Na evropském 5G trhu začíná být těsno, když se o slovo přihlásil jihokorejský Samsung. Ten podepsal smlouvu s britským Vodafonem a postaví první evropskou otevřenou 5G síť, umožní tak vstup na trh menším hráčům a zvýší konkurenci. Největšími hráči a lídry světového trhu jsou Huawei, Ericsson, Nokia, ZTE a právě Samsung. Pojďme se podívat, jak jsou na tom tyto firmy v Evropě.
Huawei (31 % podíl na světovém trhu s telekomunikačními zařízeními)
Tento čínský gigant s ročním ziskem okolo 10 miliard dolarů byl jeden z prvních, který nabízel komerční infrastrukturu, která využívala 5G. Je světovým lídrem a Čína je pionýrem v adopci této technologie, ale Evropané pod tlakem americkým spojenců dávají od Huawei ruce pryč. Britové se zbaví veškerého zařízení Huawei do roku 2027. Stanovisko EU je taková, že členské země mohou vyloučit nedůvěryhodné dodavatele. Německo, Francie a Itálie preferují evropské dodavatele jako je Ericsson a Nokia. Dalo by se říct, že Huawei, díky svým vazbám na čínskou vládu ztratilo naději ve všech zemích NATO.
Ericsson (15 % podíl)
Švédská technologická společnost založená už v 19. století vede na evropském trhu, kde má smlouvu s 29 telekomunikačními společnostmi. Největší z nich jsou Vodafone UK, Orange France, Deutsche Telecom, O2 UK, KPN Netherlands. Ericsson se bude muset přizpůsobit nové technologii Open RAN, která otevírá ekosystém menším hráčům, ale mohutné investice do vývoje by měli Ericsson udržet na evropské špici, a to i díky důvěře evropských vlád a telekomunikačních společností.
Nokia (15 % podíl)
Tradiční finský výrobce telekomunikačních technologií zaspal začátek, ale s nástupem nového CEO Pekky Lundmarka v polovině minulého roku se firma restrukturovala, když zavřela 10 tisíc pracovních pozic, a 5G je teď v centru její pozornosti. I když na některé evropské kontrakty je už brzo, Nokia bude dodávat svoje zařízení na Taiwan nebo Spojených Arabských Emirátů. Finové mají za sebou silný kvartál, když vykázala zisk 373 milionů euro oproti 90 milionům, které očekávaly analytici.
ZTE (10 % podíl)
ZTE je čínský výrobce spoluvlastněný čínskou vládou. V Evropě pro něj platí stejná pravidla jako pro Huawei a není pravděpodobné, že by jeho tržní podíl v Evropě narůstal.
Samsung (3 % podíl)
Samsung má ambice dostat se do první trojky a po zářijovém úspěchu v USA, kde vyjednal smlouvu za 6 miliard s Verizonem, a dále v Japonsku, kde se dohodl s NTT Docomo, se tato ambice nezdá nereálná. V Evropě je jeho první kontrakt s Vodafone UK, ale pravděpodobně nezůstane u jednoho evropského dealu. Španělská Telefonica a Francouzský Orange už podle Reuters s Jihokorejci vyjednávají.
Výhodou Samsungu je jejich náskok v technologii 5G Open RAN (Radio Acess Network). Ta má potenciál zcela změnit hru na celém 5G trhu, protože donedávna byl hardware od jednoho výrobce velice těsně propojen se softwarem od stejného výrobce, s ostatními nebyl kompatibilní a Huawei, Nokia a Ericsson tak profitovaly z velkých bariér vstupu. Pomocí technologie Open RAN se celý ekosystém otevírá a umožňuje menším hráčům vstup do sítě. Tuto technologii podpořily největší telekomunikační evropské společnost ve společném memorandu, a proto je nyní Samsung na cestě vybudovat první otevřenou 5G síť v Evropě. V první fázi Samsung ve spolupráci se svými partnery NEC, Dell a Wind River upgraduje a jihozápadě Anglie a ve Walesu 2500 5G stanic.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy