Dovolím si lehce zabilancovat nad rokem 2022. Rok 2022 bude nepochybně velmi významným rokem v našich i světových dějinách. Zapíše se bezpochyby jako rok, kdy se mnoho věcí dalo do pohybu. A o konečných důsledcích těchto pohybů ještě budeme muset přemýšlet až s odstupem času, kdy bude jasné, jak některé události dopadly.
V prvé řadě je zde mimořádná eskalace války na Ukrajině, která trvá již od roku 2014. Myslím si, že navzdory velmi napjatým vztahům mezi Ukrajinou a Ruskem před přímou ruskou invazí na ukrajinské území, jen málokdo čekal, že dojde k až tak radikálnímu konfliktu v tak krátkém čase. Brutalita války na Ukrajině musela zaskočit všechny. A doprovodná rétorika Ruska, které ústy svého prezidenta hovořilo o denacifikaci, byla těžko uvěřitelná pro racionálně smýšlejícího našince. Každopádně bylo zcela evidentní, že ruská invaze nebyla racionálním ani správným rozhodnutím pro Rusko, které už na Ukrajině ztratilo desítky tisíc vojáků, obrovské množství vojenské techniky a finančních zdrojů. A také se odřízlo úplně z mezinárodní komunity, které bylo navzdory řadě agresivních kroků v minulosti součástí. Pro Rusko znamená tato válka na Ukrajině jednoznačně hospodářský zmar a mezinárodní izolaci. Neexistuje už nyní scénář, při kterém by mohla být eskalace konfliktu pro Rusko nějakou formou výhodná. V konečném důsledku to znamená strašlivé oslabení Ruska. Naopak Ukrajina získává a získala neuvěřitelnou politickou, a především pak hospodářskou a vojenskou podporu v boji, ve kterém byla od prvního dne jasným outsiderem. Tato válka bezpochyby přepsala a ještě přepíše geopolitickou mapu Evropy i celého světa na dlouhé období. Jak velké důsledky tohoto konfliktu budou, si musíme počkat. Jisté však je, že Rusko je ve svém boji víceméně osamocené a poslední, co mu zbývá, jsou jaderné zbraně. Rusko-ukrajinskou válkou končí prakticky téměř veškerá hospodářská spolupráce Evropy a Ruska. A to tempem, které si donedávna opravdu nedovedli představit ani největší odpůrci spolupráce s Ruskem.
Další událost, která dala „svět do pohybu“ je dlouhá léta nevídané zvyšování úrokových sazeb v největších světových ekonomikách i těch menších polovyspělých, jako je ta naše. Dlouhodobá expanzivní měnová politika nulových úrokových sazeb byla tvrdým dopingem pro ekonomiky na Západě, ale odvykání nízkých úrokových sazeb je asi tak stejně příjemné pro zadlužené komunity jako vzdát se závislosti na heroinu. Právě růst úrokových sazeb byl hlavní brzdou pro akciové trhy, které zažily mimořádně špatný rok. Růst úrokových sazeb diskvalifikoval z účasti na nemovitostním trhu stovky milionů zájemců o nemovitosti, kteří nyní nemají přístup k úvěrům. Stejně tak znehodnotil zásadně hodnoty dluhopisů, které měli věřitelé již nakoupeny. Negativně se propsal do hodnoty zejména komerčních nemovitostí. A tak všechny ty uměle vytvořené biliony USD majetku, které vznikly díky expanzivní měnové politice, jsou najednou fuč. A ukazuje se, že náš měnový systém v sobě jisté prvky samoregulace přece jen má, když udeří vysoká inflace.
Další událost, která mě mimořádně zaujala se odehrála v posledním kvartálu. A to byl zcela monstrózní pád kryptoburzy FTX a jejího představitele Sama Bankmana-Frieda. Ačkoliv jsem byl vůči kryptu a kryptoburzám především značně nedůvěřivý, tak míra fraudu na FTX mě zaskočila. Přiznám se, že jsem čekal, že tato šméčka budou dělána trochu na úrovni a ne takhle humpolácky. Každopádně na Samovi Bankman-Friedovi se můžeme poučit o tom, jak rychle lze výsluní spadnout do hlubokého pekla. Otázka visící ve vzduchu je, jak to dopadne s Binance? Protože to by byla ještě trochu jiná písnička.
Kdybych měl zůstat v českém rybníčku, tak kromě již výše zmíněného růstu úrokových sazeb, který mě svou razancí upřímně překvapil, jsem celkem zklamán z toho, jak nová vláda Petra Fialy plynule navázala na éru radikálního zadlužování bez koncepce a investic Andreje Babiše. Musím říct, že jsem v tomto směru opravdu čekal víc, ačkoliv si uvědomuji, že zdědila vláda velkou část strukturálního deficitu, který přišel spolu s vysokou inflací. Ale nevidím na straně vlády žádný pozitivní směr ke změně dlouhodobých fiskálních deficitů. Že by se někdo zamýšlel otevřeně nad efektivitou státní správy…Že by se někdo zamyslel nad tím, co kryje veřejné zdravotnictví…Veřejné školství…Nic, žijeme na dluh dál, jako by se nechumelilo. Myslet si, že se to negativně nikde neprojeví v budoucnosti, je naivní. Fakt, že to tak dělají i jiné země, neznamená, že je to správně. Podívejme se na Japonsko. A jestli toto chceme, tak si tím tedy opravdu nejsem jist. Nebo můžeme jít klidně ještě blíže. Třeba do Itálie. Taky nic k závidění z pohledu stavu hospodářství.
Na českém finančním trhu se asi neodehrálo nic, co by se dalo označit za zásadní gamechanger. Letošní rok trochu nasvítil, jak ošidná může být specializace čistě na hypotéky. Protože ty zažily opravdu špatný rok. Špatný rok zažívá i prodej dluhopisů, což vytváří dost nepříjemný tlak na cashflow řady dluhopisových emitentů, kteří průběžně vyplácejí úroky z nově naraisovaných peněz a kteří nemají fungující provozní cashflow. V tomto směru vzniklo v letošním roce dost aspirantů na rychlé pády, třeba už v příštím roce. Každopádně ten, kdo se letos choval opatrně a diverzifikoval své aktivity, určitě neprohloupil. Naopak hlavu si budou drbat ti, kteří vsadili na úzkou spolupráci s investičním producentem, který vydává dluhopisy. V letošním roce se na finančním trhu v různých insolvenčních řízeních také rozkoukávalo dost agresívních žraloků, kteří jsou připraveni se zakousnout do umírající krvácející dluhopisové velryby, které míří ke dnu. Troufám si tvrdit, že zde máme také jednoho aspiranta z řad velkých finančních zprostředkovatelských firem, který bude čelit zásadním existenčním potížím díky tomu, jaké obchodní partnery zvolil. Jeho jméno si prozatím ponechám pro sebe, ale až začne být situace aktuální, tak se jistě i tomuto případu budeme věnovat.
Jinak jsme v letošním roce čelili poprvé v naší historii žalobě ze strany dluhopisového emitenta Portiva. Postavili jsme se k tomu čelem a bez vytáček. Stojíme si za tím, co jsme na adresu Portiva napsali a necháváme soud, ať v této věci rozhodne. Portiva nás obvinila z toho, že nejsme vůči ní nestranní a že za našimi texty je nekalosoutěžní jednání na trhu, kde ani já a ani Portiva nedosahujeme tržních podílů, které by byly zaznamenáníhodné. Natožpak konkurenční. Portivě primárně vadila forma, jakým se o ní vyjadřuji zejména já. Asi čekali, že budu s obdivem komentovat skvělá rozhodnutí přemisťovat prostředky dluhopisových věřitelů do rizikového podnikání, aniž by dali do rukou investorům jakékoliv covenanty. My každopádně nebudeme upravovat náš přístup k dluhopisovému trhu jenom proto, že se někdo rozhodl na nás podat žalobu ve smyslu, že si myslí, že jsme vůči jeho podnikání neobjektivní a záměrně zlí. Kdyby ta firma vydávala dluhopisy tak, jak se ve slušné společnosti sluší a patří, tak bychom neměli důvod vůči jejím produktům být kritičtí a trochu kousaví. Velké peníze naraisované z dluhopisů občas dávají lidem trochu nezdravé sebevědomí si myslet, že jsou velcí podnikatelé, tak přejeme nejen do Portivy v roce 2023 trochu soudnosti a sebereflexe nad vlastními aktivitami. Primárně totiž nejde ani o mně, ani o Comsense nebo Finsider, ale jde o to, aby všechny tyto firmy dokázaly na dlouhém horizontu vrátit prostředky, které si vypůjčily. A argument, že my jsme jim uškodily tím, že si díky nám půjčily méně, nemůže obstát. Musí začít generovat kladné provozní či investiční cashflow! To je jediný akceptovatelný klíč k úspěšnému navrácení finančních prostředků. A v tom my jim rozhodně nebráníme, a nikdy bránit nebudeme. Dokonce i společnosti Saunia jsme vzkazovali, že jí přejeme co nejvíce saunujících se zákazníků, zatímco od nákupu jejích dluhopisů jsme odrazovali. Teď sledujeme pár velmi zajímavých pádů typu Incore Investment, iKiwi, Helske, Reality Investing. Ještě předtím to byla C2H a zejména Arca. Další jména budou brzo následovat. Aspirantů je rozhodně velké množství.
Zkrátka my tu nejsme od toho, abychom roztleskávali každého nezkušeného podnikatele, který se chce zadlužit až po uši a začít s cizími prostředky experimentálně podnikat. My tu jsme od toho, abychom našim platícím čtenářům přinášeli zajímavé informace o kapitálovém trhu. Abychom jim ukazovali mapu investičního světa, ve které jsou příležitosti i nástrahy. A to budeme dělat i příští rok.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
1 Komentáře
Když slyším Portivu tak si hned vybavím stejnou skupinku lidí, která nosila peníze do C2H ! a dnes vesele nosí do Portivy a Progresus Invest Holding