Od první poloviny roku 2014 stál v čele finanční distribuce investiční skupiny DRFG Břetislav Hrabě. Spolu s ním končí i Jakub Procházka, který se léta staral o externí finanční distribuci této skupiny. Poté, co byl nucen opustit představenstvo této skupiny Michal Mička, ho Břetislav Hrabě v představenstvu a vedení skupiny nahradil v roce 2016. Jeho role ve skupině DRFG z velké části spočívala v tom, že na jeho bedrech bylo komunikovat i nepříjemné skutečnosti směrem k finanční distribuci, která rozhodně neměla homogenní charakter. A Rusňák mu práci zrovna dvakrát neulehčoval svými nekoncepčními zásahy do finanční distribuce, zejména pak opakovanými nákladnými akvizicemi na finančně zprostředkovatelském trhu. Hrabě nicméně ve vedení distribuce DRFG přestál i eskapádu s Pavlem Vyhnálkem. Je jasné, že v osobnosti Hraběte DRFG ztrácí muže, který byl schopen velmi nesourodou skupinu obchodníků ve finanční distribuci DRFG centrálně produkčně řídit. Zároveň je nepochybné, že Hrabě vždy hájil zájmy finančních distributorů a jejich klientů. V tom byla jeho role v rámci představenstva velmi důležitá.
V představenstvu sice Hrabě zatím oficiálně zůstává, ale dá se očekávat, že i tuto funkci brzo opustí. Mimořádná náročnost a tlak, který byl spojen s funkcí, kterou Hrabě zastával, rozhodně není pro každého. My si myslíme, že plnohodnotně nahrazen být ani nemůže, protože jeho zkušenost prakticky z nuly na 10 miliard+ raisu do produktů DRFG je nepřenositelná, a druhý takový člověk na českém trhu reálně není. Přesto je ve finanční distribuci skupiny stále několik seniorních zkušených obchodníků, kteří jsou se skupinou od počátku. Žádný z nich ovšem nemá v této komunitě autoritu, kterou by dokázal Hraběte nahradit. S koncem Hraběte končí definitivně epocha DRFG, kdy jí řídili lidé s prokazatelnými schopnostmi. Současný management (až na některé akcionáře) je sbírkou korporátních vysloužilců z ostatních firem, kteří mají hodně daleko do lidí, kteří DRFG pomohli vybudovat na jejím počátku z ničeho. Rusňák sám se chová tak, že do DRFG prodává svůj osobní majetek a za poslední roky výrazně snížil svůj podíl ve společnosti. Zároveň došlo k velmi kostrbatému rozdělení skupiny na dvě části, kde byla vyčleněna telekomunikační divize. Každá zásadní změna struktury holdingu, ve kterém jsou dluhy, je vždy kontroverzní. A v tomto případě se k této kontroverzi přidává i fakt, že velmi zadlužený holding čile obchoduje se svým akcionářem a jeho ovládanými firmami.
Pokud by došlo v následujících letech k defaultu dluhopisů DRFG, tak má Rusňák rozhodně co vysvětlovat. V současném DRFG není mnoho lidí, kteří by měli nějakou reálnou sílu změnit směr této flotily k lepším zítřkům. Firma je prolezlá nejrůznějšími „sívíčkáři“, jejichž track record je impresívní na papíře, ale kteří reálně byznys řídit neumí. Důkazem je postava nejvyššího manažera Hlaváče, jehož komunikační dovednosti s novináři jsou na úrovni stážisty, jak nás pravidelně přesvědčuje. A pak je zde celá řada osob ve středním managementu, kteří využívají situace pro svůj vlastní prospěch. Tak jako tak, DRFG má obrovský problém s fluktuací lidí. V posledních 5 letech došlo k takřka kompletní obměně managementu. Firmu postupně opustili klíčoví lidé jako Ondřej Záruba (první významný odchod na začátku roku 2017, majitel Comsense analytics a šéfredaktor Finsider.cz, v DRFG hlavní analytik a člen představenstva), následně 1. šéf real estate Zdeněk Fiala, COO a člen představenstva Pavel Ivanyi, tvůrce fondového schématu Josef Eim, 2. šéf real estate Patrik Tuza, hlavní advokát a člen dozorčí rady Marian Vařečka, 3.šéf real estate Josef Musil, dvojka v telekomunikacích Ondřej Surka, člen představenstva Petr Kuběna, klíčový raiser kapitálu Pavel Rydzyk a teď odchází i šéf distribuce a člen představenstva Břetislav Hrabě. A mnoho dalších, menšího významu. Jedná se však o širokou skupinu lidí z představenstva, fondového byznysu skupiny, vedení realitní divize a také finanční distribuce. O schopnosti lidí, kteří odešli, vypovídá to, že prakticky každý z těchto lidí je nějakou formou úspěšný ve své vlastní firmě nebo v jiném působišti. Na druhou stranu DRFG opustili i lidé, jako je Michal Mička, který sehrál sice důležitou roli ve vzniku skupiny, ovšem v době, kdy jí opouštěl, už pro ni zásadní přidanou hodnotou nebyl. Nebo bychom mohli zmínit Radka Stachu, který je dnes důležitou postavou v rámci Českomoravské nemovitostní, ale v době, kdy byl v DRFG, nebyl pro tuto skupinu tak důležitou postavou. DRFG prošel i Pavel Svoreň, jenž je dnes hlavní tváří skupiny Portiva, ovšem jeho aktivity v rámci DRFG rozhodně nebyly k chlubení (Teplárna Šternberk především).
Břetislav Hrabě nicméně rozhodně patří k těm, kteří sehráli jednoznačně pozitivní roli pro směřování této investiční skupiny, ačkoliv nepochybně bude existovat objektivní názor, že jím vedená DRFG Finance dost kazila finančně zprostředkovatelský trh. Nutno podotknout, že většina kontroverzních rozhodnutí šla spíše od hlavního akcionáře Rusňáka. Zejména pak rozhodnutí o nákladných akvizicích finančně poradenských skupin. Hrabě sám byl vždy zastáncem manažerské politiky ex post podpory těch, kteří měli výsledky. Skupinu tak opouští člověk, jenž byl formálně v hierarchii skupiny mužem 3 až 5 poslední roky, ale fakticky přidanou hodnotou byl jednoznačným lídrem a tahounem celé skupiny. V rámci trhu finančního zprostředkování je Hrabě sice vnímán kontroverzně, ale míra kontroverze s ním spojená je větší, než si fakticky zaslouží. Je to dáno tím, že je mu přisuzována agresívní akviziční politika, jejímž otcem je ale jednoznačně Rusňák s jeho netrpělivostí a ambicemi.
Zůstává tak v podstatě pouze Rusňák v pozici člověka, který pamatuje úplné začátky skupiny, když pomineme pár lidí z finanční distribuce, a několik málo Rusňákovi loajálních lidí z účetního týmu. A to je dosti málo. Rusňák sám prošel pozoruhodným vývojem. Nelze mu upřít určité kvality, charisma a odvahu, které měl na počátku. Nepochybně to býval zábavný společník pro řadu svých spolupracovníků, který dokázal být přátelský a mezi lidmi i velmi oblíbený. Ovšem s rostoucí bilanční sumou rostlo i jeho ego a mizela jeho sebereflexe. Zásadní obrat nastal, když prodal podstatnou část svého podílu do rukou dvojice Vyhnálek a Fráňa. Ačkoliv nakonec Pavel Vyhnálek skupinu opustil, tak namísto toho, aby podíl koupil zpět sám Rusňák, tak to učinila Rusňákova firma Vega capital, která za tímto účelem vydala dluhopisy. A ta samá Vega capital pak prodávala DRFG majetek v podobě podílu v realitní skupině Czech Home Capital. Naopak některé nemovitosti ze skupiny DRFG skončily v rukou Rusňákovy rodiny. DRFG rovněž obchoduje s Rusňákem ovládaným OCP Efekta, kterému platí dosti neúměrné odměny za činnost při úpisu cenných papírů. Důkazů o tom je celkem dost v konečných podmínkách dluhopisů DRFG. K tomu přidejme Rusňákův sklon k jistému megalomanství zejména v oblasti marketingu, eventů a velkorysosti v oblasti finančních nákladů. Skupině rovněž nepomáhá výstřednost Rusňáka samotného, který se rád předvádí jako muž, co umí žít. Tedy vždy elegantně oblečen v luxusním oblečení, obklopen luxusními hodinkami, v luxusních vozech, pravidelně popíjející ta nejlepší francouzská vína a cestující za zábavou a odpočinkem pomocí pronajatých privátních letadel se sklonem k velkomecenášství kultury a sportu. Hlavně u všeho být viděn. K tomu si přidejme fakt, že dostal podmínku za to, že nakupoval od bývalého policisty informace sám o sobě ze živých spisů policie a také to, že jeho tchýně je jednou z nejkontroverznějších postav české politiky od vzniku samostatné ČR, a máme zde dost třaskavý koktejl nesympatií vůči jeho osobě. Pokud se stane, že investoři DRFG nedostanou zpět své peníze, tak jak mají, budou vůči Rusňákovi jako dav bez slitování.
Zatím skupina těžila zejména ze „spolupráce“ s investičním fondem Czech Real Estate Investment Fund. Ta spočívala v tom, že tento fond nakupoval nemovitý majetek od DRFG. Marže, kterou DRFG na těchto transakcích generovala, je absolutně klíčová pro schopnost této skupiny generovat zisk v posledních letech. Velikost svých marží obhajovala skupina přes valuaci majetku na úrovni fondu. Ovšem vzhledem k tomu, že fond spravuje zahraniční společnost a běžný rozptyl valuace komerčních nemovitostí je v desítkách procent, tak to zatím procházelo. Ostatně kde není žalobce, není soudce. Pokud to nevadí samotným investorům ve fondu, tak není důvod se tím nějak zásadně zabývat. Spíše než o DRFG to vypovídá o investorech do takového fondu. Ale i prodej tohoto fondu spadá pod řízení finanční distribuce DRFG spolu s dluhopisovými prodeji.
Dá se očekávat, že Rusňák bude, jak je jeho dobrým zvykem, odchod dalšího klíčového spolupracovníka zlehčovat a tvrdit, že ve skutečnosti byl vyhozen či nahrazen někým daleko kompetentnějším. Má-li DRFG fungovat s lidmi, které má nyní ve svém managementu, tedy lidmi bez reálného kontaktu s finančním terénem, tak musí začít produkovat finanční produkty, o které je zájem mezi finančními institucemi. Takové produkty ale DRFG nemá a u institucionálních investorů z řad dluhopisových fondů má zatím zavřené dveře na dva zámky, protože jim neumí nabídnout takovou strukturu dluhopisů, která by kvalitně ošetřovala rizika a kde by výnos odpovídal podstupovanému riziku. Proto potřebuje finančně zprostředkovatelské sítě, které musí prodávat finanční produkty DRFG retailu. Jsme toho názoru, že na výsledky finanční distribuce DRFG, bude mít odchod Břetislava Hraběte zásadní negativní dopad, a to minimálně krátkodobě. Rusňák a další akcionáři nyní budou muset doručit reálné ekonomické výsledky firem ve skupině, protože spolehnutí na refinancování bondů novými emisemi, se nyní jeví jako dosti nejistá sázka. Zatím to fungovalo tak, že akcionáře DRFG finanční distribuce vždycky podržela.
Finanční situace DRFG se nedá tak snadno vyhodnotit na základě informací, které jsou nyní veřejné. Detail finanční pozice aspoň ke konci roku 2021 neznáme. Navíc skupina je teď v podstatě rozdělená na dvě části. Pro celý finanční trh v ČR by každopádně bylo dobře, kdyby lucidní lidé ve skupině, jako jsou Pavel Fráňa nebo Roman Řezníček, dokázali skupinu za poměrně drastických opatření vyvést touto složitou dobou. My v Comsense chceme věřit, že by toho mohli být schopní, ale budou k tomu každopádně potřebovat značnou část důvěry finanční distribuce, značnou součinnost Rusňáka (jehož motivace by mohla být v ochraně sebe sama v trestněprávní rovině) a taky pořádnou dávku štěstí. A taky to, aby období vysokých úrokových sazeb v ČR netrvalo příliš dlouho. V opačném případě by DRFG plnila titulní stránky českých médií hodně dlouhou dobu a celý kapitálový trh by byl značně poškozen.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy