V neděli 10. dubna se konají ve Francii prezidentské volby, kde bude své křeslo obhajovat Emanuel Macron. Pro kapitálové trhy ve Francii, která patří mezi přední akciové i dluhopisové trhy v Evropě, by však bylo pravděpodobně citelnou ranou, kdyby byla zvolena Marine Le Penová.
Favoritem voleb zůstává Macron, ovšem v posledních průzkumech šla podpora Le Penové výrazně nahorů, zatímco v případě Macrona šla výrazně dolů.
Níže přinášíme agregovaný vývoj průzkumů (zdroj Refinitiv):
Podpora Le Penové v posledních dnech vzrostla k 22 % voličů, což už není zas tak výrazně méně proti Macronovi, který má podporu 26 % podle agregovaných průzkumů. Vše nasvědčuje tomu, že právě Le Penová s Macronem se utkají v druhém kole prezidentských voleb.
Le Penová kandidovala už v roce 2017 na prezidentku Francie a tehdy získala v prvním kole 21,3 % hlasů, což jí v tehdejších velice vyrovnaných volbách posunulo do druhého kola, ve kterém prohrála s Macronem, když získala jen 33,9 % hlasů. Tehdejší volby byly velice vyrovnané, protože Macron získal v 1. kole 24,0 %, Le Penová 21,3 %, Francois Fillon 20,0 % a Jean-Luc Mélenchon 19,6 % hlasů. Zatímco tehdejší postup do druhého kola byl spíše překvapivý, tak tento týden se její postup do druhého kola bere jako hotová věc.
V čem spočívá kontroverze Marine Le Penové?
Le Penová byla šéfkou politické organizace Rassemblement national (do roku 2018 Front national), které roku 1972 založil její otec Jean-Marie Le Pen. Podstatou této organizace je nacionalismus a antiglobalismus. Všichni dnes víme, že Le Penová je tvrdou kritičkou islámu, přistěhovalectví do Evropy, ale to zdaleka není jediná kontroverze, která je spojená s touto politickou organizací.
Otec Le Penové, a předchůdce v čele této organizace, pronesl velmi kontroverzní výroky zdaleka nejen na adresu muslimů. Za své výroky také byl několikrát odsouzen. Le Pen se pravidelně vymezoval vůči židům, vůči francouzským fotbalovým reprezentantům tmavé pleti, vůči homosexuálům a také vůči HIV nakaženým. Majstrštik Le Pena pak bylo zpochybňování masového vyvražďování židovského obyvatelstva nacisty. Zlehčoval počet obětí a zpochybňoval, že by mrtvých mělo být tolik, kolik jsou oficiální čísla. Zároveň prohlašoval, že neviděl plynové komory a že není jisté, že existovaly. Tedy vcelku hodně silná káva. Le Pen sám byl obviněn z toho, že se podílel na válečných zločinech jako poručík francouzské armády v Alžírsku. Přesto kandidoval celkem 5x na francouzského prezidenta. Disponoval celkem stabilní podporou kolem 4 milionů voličů. Největší šanci na zvolení měl v roce 2002, kdy postoupil do druhého kola s Jeacem Chiracem. Tehdy ho volilo 5,5 milionů lidí, což ovšem bylo jen necelých 18 % voličů.
Le Penová přebrala po otci vedení strany v roce 2012. Členkou strany je již od roku 1986, od svých 18 let. Od samého počátku, kdy začala usilovat o vedení strany, proslula řadou kontroverzních výroků na adresu muslimů ve Francii, které přirovnávala například k nacistům. Le Penové se nicméně navzdory tomu podařilo změkčit obraz strany, aby nepůsobila tak extrémisticky jako za časů jejího otce.
