Společnost Apple v pátek oznámila výsledky čtvrtletního hospodaření a ukázalo se, že kvůli nedostatkům čipů a dalším problémům v rámci dodavatelských řetězců Apple přišel o tržby ve výši zhruba 6 miliard USD. CEO Tim Cook před touto situací varoval investory už v létě a očekává další zhoršení situace před Vánoci, kdy bude poptávka po produktech růst, ale zásoba čipů zůstane víceméně stejná. Telefonů iPhone se prodalo za 38,9 miliardy, zatímco očekáváno bylo 41,5 miliard. Sluchátek Airpods se prodalo za 8,8 miliardy, oproti očekávaným 9,3 miliardám, a i další segmenty zůstaly za očekáváním. Apple je z velké technologické čtyřky nejvíce náchylný k podobným problémům, protože největší část jeho tržeb přichází právě z fyzického zboží, zatímco Facebook, Alphabet nebo Microsoft čerpají majoritní část tržeb ze softwarových služeb. Akcie Apple, které tento rok vyrostly celkově o 15 %, reagovaly na tuto zprávu poklesem 3,4 % a díky celkovému poklesu tržní kapitalizace společnost opustila místo nejhodnotnější firmy světa ve prospěch Microsoftu. Apple však bez ohledu na nedostatek čipů je na klesajícím trendu poklesu svého hlavního produktu iPhone, zejména díky ztrátě tržního podílu v Asii. Udržet se v podobné hladině tržeb mu pomáhají nové segmenty, z nichž nejvýznamnější je segment softwarových služeb, který má i nejlepší ziskovost.
Microsoft naopak předpovědi analytiků předčil, když meziročně jeho tržby vzrostly o 22 % na 45,32 miliard USD za kvartál a očekávání trhu předčily o téměř 2 miliardy dolarů. Velmi se dařilo cloudovým službám Azure, jejichž tržby rostly o 48 %. Růst v tomto segmentu je dále ovlivňován urychlenou digitalizací firem. Další Microsoft služby jako je Windows, Teams nebo LinkedIn si také vedly lépe, než analytici očekávali. Celkově za tento rok ceny akcií Microsoftu vyletěli o 40 %, na zprávu o výsledcích kvartálu akcie reagovaly nepatrným růstem, ale díky poklesu Apple se Microsoft mohl korunovat nejhodnotnější společnosti světa s kapitalizací 2 472 miliard dolarů.
Microsoft se nyní obchoduje za 39 násobek zisku, 27 násek EBITDA jako enterprise value a 16 násobek P/B. Jinými slovy je neuvěřitelně drahou firmou. Apple je na 27 násobek zisku, EV/EBITDA na 21 násobku a P/B 39 násobku. Jinými slovy taky je neuvěřitelně drahou firmou. Jsou analytici, kteří říkají, že to je nový normál pro kvalitní firmy po rozsáhlé expanzivní měnové politice. Teoreticky je to možné, ale prakticky se pro obhajování této valuace opravdu těžko hledají racionální argumenty, zvlášť když řada kvalitních firem takové valuace nemá ani náhodou. U těchto dvou firem ale prakticky nemá smysl koukat na P/B, protože to je zcela deformované nákupem vlastních akcií.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
1 Komentáře
“zatímco Facebook, Alphabet nebo Google čerpají majoritní část tržeb ze softwarových služeb.”
Předpokládám typo na Facebook, Alphabet nebo Microsoft, ne dvakrát Google 🙂