Zeptali jsme se odborníků na trhu, jak připravují jejich portfolia na potenciální růst úrokových sazeb.
Jak připravujete vaše portfolia na případný růst úrokových sazeb, který avizovala ČNB pro druhou polovinu letošního roku?
Jakub Vaňous, ředitel společnosti V+V Finance
Ze všech oborů ze světa financí jsou pro mě investice jednoznačné tím nejoblíbenějším. Jakmile se mi podařilo nasbírat dostatek zkušeností, uvědomil jsem si, že bych chtěl dělat investice úplně jinak, kvalitněji, na bázi poradenství a pracovat s nimi u klientů průběžně. Byla to dlouhá a náročná cesta, nicméně se mi to vše podařilo a díky tomu mohu zodpovědně říct, že portfolia našich klientů jsou na avizované zvedání úrokových sazeb připravena. Veškeré úpravy provádíme průběžně, změny na poslední chvíli jsou příliš rizikové, pokud tedy nemáte ve skříni schovanou věšteckou kouli.
Portfolia připravujeme především na celkovou situaci na trzích. Česká republika je přeci jen ve světovém měřítku malý hráč. V poslední době se trhy chovaly mnohdy naprosto nepředvídatelně a zároveň jdou proti sobě objektivní příčiny pro růst na jedné straně a na straně druhé naopak pro korekci některých předražených aktiv. Jelikož mi bohužel ve skříni ona zázračná věštecká koule chybí, i když se podle prohlášení některých „odborníků“ na trhu musí nacházet v jejich skříni, je dle mého názoru jediná cesta, jak se na nadcházející dobu připravit pomocí široké diverzifikace napříč jednotlivými aktivy a dlouhodobého investování.
Pokud bych se měl konkrétněji zaměřit na jednotlivá aktiva, pak u dluhové složky se aktuálně snažíme sázet na ty s kratší durací, které jsou rostoucími sazbami méně ohrožené. Částečně využíváme též přímé nákupy dluhopisů, kde je z hlediska investičního horizontu předpoklad držení nástroje po jeho celou dobu. Zde je však potřeba zmínit, že na našem dluhopisovém „divokém západě“ je nutná detailní analýza. I v takovém případě u nás přímé dluhopisy zastupují v portfoliu minoritní podíl.
Pokud je výše investice dostatečně vysoká, využíváme též fondy kvalifikovaných investorů, kde může mít při správném výběru růst úrokových sazeb zcela minimální vliv.
U akciových titulů se jednoznačně vyhýbáme růstovým akciím, které jsou citlivější na změny tržních výnosů a v tuto chvíli jsou mnohdy výrazně předražené.
Se zmíněným růstem sazeb, které avizovala ČNB, lze samozřejmě očekávat posílení kurzu koruny. Z toho důvodu u konzervativnějších nástrojů, kde může kurzový výkyv smazat velkou část výnosu, volíme nástroje se zajištěním kurzu. U dynamičtějších nástrojů na delším horizontu je vliv kurzového výkyvu v celkovém výnosu zanedbatelný, zde je pro nás zásadní, kam daný nástroj investuje.
Za mě však vnímám mnohem větší obavu, než ze zvedání sazeb u nás, z celkového růstu sazeb na trzích a zároveň z toho až dojde k ukončení uvolněné měnové politiky a vládních stimulů, zda se skutečně zhmotní optimistická očekávání, která jsou ve valuacích již započtena, nebo se podíváme znovu směrem dolů.
Richard Siuda, ředitel externího prodeje a člen představenstva Conseq Investment Management
Toto je samozřejmě naprosto zásadní téma především pro naše dluhopisové fondy. Již delší dobu vnímáme výnosy českých dluhopisů (ale nejen českých) jako neudržitelně nízké. Proto v našich dluhopisových portfoliích držíme dluhopisy především s krátkou dobou do splatnosti, tj. udržujeme krátkou duraci portfolia. Logika je jasná – pokud očekáváme, že půjdou nahoru úrokové sazby a s nimi i výnosy dluhopisů, znamená to pokles dluhopisových cen. U krátkodobých dluhopisů bude pokles menší, u dlouhodobých větší – proto držíme především krátkodobé dluhopisy (případně dluhopisy s variabilním kupónem).
Je potřeba říct, že růst výnosů již započal a v posledních měsících se nám naše strategie velmi výrazně vyplácí – zatímco index českých státních dluhopisů zaznamenal v prvním čtvrtletí 4% ztrátu (!), Conseq Invest Dluhopisový připsal svým investorům zisk 0,8 %. Za tímto skvělým výsledkem stála ale nejen výrazně kratší durace, ale také větší zastoupení korporátních dluhopisů.
Téma dluhopisových výnosů promlouvá ale také do nastavení akciových portfolií. Kromě toho, že jsme celkově na akcie nyní opatrnější a držíme je v portfoliích podvážené, vyhýbáme se velmi výrazně především americkým akciím. Důvod je mj. ten, že na americkém trhu mají významný podíl růstové akcie zastoupené především technologickým sektorem, jehož cashflow je posunuto hodně do budoucna – a proto případný růst dluhopisových výnosů má více negativní dopad na hodnotu podle modelu diskontovaného cashflow. S růstem výnosu amerického dluhopisu v průběhu března tak akcie velkých technologických firem oproti zbytku indexu S&P500 poměrně trpěly a my si myslíme, že tento posun může i nadále pokračovat.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy