Kontroverzní americký podnikatel Elon Musk se postaral dnes o pořádný rozruch, když uničil nabídku na odkup celého Twitteru za 41 mld. USD, ve kterém se nedávno stal s 9,58 % největším privátní akcionářem. Pár dní poté, co odmítl nabídku vstoupit do dozorčí rady společnosti.
Muskovo hra opět zavání podivnými praktikami. Nejprve zatajil vlastnictví podílu nad rámec lhůty, do kdy to měl oznámit. To samozřejmě způsobilo obrovský skok akcií Twitteru směrem nahoru. Nyní prohlašuje, že pokud se má Twitter změnit k lepšímu, musí se stáhnout z burzy a stát se privátní společností. Tyto výroky jsou pro kapitálový trh vysoce toxické, protože právě veřejně obchodované společnosti mají tu výhodu, že jsou silně informačně transparentní. Zvláště u mediálních společností, jako je Twitter dává smysl, aby veřejnost se mohla dívat až do “kuchyně”.
Musk za celou společnost nabídl 41 mld. USD valuaci, což při současné valuaci 35 mld. USD je nezanedbatelné prémium. Otázka zní, proč to Musk dělá?
Finanční výkazy Twitteru totiž zas tak oslnivé nejsou:
Za poslední dva roky Twitter prodělal skoro 1,5 mld. USD v čistém. Kumulativní ztráta od založení je přes 1 mld. USD k 31.12.2021. Dluhy Twitteru jsou skoro 7 mld. USD.
Vývoj hodnoty akcií Twitter od vstupu na burzu:
Valuace Twitteru je dlouhé roky výrazně za vstupem na burzu, protože Twitter nedokázal naplnit očekávání investorů zejména ve schopnosti přeměnit obrovské množství svých uživatelů na zisk.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy