Hodnotit současnou pandemickou situaci je možné z mnoha úhlů. Jedním z těch, na který bychom ovšem měli pamatovat, je i tento, který přináší pravidelně Český statistický úřad.
V ČR za roky 2020 a 2021 zemřelo asi o 40 041 osob více, než byl dlouhodobý průměr v letech 2015 až 2019. Tedy množství obyvatel, které je větší než počet obyvatel měst, jako jsou Česká Lípa, Třebíč, Třinec, Příbram, Kolín nebo Znojmo.
Úctu si zaslouží všichni zemřelí. I ti, kteří zemřeli “v rámci statistiky”. Ale je přirozené, že každý rok se někdo narodí a někdo zemře. Ale pokud nám zde dva roky zemře o tolik více lidí více než obvykle, tak je to pro naší zemi špatně. A je úplně jedno, že ti lidé byli majoritně starší.
Přibližně 10 tisíc z těch, co za poslední dva roky zemřeli nad dlouhodobý průměr, činily osoby ve věku 85+. Tedy jen cca 1/4. Bezmála 17 tisíc nadprůměrně zemřelých máme ve skupině 75 až 84 let. Přibližně 10,7 tisíce pak ve skupině 65-74 let. Ale zajímavé je, že dokonce i skupina 40-64 let vykázala o 2,5 tisíce více zemřelých za 2 roky, než je obvyklé.
Někoho možná podobné statistiky nezajímají a dává přednost vlastnímu pohodlí. Ztráta zdánlivě neproduktivní části obyvatel je však pro ekonomiku daleko horší než to, že byly zavřené nějaké obchody či někdo musí dodržovat nepříjemná opatření. Nebo nedejbože necestovat za účelem účasti na sportovním turnaji do země, aniž by splňoval její pravidla vstupu. Ty desetitisíce osob důchodového věku, které zemřely v počtu výrazně větším než obvyklém, pomáhaly ekonomice tím, že pomáhaly svým dětem a vnoučatům být ekonomicky produktivní dnes a zítra. Třeba jen tím, že s nimi tito lidé trávili čas, hlídali malé děti, předávali životní zkušenosti…
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy