Jak jsme jako první na trhu na začátku července informovali, připravoval se odchod podstatné části obchodní sítě poradenské společnosti Fincentrum. Na včerejší strategické poradě vedení se tyto informace potvrdily a došlo k 31.7. k ukončení spolupráce dalších zemských ředitelů. Tím prvním byl 6.6. René Borovička.
Na rozdíl od oficiálního vyjádření budeme sdílnější. Jedná se o další tři zemské ředitele, konkrétně: Martina Kováře, Tomáše Martinovského a Josefa Bittnera. Pro společnost to bude velká rána, tato 4 zemská ředitelství tvořila více jak polovinu obratu.
V současné době probíhá i další čistka na úrovni regionálních ředitelů, počet jmen tedy není konečný.
Filip Duchoň oficiálně celou záležitost komentoval takto:
„Ukončení spolupráce s kolegy, kteří se větší či menší měrou podíleli na růstu Fincentra v posledních letech, mě lidsky velmi mrzí. Nemůžeme však akceptovat snahu o dosažení krátkodobého zisku malé části obchodní sítě na úkor poradců, kteří se snaží každý den hledat ta nejlepší řešení pro naše klienty. Je naší odpovědností vůči klientům, ostatním poradcům i našim obchodním partnerům nastavit podmínky tak, aby byly férové pro všechny“.
Podle našich informací všichni ze jmenovaných navazují partnerství se společností Broker Trust, nicméně do ukončení výpovědní lhůty (1 měsíc), není možné žádné další informace o způsobu spolupráce zveřejňovat. Nicméně bude nestandardní a zajímavá pro obě zmiňované strany.
Ohledně Brokeru Trustu jsme také s celou situací konfrontovali Zdeňka Sluku, který výše uvedené nemohl komentovat, ale tuto příležitost využil k tomu, aby dementoval dvě informace, které se na trhu objevují – společnost není k prodeji, ani se k němu nepřipravuje. Zároveň není vyvíjen žádný tlak na rozvázání spolupráce ze strany producentů.
5 Komentáře
Váš komentář s názvem : “Swiss Life neumí akvizice” je z logického hlediska nesmyslný a totálně povrchní. Ze skutečnosti, že část top managementu MLM poradenské společnosti Fincentrum se chce utrhnout a založit si vlastní společnost, což je v Česku již mnohaletý a dá se říct, že skoro “standardní” způsob “zakládání” nových “poradenských” společností, vyvozovat, že švýcarská společnost neumí akvizice, je logická vývrtka.
Jak by prosím tu akvizici měla švýcarská společnost Swiss Life Select “správně”, tedy podle vás, udělat, aby vyhověla vašim představám o správně povedené akvizici ? Asi by ji musela udělat v nějaké jiné zemin než v Česku, že ?
Petr Brož, Swiss Life Select ČR
Tohle mě hodně pobavilo. Dělal jste někdy nějakou akvizici?Základem každé akvizice je zabezpečení provozních kapacit po nějakou minimální dobu. Pokud dojde k tomu, že vám odejdou nositelé výkonů, tak nemáte nic. Dopad pro kupujícího je absolutní finanční katastrofa. V tomto případě se jedná o zcela klíčové osobnosti té firmy. Standardně by v takovém případě měl vrátit významnou část kupní ceny prodávající. Pokud se tak nebude dít, tak jsou kupující amatéři, pokud v kupní smlouvě takové ustanovení nemají.
Popravdě? Asi ano, po prvním pokusu bych volil jinou zemi 🙂 Nemít ve smlouvě spin-off (neoveřená informace od jednoho z bývalých majitelů) je podle mého názoru nesmysl a to nemusím být odborník na oblast M&A.
Ale teď vážně. Chápu, že cítíte potřebu chránít svého chlebodárce a upozorňuji, že skupiny SLS jako takové si vážím a nic proti ní nemám. Stejně tak vůči práci spolupracujích poradců, která je ok. Ale obě akvizice SLS v ČR považuji ža nešťastné. Proč? Najdětě si prohlášení z r. 2013, kdy SLS koupil s velkou pompou tehdejší AWD. Cílem bylo do roku 2015 rozšířit poradenskou síť na 750 lidí a obsluhovat 200 tisíc klientů. Skutečnost v roce 2019 je cca 200 lidí. Takže asi nenaplnila očekávání. Druhé je Fincentrum. Koupíte firmu za velkou jedničku a máte nějaká očekávání. Po půl roce vám utíkají 4 zemští ředitelé, kteří dělali více jak polovinu obratu. To vám přijdou podařené akvizice? Já si to nemyslím.
Ale nechme o tom rozhodnout jiné, hlavy teprve budou padat. Nebo ne?
No, už to to je poslední příspěvek. Do internetových diskusí se prakticky nikdy nezapojuji. Nestojí to za vynaložený čas, neb většinou nejde o věc. Pouze v tomto jediném případě.
Zatím jsem tu četl kritiku svého příspěvku, což je ok. Ale to je asi tak vše.
Ale ani jeden z vás nenapsal, jak to vlastně tedy prakticky (nikoli jen teoreticky) udělat při akvizici, aby ty provozní kapacity (jak píšete) neodešly (nemohly odejít) a akvizice by pak byla podle vás úspěšná. Jak byste tedy, jak píšete, zabezpečili, aby ty klíčové zdroje neodešly. To podle mne nelze nikdy zajistit. Jediné, co asi tak lze, je rozdělit tranše za dohodnutou platbu za firmu (obvykle do tří částí) dle toho, jak společnost vypadá před nákupem (due dilligence) a po nákupu – např. za rok, za dva, zda naplní očekávané tržby, zisk, zda má stále ty provozní kapacity, apod.
No a pokud ne, tak další tranše po té první už asi nepřijdou nebo budou menší.
To, zda dojde i v tomto případě k finančnímu vyrovnání, záleží na konstrukci smlouvy, kterou ani jeden z nás téměř jistě nečetl. Moc nerozumím, proč by zrovna Švýcaři toto neuměli a čekali by na to, až jim někdo z Česka poradí,
Takže pořád nechápu, kde berete seriózní, opravdu seriózní, podklad k hodnocení, k závěru, že Swiss Life akvizice neumí, což byl, myslím, původní název článku, napsaného vaší kolegyní z Finsideru.
Kdyby SLS akvizoval podle vás jinou firmu, tak by k odchodu provozních kapacit nemohlo dojít ?
Nemám potřebu chránit svého chlebodárce. On to nepotřebuje a já taky ne. Pouze bych rád pochopil, jak principiálně zajistit, zabezpečit :=), aby ty zdroje (provozní kapacity) nemohly odejít.
Pokud to víte, tak to sdělte. Pokud ne, což jsem si téměř jist (nebo že bychom znovu objevili Ameriku ? :=)), tak to vaše ironie a váš sarkasmus fakt nenahradí.
Nebo je to jen projev konkurenčního boje v zájmu někoho ? :=)
Hodnocení akvizice AWD bez znalosti všech souvisejících finančních náležitostí, týkajících se Swiss Life holdingu jako celku (které asi těžko můžete všechny znát), je stejně na vodě jako toto hodnocení aktuální. Navíc SLS nekoupil AWD v roce 2013 – špatně v té větě je jméno kupujícího i rok. Ale to už fakt nechci rozvíjet.
Za mne vše k tomuto tématu.
Já si rád počkám na to, jestli vypluje na povrch informace o tom, jestli se vracela část kupní ceny 😉