Redakce webu Finsider.cz obdržela v nedávné době informace, které vzhledem k množství finančních prostředků sesbíraných od investorů nemohla ignorovat. Do této transakce jsou totiž zapojeni i klienti z renomované investiční společnosti Conseq. Zahájili jsme proto na toto téma vlastní datovou investigaci.
Na počátku všeho je společnost TEDOM. Tato firma je důležitým mezinárodním hráčem na poli výroby a následného servisu kogeneračních jednotek.
Vlastníky společnosti donedávna byli:
MOUFLECO HOLDINGS 45 %
Josef Jeleček 45 %
Ivo Poukar 10 %
To se ale v loňském roce změnilo. Podíly Josefa Jelečka a Ivo Poukara nabyl investiční fond Jet 2, který manažersky řídí Igor Fait z Brna. Tento fond nyní vystupuje jako 55% akcionář holdingu TEDOM. Částka, kterou Jet 2 za podíl zaplatil, se měla pohybovat řádově okolo jedné miliardy korun, ale velikost transakce není přesně známa. Nicméně víme, že k 30.6.2019 měl fond nachystáno k investování přibližně 900 milionů korun.
TEDOM je na české poměry celkem velkou firmou s bilanční sumou přes 3,6 miliardy korun (ke konci roku 2018). Dvě třetiny aktiv společnosti tvořil vlastní kapitál ve výši více než 2 miliard korun. Cizí zdroje tvořily na konci roku 2018 1,55 miliardy korun. A právě zde to začíná být zajímavé. Z těchto dluhů totiž připadalo 1,157 miliardy korun na tajuplnou položku „dlouhodobé jiné závazky“. Držitelem těchto závazků byla kyperská společnost DURLON TRADING LIMITED, za kterou figurovali vlastníci TEDOM. To tvrdí výroční zpráva za rok 2018.
Pro firmu se rozhodně nejedná o zanedbatelný závazek. Ne že by si nemohla dovolit ho splácet. To bezpochyby ano, vzhledem k tomu, že firma samotná vygenerovala za rok 2018 zisk na úrovni EBITDA ve výši cca 246 milionů korun plus další významnou část EBITDA vygenerovaly dceřiné společnosti. Významnými dcerami jsou především TEDOM SCHNELL v Německu a společný projekt s ČEZem ČEZ Energo, ve kterém má 49,9 % podíl. Jet 2 tvrdí, že celá skupina TEDOM generuje EBITDA ve výši 650 milionů korun. Ale na druhé straně úroky z dluhů byly značné. Ty činily přes 76 milionů v roce 2018 a je zcela evidentní, že významnou měrou se na nich podílel právě závazek vůči kyperskému DURLON TRADING.
Je tady ale i jiný problém. Tento dluh má přednost před rozdělením finančních prostředků k vlastníkům. Za původních okolností to nebyl problém, protože držitelé těchto pohledávek byli právě vlastníci firmy. Aktuálními vlastníky této společnosti jsou ale podle výpisu z kyperského obchodního rejstříku vygenerovaném minulý týden tyto osoby:
MOUFLECO HOLDINGS LIMITED 45 % – společnost investorů okolo Marka Rosenbauma
FITATA s.r.o. 10 % – patří Ivo Poukarovi
MACUJE s.r.o. 1 % – patří Josefu Jelečkovi
MENAJE s.r.o. 44 % – patří Josefu Jelečkovi
Klíčová otázka tedy zní: Kde je Jet 2? Proč Jet 2 zaplatil za 55% podíl ve společnosti značnou částku a nezajistil si podíl v kyperské entitě patřící vlastníkům, jejíž pohledávky jsou seniorní před výplatou peněz akcionářům? Jinými slovy investoři v Jet 2 jsou jako nepřímí akcionáři ve frontě až za bývalými vlastníky Jelečkem a Poukarem, od kterých Jet 2 podíly kupoval.
Velmi zvláštní je, že firmy MACUJE s.r.o. i MENAJE s.r.o. byly založeny až 16.9.2019. FITATA s.r.o. pak byla založena 20.9.2019. To znamená, že s podíly v DURLON TRADING se pracovalo v průběhu podzimu 2019. Jenomže teď se dostáváme k jádru pudla.
Investiční fond Jet 2 uvádí ve své výroční zprávě za účetní rok 2018, který končí 30.6.2019, že investoval do nákupů podílů ve společnosti TEDOM a.s. následovně:

Víme, že v podobné době, kdy Jet 2 kupoval podíl v TEDOM, došlo ke změnám v akcionářské struktuře DURLON TRADING. Je to náhoda? To si rozhodně nemyslíme. Pokud Jeleček s Poukarem prodávali podíl Jet 2, proč součástí balíku nebyl i jejich podíl v DURLON TRADING, který před transakcí drželi jako fyzické osoby? Nedává nám příliš smysl, proč Jet 2 nekoupil i jejich podíly v tomto kyperském věřiteli. I když přijmeme tezi, že Jeleček s Poukarem nebyli ochotní prodat svůj podíl v DURLON TRADING, tak vyvstvává otázka, proč došlo ke změnám v akcionářské struktuře DURLON TRADING a podíly přešly na Menaje,Macuje a Fitata? Tato struktura může například vyvolat otázku, zda si tyto firmy někde na nákup těchto podílů nepůjčily a nevrací tak tuto půjčku i s úrokem někomu třetímu.
Celá záležitost je možná ještě pikantnější. Jeden informační zdroj serveru Finsider.cz prozradil, že Josef Jeleček a Ivo Poukar nemusejí být osobami, které skutečně ovládají podílníky v DURLON TRADING (myšleno entity Menaje, Macuje a Fitata). A tak jsme se dotázali přímo investiční společnosti Conseq, která je obhospodařovatelem Jet 2 Fond fondů, jaký je vztah Jet 2 ke společnostem Menaje, Macuje a Fitata. Dostalo se nám odpovědi od Richarda Siudy, člena představenstva:
“Conseq není obhospodařovatelem fondu Jet 2, nespravuje investice tohoto fondu a není tak oprávněn komentovat konkrétní transakce, které tento fond realizuje. Detaily konkrétních transakcí může komentovat pouze Jet Investment. Conseq založil a nabízel svým klientům tzv. master feeder fondy, konkrétně otevřené podílové fondy Jet I fond fondů a Jet 2 fond fondů, které investují do podkladových fondů Jet I, investiční fond, a Jet 2, investiční fond. S manažery Jet Investment jsme v pravidelném kontaktu a máme plnou důvěru v jejich řídící schopnosti, které se již materializovaly v nadstandardních výnosech fondu Jet I pro naše klienty”. Zároveň Richard Siuda zajistil vyjádření manažera fondu Jet Investments pro náš server:
“Společnost Jet Investment při vstupu do společnosti TEDOM samozřejmě věděla o jejím závazku ke společnosti DURLON, který pochází z transformace TEDOMu z roku 2010 a je v brzkém období splatný. Tento závazek byl zohledněn ve valuaci. Společnost Jet Investment počítá, že společnost TEDOM tento závazek splatí dle dohodnutých podmínek, popř. refinancuje. Tento závazek je také řádně splácen v souladu se smluvními podmínkami. Jet Investment, Igor Fait či jiná spřízněná osoba nejsou akcionářem společnosti DURLON a nemají aktuální informace o akcionářských záležitostech ve společnosti DURLON, jelikož společnost TEDOM, kterou Jet Investment vlastní, má vztah ke společnosti DURLON nikoliv k jejím akcionářům. Pokud se týká nastavení stanov ve společnosti TEDOM, byl si této skutečnosti Jet Investment plně vědom při svém vstupu do společnosti TEDOM a v současnosti se neděje nic, co by neočekával. Plně se soustředíme zejména na další rozvoj společnosti TEDOM, která má vysoký budoucí potenciál, a to nejenom založený na produktu a know-how, ale zejména na managementu a dalších zaměstnancích s vysokým odborným kreditem a pracovním nasazením.”
Jak číst tato vyjádření? Jet Investmet prohlásil, že tato skupina, Igor Fait ani jiná spřízněná osoba nejsou akcionáři DURLON TRADING. To víme a jasně to vyplývá z kyperského obchodního rejstříku. Otázka, jaký je vztah s Menaje, Macuje a Fitata nicméně zůstává nezodpovězena. To, co by nás jistě mělo zajímat je, zda některá z firem či osob okolo fondu Jet 2 nebo přímo Jet Investment a Igora Fajta není náhodou například ve věřitelském vztahu vůči Menaje, Macuje či Fitata. Pochopitelně si musel být Jet 2 vědom toho, že existuje závazek vůči DURLON TRADING. Protože opravdu těžko lze přehlédnout 1/3 bilanční sumy a 2/3 dluhů společnosti, do které vstupujete.
Akcionářská struktura v TEDOM je poměrně ostře rozhádaná. Proti sobě stojí tábor Rosenbauma reprezentující společnost Moufleco proti koalici Jetu s Jelečkem a Poukarem, která má 2 ze 3 členů představenstva na své straně. Dále možná existuje ještě jiný specifický tábor, který benefituje z entit Menaje, Macuje a Fitata. A do toho tu kolem krouží dravci i z jiných podnikatelských skupin, jež si na TEDOM dělají zálusk také.
Nervozita v táboře v Jet nepochybně je již přítomna. Vyplývá to z dopisu, který Jet 2 poslal svým investorům 6. května 2020, kde se velmi ostře vymezuje vůči Moufleco. Problém Jet 2 spočívá v tom, že společnost TEDOM ani s 55 % podílem zcela nekontroluje. Na základě článku 11 stanov společnosti totiž valná hromada přijímá rozhodnutí 56 % hlasů. Tudíž Jet 2 bez Moufleco nerozhodne prakticky nic. Jet Investment nicméně tvrdí, že se neděje nic, co by neočekával. Pokud je to tak, tak je potřeba konstatovat, že si tento fond ukrojil docela velké sousto k přežvýkání.
Naše obava, že investoři v Jet 2 jsou na druhé koleji, je tedy celkem na místě. Podle všech veřejně dostupných informací i vyjádření Jet Investment a Conseq to totiž vypadá, že z entity DURLON TRADING nijak neprofitují. Někdo nicméně ano. Zbývá zjistit, kdo to je. Bylo by velice smutné zjistit, že to je někdo jiný než Jeleček a Poukar ve věřitelské pozici za firmami Menaje, Macuje a Fitata. Zvláště smutné by bylo zjištění, kdyby se ukázalo, že takovým beneficientem je člověk blízký někomu ze zúčastněných.
Přílohy článku












Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
2 Komentáře
https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/valka-akcionaru-v-tedomu-konci-trebicskeho-vyrobce-kogeneracek-plne-ovladl-faituv-jet-investment-1371181
Dobrý den pane Jste Bulvár,
tento článek jsme publikovali minulý týden v pátek. Souběžně s námi publikovaly na toto téma vlastní články i server motejlekskocdopole.com i info.cz. Mohu vás ubezpečit, že na našem serveru by se jistě našel obsah daleko více splňující definici bulvárního obsahu, než je tento článek. Nicméně fakt, že došlu k akvizici největšího podílu DURLON TRADING pár dní po publikování našeho článku nás spíše ubezpečuje v tom, že tímto tématem rozhodně mělo smysl se zabývat. Nemáte ten pocit? Kdyby to prázdné hledání senzace, tak by byl klid po pěšině. Válka akcionářů byla faktem, stejně tak mediální tlak na Jet kvůli Durlon.