár let, aby se zase vrátil na současná historická maxima, kdy s největší pravděpodobností překoná v roce 2021 nový rekord v ziskovosti.
Finanční pozice
Na konci října měl Pfizer bilanční sumu 179 mld. USD. Z toho držel asi 30 mld. v hotovosti a 12 mld. USD v pohledávkách. Zásoby činily asi 8,6 mld. USD. Podstatnou částí majetku Pfizer je ale goodwill. Ten tvoří skoro 50 mld. USD. Ten vzniká při akvizicích, který Pfizer udělal historicky požehnaně. Celkem jich bylo 34 a jen v roce 2021 byly 3. Další část bilanční sumy je nehmotný majetek ve výši 26 mld. USD. Dále pak dlouhodobé investice přes 21,5 mld. USD. Jen kolem 15 mld. USD připadá na továrny, které Pfizer vlastní.
Dluhů má Pfizer za 103 mld. USD. Z nich 41 mld. připadá na krátkodobé a zbytek na dlouhodobé. Na vlastní kapitál tedy připadá asi 76 mld. USD. Ovšem když si uvědomíme, že 50 mld. USD na straně aktiv je goodwill a přes 26 mld. nehmotný majetek, tak v podstatně vše, co se ve Pfizer nachází kromě duševního vlastnictví se rovná dluhům, které má. Jediné, co má ve Pfizer hodnotu, je právě to duševní vlastnictví a patentová práva ho zpeněžovat.
Valuace akcií
Pfizer má kapitalizaci 308 mld. USD. Obchoduje se za přibližně 4 násobek svého vlastního kapitálu, což vyčísluje hodnotu jeho goodwillu asi na 300 mld. USD, protože je započten i v jeho účetní hodnotě vlastního kapitálu. To je vlastně celkem vysoká valuace.
Z pohledu krátkodobých výsledků se jeví být levnější. Enterprise value k EBITDA je na 10násobku. P/E na 13 násobku. Dividendový výnos na necelých 3 %. Ale to je hodně matoucí při volatilitě výsledků Pfizer.
Vývoj ceny akcií od začátku roku 2020
Od března 2020 jsou akcie Pfizer přibližně na 2násobku své hodnoty.
Závěr
Pfizer nyní vydělává hodně peněz, ovšem z pohledu finanční analýzy se ukazuje, že spíše krátkdobě. Technologie mRNA a její přetavení v dlouhodobý byznys, kde by měl zásadní výhodu, je dosti nejistou sázkou. Zvláště pokud jsou zde konkurenti pracující s podobnou technologií. Nenechte se v případě Pfizer zlákat přiznivými valuacemi P/E nebo EV/EBITDA. Sázka na Pfizer je velmi úzce spojena se sázkou na budoucnost očkování proti covidu, což je finančně velmi nejistý podnik dlouhodobě. Pfizer určitě má potenciál dělat roční zisk kolem 15-20 mld. USD stabilně, ale musí stále a znova dávat obrovské prostředky do výzkumu a vývoje, protože patentové ochrany jsou časové limitovány.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy