15. září oznámily Spojené státy, Velká Británie a Austrálie společný obranný pakt AUKUS, který by podle jejich slov měl zajistit mír a prosperitu v indicko-tichomořském regionu. Pakt je reakcí na sílící vliv Číny, ale jde hlavně o byznys. Hlavním bodem spolupráce by mělo být dodávání vojenských technologií Austrálii, která by tak modernizovala a zlepšila její obranné schopnosti. A ve středu pozornosti jsou atomové ponorky.
AUKUS je pro další země v regionu vítaným společenstvím. Nový Zéland spolupráci svých spojenců přivítal, ale premiérka Jacinda Ardern jedním dechem dodala, že nové australské ponorky nebudou mít volný vstup do novozélandských teritoriálních vod. Další významné země jako je Japonsko nebo Singapur se vyjádřily, že AUKUS je pro region významným partnerem pro mír a bezpečnost v celém regionu. Čína samozřejmě pakt odsoudila a ministerstvo zahraničí jej označilo za akcelerátor ve zbrojení a narušení regionální stability. Tento pakt, i když indicko-tichomořský má ale kvůli provázanosti s Francií i přímé dopady na vztahy mezi EU a jejími spojenci.
Jde právě o ty ponorky. Francie v roce 2016 vyhrála kontrakt na dodávku 8 nových ponorek poháněných dieselovým motorem do Austrálie za 40 miliard dolarů. Francie zakázku vyhrála se státní firmou Naval Group, jejíž hodnota budoucích objednávek byla přibližně 14 miliard dolarů. Vítězství v tendru znamenalo efektivní ztrojnásobení budoucích zakázek. Bylo to v té době velké francouzské vítězství v jednom z největších obranných projektů té doby, ale projekt je od začátku spojován se zpožděními. V roce 2018 se zpozdilo dodání prvních návrhů ponorek a kontrakt byl nakonec podepsán v únoru 2019. Smlouva obsahovala i milníky, kdy mohla australská strana hodnotit pokrok prací a případně kontrakt opustit. Na začátku roku 2021 měla proběhnout kontrola detailních návrhů ponorek, ale Australané nebyly s dokumenty spokojeni.
A za rohem už delší dobu čekali Američané a Britové s nabídkou nového projektu k dodávce jiných bojových ponorek, a to s atomovým pohonem. Austrálie se pod tlakem okolností rozhodla projekt s Francouzi ukončit a Naval Group a celá francouzská vláda se zděsily. Podle jejich slov jim nebylo dáno žádné varování ani nabídka na diskusi, opuštění kontraktu takovým způsobem je „rána do zad“ a jednání podobné Trumpovské éře. Došlo k bezprecedentní situaci, kdy Francie povolala zpět do země velvyslance z USA a Austrálie v zájmu koordinace dalších kroků. EU je na straně Francie. „Rozumím rozsahu zklamání francouzské vlády. Musíme přežít samy za sebe, stejně jako ostatní.“ Okomentoval situaci šéf evropské diplomacie Josep Borell. Je tedy jasné, že vztahy mezi spojenci utrpěly velké rány a bude trvat dlouhou dobu, aby byla důvěra opět obnovena.
Naopak na straně Američanů a Britů panuje nadšení, mají 18 měsíců na to, aby předložili plán, jak dodat atomové ponorky k protinožcům. Na projektu by se z britských firem měly podílet Rolls Royce nebo BAE Systems. V Americe by mohly profitovat dodavatelé typu General Dynamics nebo Huntigton Ingalls Industries. Pojďme se blíže podívat na tyto společnosti.
Rolls Royce Holdings PLC
Pozor, nesplést s výrobcem luxusních automobilů se soškou Spirit of Ecstasy na kapotě, který patří do holdingu BMW. Tento tradiční britský výrobce leteckých motorů se již od 60. let 20. století podílí na výrobě britských ponorek. Aktuálně Rolls Royce projektuje a staví pohonné jednotky pro atomové ponorky řady Dreadnought pro britské námořnictvo, které by měli být spuštěny do hlubin v roce 2030. 42 % příjmů této firmy pochází ze sektoru civilního letectví, obranné systémy tvoří 28 %. Celkově má firma silnou frontu objednávek, kdy má doručit produkty a služby za 73 miliard dolarů, to jí dává jistotu do budoucnosti.
Firma je tradiční plátce dividend, ale covidový rok 2020 firmu dostal do záporných čísel a představenstvo se usneslo, že žádné dividendy do konce roku 2022 nebude vyplácet. Od března 2020, kdy firma zažila až 50 % propad se jí nedaří dostat cenu akcie zpět na původní hodnoty kolem 3 dolarů za kus. Nicméně zpráva o AUKUS zapůsobila a akcie se zvedly o 20 % na 1,7 dolaru. PE je nízko na 2,6, což se s potenciálem růstu a nové velké zakázky na horizontu jeví jako velmi nízká hladina a určitě nejnižší v porovnání s konkurencí. Rolls-Royce se od roku 2018 nemohl dostat z červených čísel, ale v druhé polovině roku 2020 se konečně dostal do zisku a má i silný backlog zakázek.
BAE Systems
Jedna z největších světových zbrojních společností, podle prodejů na sedmém místě, bude mít na australském kontraktu určitě podíl. Co se týče zbraňových systémů, tak nemá Velká Británie větší a zkušenější firmu než BAE Systems. Podílí se na projektech typu stíhaček Eurofighter Typhoon nebo letadlových lodí Queen Elizabeth. Za rok 2020 firma utržila 21 miliard dolarů a uvádí se, že má objednávky na 61 miliard dolarů. V roce 2020 firma vyplatila dividendu 33 centů na 1 akcii. Aktuální PE ratio je na 10,37, což je v porovnání s konkurencí stále nízké číslo. Raytheon má 60, Lockeed Martin 13,5 a Northrop Grumman 12,7. Opět se tento titul zdá být vůči svým konkurentům podhodnocený a nedá se čekat, že by se mocnosti světa v nejbližší době začaly vzdávat zbrojení a Británie bude chtít po Brexitu exportovat cokoliv, co má cenu.
General Dynamics
Firma, která byla založena ještě v 19. století, a to proto, aby budovala ponorky. Mluvme o pokroku. General Dynamics v roce 1900 uvedla první vojenskou ponorku do amerického námořnictva a od té doby se neodchýlila od kurzu. Je to výhradní dodavatel ponorek pro USA a dokud bude americké námořnictvo potřebovat ponorky, tak General Dynamics bude mít na chleba. A nejsou to jen ponorky a lodě, firma podniká i v letectví a zbraňových systémech. V roce 2020 měla tržby ve výši 37 miliard dolarů a objednávky v hodnotě 89 miliard dolarů. Firma v roce 2020 vyplatila celkově dividendu 4,40 dolarů na akcii. PE ratio společnosti je na 17,14, což je takový průměr v porovnání s trhem. Nedá se sázet na nějaký rychlý růst společnosti, ale lze jej koupit jako tradiční zhodnocující titul na dividendu.
Huntington Ingalls Industries
Největší americký výrobce vojenských lodí, který byl etablován v roce 2011 jako spin-off Northrop Grumman. Co je General Dynamics pro americkou vládu v ponorkách, tak je Huntington Ingalls v lodích, ať to jsou letadlové lodě, bitevníky nebo lodě pobřežní hlídky, tak první na seznamu je Huntington. USA je tradičně zemí s největším obranným rozpočtem, takže tahle společnost se nemusí bát o nedostatek zakázek, žádný rychlý růst u ní ale čekat nemůžeme. V roce 2020 měla společnost tržby ve výši 9,3 miliard dolarů a objednávky ve výši 46 miliard dolarů. Za rok 2020 firma vyplatila dividendy ve výši 4,23, v roce 2019 to bylo 3,61 a rok předtím 3,02. PE ratio je na hladině 10,54, což je lehce pod tržním průměrem.
Všechny tyto firmy, které pravděpodobně budou nejvíce profitovat z nového indicko-pacifického paktu jsou podobného ražení. Jsou to velké zbrojní korporace, jejichž budoucnost leží v pokračující spolupráci s jejich vládami a autorizovaným exportem technologií jejich spojencům. Novou výzvou pro ně v budoucnu bude uchopení autonomie plavidel, které se už široce adaptovalo v letectví pomocí bezpilotních dronů. Všechny tyto tituly reagovaly na oznámení o americko-britsko-australské spolupráci růstem. Jedná se o geopolitické a byznysové vítězství, které musí politici jejich firmám dodávat, aby udrželi podobné firemní kolosy nad hladinou.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy