Události v Afghánistánu mají velký mezinárodní rozměr z pohledu geopolitiky. Byla by velká chyba si myslet, že opětovné ovládnutí Afghánistánu Talibanem je jen nějaká 4 tisíce kilometrů vzdálená roztržka. Ten, kdo by si myslel, že hlavním vývozním artiklem Afghánistánu jsou vlna nebo granátová jablka, by byl na hlubokém omylu. To hlavní, co opouští Afghánistán, jsou totiž drogy. Finsider přináší svým čtenářům pohled na afghánskou drogovou ekonomiku.
Nejprve pár slov k Afghánistánu:
Na ploše 652 tisíc km2 žije asi 35 milionů obyvatel. Velikostí je srovnatelný například s Texasem v USA. 99,7 % obyvatel je muslimského vyznání, přičemž 85-90 % z nich jsou příslušníci sunnitské větve, zatímco 10-15 % šíitského vyznání. Průměrný věk dožití v této zemi je 50,6 let u mužů a přibližně 53,6 let u žen. Jen asi 52 % mužů je gramotných, u žen je to dokonce jen 24,2 %. Více než 10 % novorozenců v této zemi zemře. Tedy z pohledu kvality života je to okem Středoevropana těžký středověk.
HDP na hlavu je v této zemi jen nějakých 2000 USD na hlavu. Více než polovina obyvatel v této zemi žije pod hranicí chudoby.
Mezinárodní obchod v Afghánistánu na „oficiální“ úrovni prakticky neexistuje. Takto velká země měla největší partnery Indii, kam vyvezla své zboží za slabých 400 milionů USD, a Pákistán za 300 milionů USD. Dovoz probíhal z více zemí. Zde dominoval zejména Irán (1,25 mld. USD), Čína (1,16 mld. USD), Pákistán (1,06 mld. USD), Kazachstán (0,515 mld. USD), Turkmenistán (0,408 mld. USD) a Indie (0,405 mld. USD). Jen tak pro zajímavost Česká republika dováží zboží z Číny asi 16,6 mld. USD a z Německa asi za 51 mld. USD. A vyváží do Německa za 63 mld. USD. Jen pro rámcové srovnání.
Operace Enduring Freedom:
Asi hlavním důvodem, proč se našinec i účastník globálních kapitálových trhů zajímá o Afghánistán, je odstartování vojenské operace Operation Enduring Freedom, kterou zahájily Spojené státy 7.října jako jednu z reakcí na teroristický útok 11.září 2001. Jednalo se o jednu z hlavních křížových výprav proti globálnímu terorismu namířeného na organizace Al Kajda (Al Qaeda) a právě Taliban. Hlavní představitel Al Kajdy Usáma bin Ládin žil v Afghánistánu už od roku 1996 a byl architektem spojenectví těchto dvou organizací.
Spojené státy během této operace i následní operace Operation Freedom’s Sentinel umístily v Afghánistánu více než 900 tisíc vojáků. A více než 2400 vojáků tam Spojené státy ztratily přímo v Afghánistánu. Češi jako účastník koalice NATO, která bojovala v Afghánistánu během této operace, ztratili v Afghánistánu 14 vojáků. Tedy nejvíc ze všech zahraničních misí. Do Afghánistánu poslali Češi více než 9000 vojáků.
Ekonomický rozměr války v Afghánistánu je gigantický. Jen USA vynaložily od počátku Operation Enduring Freedom kolem 750 mld. USD na tuto válku. V roce 2019 to bylo okolo 46 mld. USD.
Důvodem, proč tak obrovské finanční prostředky putovaly do této operace i po smrti Usámy bin Ládina v roce 2011, byl kromě stále existujícího Talibanu i pokračování organizace Al Kajda také působnost v Afghánistánu organizace známé jako Islámský stát (IS,ISIL nebo Da´esh).
Celou operaci v Afghánistánu sice odstartovala administrativa George W. Bushe, ale vojensky operace vrcholila až za Barracka Obamy. Když se Obama ujímal roku 2009 vlády nad Bílým domem, tak USA měly v Afghánistánu přítomných řádově necelých 40 tisíc vojáků. Maxima přítomnost vojáků v Afghánistánu dosáhla v roce 2011, kdy jich tam jednu chvíli z USA bylo přítomných kolem 100 tisíc. Radikálně poklesla přítomnost amerického vojska v roce 2014, kdy Obama ukončil Operation Enduring Freedom a nahradil jí Operation Freedom´s Sentinel. To vedlo ke snížení přítomnosti amerického vojska na řádově 10 tisíc vojáků.
Historie pěstování opia v Afghánistánu:
Existence heroinu bývá připisována německé farmaceutické firmě Bayer, která s ním přišla jako s lékem proti dětskému kašli. Ovšem účinky šťávy z nezralých makovic máku setého, jsou staré tisíce let a znali je již Babylóňané. V Afghánistánu se s velkoprodukcí máku pro opiáty začalo v 50. letech minulého století. Byla to reakce na to, že došlo k zákazu pěstování máku v Iránu, kam tradičně „know how“ pěstování této komodity patřilo. Nicméně poměrně dlouhou dobu trvalo, než se z Afghánistánu stala hlavní země pro produkci opiátů. Konkuroval mu totiž ještě Pákistán a především tzv. „Golden triangle“ nacházející se na území Myanmaru, Laosu a Thajska. Když započala v Afghánistánu válka se Sovětským svazem, tak byla produkce opia jedna z hlavních cest jak zabezpečit dostatek zdrojů pro mudžehedíny a jejich vojenské operace. Pořád byl ale objem vyprodukovaného opia z dnešního pohledu zanedbatelný, ačkoliv se velice rychle zdvojnásobil na méně než 600 tun opia za rok. Dnešní produkce přesahuje 6000 tun a v roce 2017 dokonce dosáhla 9000 tun. Organizátory produkce a zpracování opia byli stejní lidé, kteří od americké vlády získávali pomoc na boj se Sovětským svazem, jako byl Gulbuddin Hekmatyar. Ten byl velký oblíbenec CIA, ale posléze se ukázalo, že kontroloval šest rafinérií na výrobu heroinu z oblasti Hilmand. Přesto to dvakrát dotáhl na post afghánského premiéra v devadesátých letech. A bylo to právě během jeho premiérování, kdy se do země „odstěhoval Usáma bin Ládin“. Taliban se nicméně kolem roku 2000 tvářil, že chce s pěstováním opia zatočit a dokonce spolupracoval s OSN. Taliban vládl v Afghánistánu v letech 1996 až 2001. Pak přišla ona invaze vedená USA, která jeho nadvládu ukončila.
Opium se pěstovalo v Afghánistánu už před válkou, která začala v roce 2001. V roce 2000 se pěstovalo na ploše kolem 80 tisíc hektarů. Velmi prudce začala produkce růst po zahájení války v roce 2001. Už v roce 2004 se dostal osev na 131 tisíc hektarů. V roce 2007 už byla na dvojnásobku předválečných hodnot. Další prudký nárůst byl zaznamenán v roce 2017.
V Afghánistánu se podle zprávy UNODC (United Nations Office Drugs and Crime) pěstoval mák pro produkci opiátů v roce 2017 na ploše 315 tisíc hektarů, přičemž 420 tisíc hektarů bylo globální plocha. Tedy asi 75 % světového opia pocházelo právě z Afghánistánu. To dává Afghánistánu výtlak v produkci opia asi v řádu 9000 tun ročně. O rok později podle stejné organizace UNODC klesla plocha pro pěstování opia na 263 tisíc hektarů. Tedy asi o 20 %. Mák pro produkci opia se pěstoval ve 24 ze 34 provincií Afghánistánu.
Produkce opia se pohybuje někde mezi 24 a 27 kilogramy na hektar. V nejlepších letech dosahovala produkce i 40-50 kilo na hektar. Cena čerstvého opia je značně kolísavá záležitost. Zatímco v roce 2017 byla cena čerstvého opia opouštějícího farmu 131 USD za kilo, tak v roce 2018 to bylo jen 76 USD za kilo. V případě suchého produktu to pak bylo 155 USD za kilo a 94 USD za kilo ve stejném období. To znamená, že jen hodnota surového opia byla na farmách v Afghánistánu řádově 1 miliarda USD. A to se nebavíme o dalším zpracování opia.
V roce 2017 se odhadovala čistá produkce na 9000 tun opia, v roce 2018 pak na přibližně 6400 tun. Prudký nárůst kapacit produkce opiátů ovšem srazil cenu opia pod 100 USD za kilogram. Ještě v roce 2010 byla cena opia přes 200 USD za kilo. Když začala válka v Afghánistánu, tak produkce opia klesla takřka na nulu, což způsobilo, že cena opiátů vystoupala skoro ke 400 USD za kilo.
Drogový průmysl se však celkem rychle dokázal přizpůsobit, a tak začal velmi rychle znovu produkovat opium ve velkém. Následně cena klesla pod 100 USD v roce 2009.
Z hlediska absolutních čísel bylo pěstování opia na svém vrcholu v roce 2011, kdy tržby z pěstování opia v Afghánistánu dosáhly kolem 1,407 miliardy USD. O něco menšího, ale podobného čísla 1,389 mld. USD se dosáhlo v roce 2017. V roce 2018 byl samotný pěstitelský byznys někde na 604 mil USD, což byl velmi výrazný pokles.
Vůbec nejvíc se opium pěstovalo v jižních provinciích Kandahar a Hilmand. Právě provincie Hilmand je pro afghánskou produkci opia naprosto klíčová. V roce 2018 se v ní nacházelo přibližně 52 % veškeré produkční kapacity. Hilmand je tradiční zemědělskou oblastí, kde se dříve ve velkém pěstovaly zemědělské plodiny k produkci potravin. Množství pěstovaného opia v této oblasti proti roku 2004 je přibližně 4násobné. Hlavní oblasti světové produkce opia se nachází právě v této provincii. Místa jako Nad Ali (21 tisíc hektarů), Nowzad (20 tisíc hektarů), Musa Qala (15 tisíc hektarů) nebo Naher-i-Saraj (17 tisíc hektarů) znamenají pro světový obchod s opiáty více než Bordeaux nebo Burgundsko pro trh s červeným vínem.
A teď se opět vracíme k Talibanu. Drogy jsou pro Taliban důležitou součástí jeho příjmů. Statistiky, které zde uvádíme, jsou přibližně 3 roky staré. A odpovídají době, kdy Taliban nekontroloval většinu území Afghánistánu. Ačkoliv oficiální zpráva UNODC uvádí hodnotu vyprodukovaného opia na úrovni 1,4 mld. USD k roku 2017, tak například zpravodajský server BBC hovoří až o 3 mld. USD čistě z pěstování. Taliban by měl mít na tomto byznyse přibližně 10 % podíl v podobě „daní“, které vybírá od pěstitelů opia. To znamená, že jen na pěstování si Taliban může přijít na stovky milionů USD z ročně z produkce opia.
Taliban rovněž kontroluje laboratoře, které zpracovávají opiáty v morfium a heroin. Z řádově 6000 tun opia, opustí ve formě heroinu Afghánistán odhadem asi 300-400 tun čistého heroinu. Minimálně 2000 tun opia by ještě mělo opustit zemi v nezpracované formě. Řádově čtvrtina heroinu by se ho měla zkonzumovat podle starších statistik v Asii. Přibližně polovina ho končí v Evropě a Rusku. Rusko je vůbec největším trhem pro heroin na světě. V roce 2008 se v Rusku zkonzumovalo odhadem 70 tun heroinu, které připadaly asi na 1,5 milionu uživatelů heroinu. Samotné Rusko představuje asi 21 % světové spotřeby heroinu. Evropa pak asi 26 %. Třetí největší trh je pro afghánské producenty Čína. Ačkoliv hodnota produkce afghánského opia na farmách je řádově jen 1 mld. USD, tak v maloobchodních cenách heroinu se bavíme minimálně o 65 mld. USD. Dokonce si za chvilku ukážeme, že to může být ještě mnohem více. Každopádně Taliban si je schopen ukrojit nezanedbatelnou část z tohoto balíku peněz. A právě nejen z pěstitelství. Trh s heroinem je na Afghánistánu a Talibanu absolutně závislý, protože drtivá většina produkce pochází právě z této země. Zde také nalézáme vysvětlení, jak je schopen Taliban své vojenské aktivity financovat.
Mapa UNODC nám ukazuje, jak proudí heroin po Evropě z Afghánistánu. V zásadě existují dvě hlavní cesty zboží. Jedna směřuje na sever do cíle v Rusku. A druhá cesta jde přes Turecko a Balkán do Západní Evropy.
Největší počet uživatelů heroinu v Evropě na počet obyvatel je ve Skotsku a v Estonsku. V těchto zemích ho podle statistik UNODC užívá přibližně 1,5 % obyvatel. Velmi vysoké hodnoty má rovněž Anglie a Wales, Slovinsko, Irsko, Švýcarsko a Dánsko, kde se pohybují prevalence mezi 0,6 a 0,8 %. V ČR je situace někde na 0,4 %. To je v našem případě spíše dáno obrovskou prevalencí u jiných typů drog. Češi zkrátka preferují jiné drogy než heroin, jak se ze statistik zdá.
Úplně jiné hodnoty prevalence heroinu najdeme ve východní Evropě. Rusko je na 1,6 % obyvatelstvu. Ukrajina 1,16 %. Proto je Rusko světovým trhem číslo 1 v heroinu. Ve východní Evropě tvoří závislí na opiátech asi 75 % všech drogově závislých, kteří vyhledávají pomoc. Zatímco v západní a střední Evropě je to kolem 47 %. To ovšem neznamená, že se tímto poměrem podílí na spotřebě drog. Jejich podíl na spotřebě je mnohem menší, ovšem podíl na těžkých drogových závislostech vedoucí ke snaze vyhledat léčbu je obrovský. Uživatelé kokainu nebo konopných drog v tomto směru daleko méně vyhledávají odbornou pomoc.
Co v tomto kontextu znamená opětovný nástup Talibanu pro Evropu? Drogy představují pro Taliban zásadní zdroj příjmů. Drogy jsou to hlavní, co Afghánistán reálně ekonomicky nabízí. A tento režim sotva bude chtít drogy z Afghánistánu vymýtit. Dá se očekávat, že Afghánistán pod nadvládou Talibanu bude chtít ještě více kontrolovat světový trh s opiáty. Rozhodně to pro nás neznamená, že Evropa bude méně zaplavená heroinem. To znamená mít větší kontrolu nad jeho distribucí a snažit se urvat co největší přidanou hodnotu z tohoto trhu.
Důvod, proč se Afghánistán prosadil ve výrobě heroinu, není však pouze politický. Nahrává tomu i příhodnost prostředí pro pěstování máku. Výnosnost pěstování opia v Afghánistánu je vyšší než v okolních zemích a opium je kvalitnější. Například pro výrobu 1 kila heroinu v jihovýchodní Asii bylo potřeba v průměru kolem 10 kilo opia, zatímco v Afghánistánu postačilo 6-7 kilogramů. Navíc v prostředí, jako je Afghánistán, je pěstování opia lepší kvůli jeho vysoké odolnosti vůči suchu. Pokud máte nedostatek infrastruktury pro zavlažování či přepravu, tak je to jedna z hlavních výhod proti pěstování například obilí. Studie z roku 2005 od UNODC porovnávala ekonomickou hodnotu v tržbě na hektar opia s pšenicí a rýží. Srovnání bylo katastrofální. Hektar opia přinesl v roce 2005 farmářům více než 5300 USD na hektar, zatímco rýže byla pod 1000 USD a pšenice na lehce pod 600 USD. Ačkoliv situace v posledních letech nebyla tak výhodná jako v roce 2005 kvůli nižšímu výnosu na hektar i mírně nižší ceně, tak pořád jsme na mnohonásobcích běžné zemědělské produkce. Vysvětlujte při takových číslech v zemi, kde je HDP 2000 USD na hlavu, že by bylo víc fajn, kdyby pěstoval pšenici, když vaše děti zabíjí chudoba, zatímco drogově závislí jsou tisíce kilometrů daleko…
1 tuna opia je řádově 100 tisíc USD v nákupu od farmářů. Z té se dá udělat řádově 100 až 140 kilo heroinu. Exportní cena heroinu už se pohybuje kolem 4 tisíc USD za kilo. Tedy bavíme se o řádově o 480 tisících USD za heroin z 1 tuny opia. A maloobchodní cena tohoto heroinu je extrémně variabilní. Hodně se liší země od země a také od kvality a čistoty. Pochopitelně nejdražší je na trzích, kde je největší poptávka po heroinu. Pásmo je to velmi široké od 30 do 200 USD za gram. Při ceně 100 USD za gram se bavíme o ceně 100 tisíc USD za kilo. Tedy ta samá tuna opia, za kterou farmáři dostanou řádově 100 tisíc USD, se prodá drogově závislým uživatelům za 14 milionů USD.
A teď si vezměme v potaz, že Afghánistán je schopen dodat opium pro výrobu řádově více než 1000 tun heroinu za rok. Tedy bavíme se o surovině pro byznys, který má celkové tržby 126 mld. USD. A to je částka srovnatelná s tím, kolik se ročně utratí za iPhony. A tak téměř 20letá snaha USA rozbít drogový byznys v Afghánistánu s rozpočtem 8 miliard USD (400 mil USD v průměru za rok) asi neměla příliš velkou šanci na úspěch. Vedle těchto čísel dává smysl i to, že válka spolykala desítky miliard USD ročně, a přesto nakonec neuspěla.
Řešení?
Je zcela evidentní, že řešení není pouze v Afghánistánu. USA poslaly do Afghánistánu před 20 lety stroje jako B1 Lancer nebo B2 Spirit, cíle zasahovaly na obrovskou vzdálenost střely Tomahawk za miliony dolarů vynaložených za jedinou střelu…Přesto v podstatě primitivní společnost dokázala vzdorovat 20 let a bezprostředně po odchodu vojsk koalice NATO se situace vrátila tam, kde byla. Každá válka stojí především peníze. A tady se ukázalo, že přísun kapitálu od drogových uživatelů je stabilnější než ten od daňových poplatníků, kteří vidí v této zemi syny své vlasti umírat tisíce kilometrů od domova. Dokud bude poptávka po heroinu, bude mít Taliban dostatek finančních zdrojů.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
1 Komentáře
Dobrý den, velmi zajímavý čĺanek, děkuji. Já se zamýšlím také nad tím, jak je možné, že tajné služby, policejní sbory a armády nejvyspělejších zemí světa, a nejen jich, si nedokáží poradit s drogovými kartely? A ani s jednou pěstitelskou základnou, byť největší na světě?