Hlavní postoje Marine Le Penové
- podpora obnovy trestu smrti
- nulová tolerance porušování zákonů
- opozice vůči imigraci do Francie, zejména té muslimské
- Výrazné antiislámské postoje
- V ekonomických otázkách udělala otočku z liberalistických postojů k protekcionismu, je poměrně tvrdým kritikem globálního kapitalismu. Dá se očekávat, že by více podporovala intervencionismus ze strany státu do ekonomiky
- Zároveň je ovšem zastánkyní spíše utažené měnové politiky a rozpočtové odpovědnosti, což je ovšem otázka, do jaké míry by byla jako populistka skutečně rozpočtově odpovědná
- Le Penová sama prohlásila, že její strana není přítelem akciového indexu CAC 40 (největší francouzský akciový index)
- Le Penová je kritička vysokých cen energií, což přičítá zejména liberalizaci energetického sektoru v Evropě
- Le Penová je zásadní odpůrkyně EU a chce, aby Francie z EU vystoupila
- Odmítá euro a chce ho nahradit opět frankem v kurzu 1:1
- Chce vystoupit z NATO
- Má velice příznivý vztah k Rusku, a zvláště pak k Vladimiru Putinovi, o kterém dokonce prohlásila, že ho obdivuje. V minulosti slíbila, že uzná anexi Krymu, pokud se stane prezidentkou. V letošním roce už si dávala větší pozor na to, co pronáší na adresu Ruska ve světle současné probíhající války
- Odmítá dosud nazvat Vladimira Putina válečným zločincem
- Válku na Ukrajině politicky využívá podobně jako u nás Okamura nebo Babiš především k tomu, aby poukazovala na vysoké ceny pohonných hmot, energií a dalšího zboží
Le Penová je vskutku mimořádně kontroverzní osobou. Strana Le Penové si totiž půjčila peníze od První česko ruské banky z České republiky. Pozdější Evropsko ruské banky a ERB bank. Ta je již v likvidaci a její stopy vedly k ovládané osobě do blízkosti Gazpromu. Národní fronta si půjčila od banky 11 milionů EUR.
Je evidentní, že pokud by se stala prezidentkou Francie Le Penová, tak by to byl zásadní zvrat v celé evropské politice. Francie by rozhodně nebyla pevnou součástí EU. Je evidentní, že Le Penová představuje daleko větší bezpečnostní riziko pro Evropu než třeba Donald Trump. O Le Penové lze pochybovat jako o osobě, která má v úmyslu hájit francouzské a evropské zájmy.
Zvolení Le Penové by mohlo mít zásadní politické a ekonomické důsledky:
- výrazná destabilizace EU a Eurozóny
- výrazná destabilizace NATO
- příklon k Rusku
- izolace Francie v mezinárodním společenství
- destabilizace Schengenu
- výrazný nárůst výnosů do splatnosti státních dluhopisů ve Francii
- oslabení francouzského akciového trhu a dalších evropských trhů
- dalekosáhlé důsledky na francouzskou a evropskou energetiku
Francouzská ekonomika a kapitálový trh
Francouzský akciový trh je největším akciovým trhem v EU s kapitalizací přes 2,85 bilionu USD.
Nejvýznamnější francouzské veřejně obchodované korporace:
P/E – kapitalizace/zisk , P/E – kapitalizace/účetní hodnota vlastního kapitálu, Div % – dividendový výnos, kapitalizace – tržní hodnota společnosti, poslední tři sloupce změna kapitalizace společnosti
Francie je jedním s největších dlužníků v Eurozóně společně s Itálií.
Zvolení Le Penové by nepochybně mělo vliv na výnosy do splatnosti francouzských státních bondů a tedy i ostatních bondů v Eurozóně.
Francie má aktuálně 4,5 % inflaci, nezaměstnanost 7,4 %.
Jedním z hlavních znaků francouzského kapitálového trhu je obrovské zadlužení francouzských bank, které obecně nejsou v příliš dobré kondici. Zároveň pak obrovské zadlužení energetického sektoru.
Francouzský kapitálový trh lze obecně označit za poměrně křehký. Táhne ho především silný segment producentů luxusního zboží, jako je LVMH, Hermes nebo L´Oreál.
Vítězství Le Penové ve Francii by bylo mimořádně špatnou zprávou pro francouzský kapitálový trh ale i pro celou Evropskou unii. Ačkoliv se jeví být favoritem spíše Macron, tak vítězství Le Penové by bylo hodně silnou rozbuškou pro evropský kapitálový trh.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy