Největší tuzemská finančně zprostředkovatelská síť Broker Trust zveřejnila čísla za rok 2020. Výroční zpráva Broker Trustu je tentokrát plná zajímavých čísel. Jedno z nejzajímavějších je to, že Broker Trust zprostředkoval za rok 2020 50 miliard korun v hypotékách.
Hypotéky se na tržbách podílely 34 %. Stejnou měrou se na obratu podílelo i životní pojištění. Podílové fondy se podílely na obratu 12 %. Zbytek připadal na ostatní produkci. V objemu spravovaných investičních prostředků poskočil Broker Trust proti roku 2019 o 40 % na 26 miliard korun. Zde je potřeba asi hlavní zásluhy přičíst skupině 4fin. Celkový obrat společnosti činil v roce 2020 2,255 miliardy korun. Tedy šlo o výrazný meziroční nárůst o přibližně 800 milionů. Právě akvizice obchodníků 4fin byla hlavním motorem tohoto růstu. Na úrovni EBITDA dokázal Broker Trust vygenerovat zisk ve výši přibližně 101 milionů korun. Tedy asi 4,5 % obratu. To je celkem slušná zisková marže, zvláště pak na brokerpoolovou společnost. Čistý zisk po zdanění tak zůstal ve výši 73,6 milionů korun.
A tak si celkem v klidu mohl dovolit vlastník Broker Trustu Zdeněk Sluka vyplacení dividendy ve výši 50 milionů korun. Broker Trust měl na konci roku 2020 bilanční sumu přibližně 1,061 miliardy korun. Cizí zdroje činily 741 milionů. Disponoval vlastním kapitálem něco okolo 240 milionů korun. Zbývající rozdíl tvořilo časové rozlišení. 354 milionů korun byly závazky Broker Trustu z dlouhodobých vztahů, tedy se splatností nad 1 rok. Naopak krátkodobé závazky činily 317 milionů. Na straně majetku je bilanční suma tvořena zejména krátkodobými pohledávkami (350 milionů) a hotovostí (400 milionů). Dlouhodobý majetek ve výši 116 milionů tvořily hlavně ocenitelná práva (59 milionů) a poskytnuté dlouhodobé půjčky (39 milionů). 162 miliony se na bilanční sumě podílelo na straně aktiv časové rozlišení. Při pohledu na čísla Broker Trust je třeba konstatovat, že se jedná o ekonomicky silnou a zdravou firmu.
Z firmy, která před 10 lety byla finančně slabší než její konkurenti, je dnes firma, která patří mezi ekonomicky vůbec nejsilnější hráče na trhu z pohledu kapitálové vybavenosti, zadluženosti, ziskovosti a schopnosti generovat kladné cashflow svým vlastníkům. Zajímavý je pohled na některé položky aktiv Broker Trust. Například software stál Broker Trust již přes 155 milionů korun. Účetní zůstatková hodnota SW je však po odpisech jen okolo 60 milionů, což svědčí o tom, že v tomto oboru je důležité koukat nejen na EBITDA ale i na EBIT. Dále nás zaujme vyčíslení hodnoty storno produkce, která na úrovni Broker Trust činila v roce 2020 191 milionů vůči 2,433 miliardy hrubého obratu. Tedy čistá produkce činila 92,1 % hrubé produkce. Personální náklady celého Broker Trust činily 89,2 milionu korun. Tedy přibližně 3,9 % obratu společnosti. Právě zde má Broker Trust poměrně velkou konkurenční výhodu díky své velikosti. A z této částky navíc skoro 23 milionů nákladů připadá na vedoucí pracovníky společnosti.
Výsledky Broker Trust auditovala v roce 2020 společnost KPMG Česká republika Audit. Jediným vlastníkem Broker Trust je Sophia Kilcullen limited z Irska, kterou ovládá Zdeněk Sluka. Broker Trust se za svoje ekonomická čísla nemusí stydět. Obratově zbytku trhu poměrně zásadně odskočil, ovšem z hlediska ziskovosti ještě malinko zaostává za Broker Consulting, který měl ve stejném období zisk 94 milionů, a také za Partners Financial Services, která měla čistý zisk 116 milionů korun. Valuačně by tyto společnosti zřejmě ještě měly lepší koeficienty než Broker Trust díky svým obchodním modelům a mnoha dalším aktivitám v oblasti financí. Broker Trust ale není úplně dobré srovnávat s těmito firmami. Jedná se o servisní organizaci pro finanční zprostředkovatele a finančně zprostředkovatelskou firmu v pravém slova smyslu. Pokud bychom omezili konkurenty Broker Trust na tyto společnosti, tak tam je jednoznačně největší obratem i ziskem.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy