Obrázky z kyjevských předměstí Buča a Irpiň otřásly i těmi, kteří situaci na Ukrajině pravidelně sledují. S velmi vysokou pravděpodobností se jedná o důležitý moment v dosavadní válce na Ukrajině.
Hrůzy, které byly publikovány dnes (neděle 3.4.2022), jsou drastickým zobrazením probíhající války na Ukrajině. A to především z toho důvodu, že byly páchány zvěrstva na civilním obyvatelstvu. Evropa podobné zacházení zaznamenala naposledy během války v Jugoslávii a v Kosovu. Nicméně moderní historie zaznamenala podobné případy na řadě jiných míst, ať už to bylo v Čečensku, Sýrii, Čadu, Rwandě, Ugandě, Angole, Zimbabwe, Namibii, Kongu, Libanonu, Pásmu Gaza, Srí Lance, Tureckém Kurdistánu, Náhorním Karabachu nebo Etiopii. Válečné zločiny se vyskytují téměř ve všech válečných konfliktech, ale i tak je pohled na stávající Ukrajinu, pro Evropu dosti drsné vystřízlivění.
Co současný vývoj znamená pro ekonomiku Evropy, NATO:
1) Jednoznačná podpora Ukrajiny
Podobný způsob války velmi výrazně zvyšuje šanci, že Ukrajina nakonec skončí jako součást EU nebo NATO. Tedy Rusko dosáhne pravého opaku toho, co dlouhodobě deklaruje jako svůj zájem.
2) Ruský plyn už nebude mít dlouhé trvání
Že by se za plyn mělo platit rubly, se řadě zemí nelíbí, ale kupovat si plyn od vrahů nevinných civilistů (a ještě takovým způsobem zavražděným) je silná káva i pro ty největší ekonomické cyniky, a to včetně těch z Německa.
V důsledku toho čekejme tlak na snížení spotřeby plynu, nárůst jeho ceny a rostoucí import z jiných zemí. A zejména pak obrovské investice do LNG terminálů a alternativních plynovodů nezávislých na Rusku.
3) Ruská ropa
I tady čekejme konec. Navíc to bude ještě jednodušší pro evropskou ekonomiku. Dá se očekávat, že situace využijí další státy vyvážející ropu z OPEC, aby udržely cenu ropy co nejvýše.
4) Pro ruský režim není cesta zpět
Po takových incidentech je evidentní, že Putin je v totální mezinárodní izolaci. Bude pro něj čím dál obtížnější vůbec moct hovořit se zahraničními politickými představiteli. Vedle Putina totiž Kim Čong Un vypadá jako hodný strýček. Má-li si demokratický svět zachovat nějakou tvář, tak bude na Putina pohlížet do konce jeho života už jako na válečného zločince. Je evidentní, že Putina už nikdo ve světě nebude respektovat jako partnera. Maximálně si respekt může vydobýt tím, že se ho ostatní budou bát. Jaderné zbraně jsou v tuto chvíli jediný důvod, proč proti ruské agresi EU a NATO nezasáhly i vojenskou přítomností na Ukrajině.
Pro ruský režim je eskalace situace výhodná v tom smyslu, že zaplaví Evropu ukrajinskými uprchlíky. A také se mu možná podaří EU a NATO skutečně vtáhnout do konfliktu, což mu může pomoct při domácí propagandě. Rusko je pro současný Západ skutečnou Říší zla. Sankce na Rusko uvalené jenom těžko budou nyní uvolněny. Naopak čekejme eskalaci ekonomického boje proti Rusku. Nejvíc to Rusko bude bolet přes technologie. Režim Vladimira Putina dříve či později bude vládnout ekonomicky zdecimovanému Rusku.
5) Zahraniční investice v Rusku a Ukrajině
Čas odepsat investice na Ukrajině nastal už dávno. Ale pokud existovala nějaká šance na dohodu s Ruskem, tak se už tak výrazně snížila. Proto by zahraniční investoři měli přestat počítat s tím, že jejich ruská aktiva něco vydělají nebo že by aspoň dostali zpět nějakou významnější hodnotu. Tato situace se dotýká i korunových fondů. V Rusku investuje nezanedbatelně hned několik fondů. Nejznámějším z nich je patrně Sporotrend.
SPOROTREND , CZ0008472289
Známý akciový fond prodávaný na pobočkách v České spořitelně měl expozici na konci března v Rusku nějakých 29 %. A to po částečném propadu, který na ruském akciovém trhu nastal. Těchto 29 % bude s největší pravděpodobností hodně složitě dobytných. Když vezmeme v potaz, že fond investuje ještě v Kazachstánu, na Kypru a Turecku, tak je jeho osud dost nejistý. Hodně je namočený ve finančnictví, které je prakticky v troskách. Na Sporotrendu je od začátku roku ztráta 11 %, ale je jasné, že toto číslo bude podstatně horší v reálu, když se ocení tržně ruské akcie v portfoliu. Ve fondu je řádově 1,3 mld. korun k 31.3.2022.
6) Uprchlická vlna bude ještě eskalovat
Uprchlíků je dosud kolem 4 milionů. Dá se ale očekávat, že jich bude mnohem víc. Určitě bychom měli být připraveni na číslo kolem 10 milionů. Tedy asi 1/4 obyvatel Ukrajiny. Z nich podstatná část zamíří do Česka. Náš odhad je, že to může být řádově 10 %. Toto číslo možná zní příliš přehnaně, ale určitě je reálné.
7) Co ještě čekat v roce 2022 v rámci Ukrajiny a Ruska
Zastavení bojů se jeví být nereálné, protože těžko někdo bude chtít s Putinem vyjednávat o tom, že by si měl nechat část dobytých území. Naopak čekejme materiální a humanitární podporu Ukrajiny ze Západu. Rusko se v roce 2022 z mezinárodní izolace pravděpodobně nevymaní, protože pozice Vladimira Putina v Rusku se jeví být vnitropoliticky silná díky široké podpoře jeho války i bezpečnostnímu aparátu, který si za dlouhá léta vlády vytvořil. Naděje na to, že budou investoři opět investovat do BRICS států, je velmi malá. Písmenko R je v tomto případě skutečně mimo jakékoliv perspektivy.
Čekejme ale následující:
- vysoké ceny zemního plynu a ropy
- vysoké ceny průmyslových kovů
- omezení obchodování s ruskými aktivy
- vysoké CAPEX v armádách NATO, zejména pak v Německu a střední a východní Evropě – významné zakázky pro zbrojařský a letecký průmysl
- vysokou vojenskou přítomnost NATO ve Východní Evropě
- vyšší inflaci v Evropě
- tlak na zvyšování úrokových sazeb v Eurozóně
- výpadky výroby spojené s nedostatkem surovin v EU
- rozhýbání trhu práce vlivem ukrajinských migrantů v EU
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy