Facebook byl svého času superstar akciových trhů. Největší IPO své doby. Patřil mezi firmy s největší tržní kapitalizací na světě. Dnes už pod názvem Meta Platforms jeho akcie ztratily 24,5 % hodnoty. Jedná se o jeden z největších propadů poslední doby mezi velkými akciovými tituly. Během jediného dne, na jediném titulu se doslova vypařilo několik desítek miliard USD. V přepočtu na letadlové lodě třídy Nimitz asi tak 10 kusů.
Ještě včera se akcie Facebooku obchodovaly kolem 130 USD za kus. Dnes je na 97 USD. Loni v srpnu se obchodovaly dokonce za více než 380 USD. Jen v letošním roce akcie ztratily 71 %. Jak je to možné, když se jinak jedná o finančně nesmírně úspěšnou firmu?
Meta Platforms vykázala za poslední kvartál tržby ve výši 27,7 mld. USD. To je pokles proti předchozímu kvartálu (28,8 mld. USD) i 3. kvartálu loňského roku (29,0 mld. USD). Provozní zisk klesl mezikvartálně z 8,35 mld. na 5,66 mld. USD. Loni touto dobou 10,42 mld. USD. To je opravdu hodně velký ústup ze slávy. Za celý loňský rok udělala Meta Platforms provozní zisk 46,7 mld. USD, ovšem za letošní rok má po 3 kvartálech „jen“ přes 22 mld. USD. Pohled na čistý zisk před zdaněním je velice podobný. Z pohledu úplného čistého zisku po zdanění je situace po 3 kvartálech letošního roku 18,5 mld. USD. Za celý loňský rok byl čistý zisk 39,4 mld. USD. Z toho plyne jeden velmi důležitý závěr. Meta Platforms, respektive Facebook, je na jasné sestupné linii. Evidentně radikální změny v marketingu a fokusu na meta universe firmě zatím nevycházejí.
Facebook byl dlouhá léta považovaný za hvězdu kapitálových trhů. Z pohledu finančního výkaznictví právem, ovšem z pohledu kvality produktů do značné míry neprávem. Facebook byl mašinou na peníze, ale zároveň se zapletl do řady problematických kauz, v jejichž čele stála Cambridge Analytica. Výsledkem politiky Facebooku je řada sporů se státními orgány v USA i EU. Facebook je opakovaně obviňován lidmi, jako je Aaron Greenspan, z toho, že počet uživatelů rostl jen na falešných účtech. Je evidentní, že sociální sítě Meta Platforms jsou zneužívány rozvědkami k šikování trollů pro ovlivňování veřejného mínění. A tak Meta Platforms, ačkoliv je to z pohledu financí velmi zdravá a i po poklesech ziskovosti velmi zisková firma, tak valuačně odpadla od vedoucího pelotonu nejhodnotnějších firem světa. Aktuální kapitalizace spadla 348 mld. USD, ačkoliv ještě pod jménem Facebook byla už nad magickou 1000 mld. USD hranicí. Pokud bychom brali jako novou normu ziskovosti Meta Platforms 5 mld. USD za kvartál, tedy něco kolem 20 mld. USD za rok, tak je na P/E valuaci někde okolo 17. Ale pokud se na to budeme dívat optikou posledních výsledků, tak je to P/E 12,5. Z pohledu EV/EBITDA je Meta na necelém 6násobku, což může u takové firmy působit až nepatřičně. P/B má Meta na 2,7, což už není zas tak hrozný goodwill. Reálný vlastní kapitál ve firmě je kolem 125 mld. USD. A jak by řekl bývalý premiér, kdo z vás to má přátelé?
Co z toho všeho plyne? Stačilo relativně krátké období, aby investoři Facebooku/Meta ztratili důvěru v tento titul. Firma nezačala generovat ztráty, jen přestala růst a zhoršila se její ziskovost. A už její hodnota propadla řádově třetinu původní hodnoty. To je v naprostém pořádku, protože absolutně drtivou většinu její hodnoty tvořil goodwill. A goodwill je něco, co je vyjádřeno sentimentem, náladou a očekáváním od společnosti. Zatímco hodnota opírající se o účetní hodnotu vlastního kapitálu má tendenci daleko méně ztrácet na hodnotě, pokud dochází k určitým pesimistickým vyhlídkám. To je potřeba mít neustále na paměti.
Otázka zní, kdo je na řada další za Facebookem/Metou?
Seznam firem s největším goodwillem (USD) na světě k 27.10.2022:

Někde ve výše uvedeném seznamu hledejme další adepty na prudký pokles vyvolaný změnou nálady.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy