Západní sankce pro Rusko
Nejdůležitějším zahraničním tématem je bezesporu ruská invaze Ukrajiny, která má dalekosáhlé ekonomické a sociální důsledky pro celý evropský kontinent a světové trhy. Ruská armáda vstoupila na území dvou ukrajinských oblastí Luhanska a Doněcka, takzvanou oblast Donbasu, za cílem okupace území, která jsou v občanské válce už od roku 2014. V pondělí večer Vladimír Putin ratifikoval vyhlášení nezávislosti obou území a vyslal do nich ruské jednotky.
Donbas jako takový je sovětským snem plným uhlí a nerostných surovin, kam se během dob socialismu stěhovali horníci z celého svazu, ale po rozpadu v devadesátých letech měla nezávislá Ukrajina problém udržet tempo potřebných investic a mnoho lidí se začalo z Donbasu stěhovat pryč. I tak ovšem ještě před válkou v roce 2014 Donbas představoval čtvrtinu ukrajinského exportu a zhruba 18 % celkového HDP Ukrajiny. V roce 2017 už to bylo pouze 10 % exportu a 7,2 % HDP. Ovšem strategická hodnota Doněcku neleží v jeho uhlí, které přestává být zajímavou strategickou komoditou, ale představuje vstupní bod Vladimira Putina na Ukrajinu. Ten už svoje vojáky na Ukrajinu poslal a další dny ukážou, kam až západní společenství dojde ve vztahu k ruským sankcím.
Jedním z nejsilnějších argumentů proti Rusku je certifikace nového plynovodu Nord Stream 2, který měl za úkol zdvojnásobit roční objem exportovaného plynu do Německa, které je ruským největším odběratelem. Německý premiér Scholz se už v úterý nechal slyšet, že certifikace plynovodu je pro tento okamžik pozastavena. Tohle je potenciálně velmi citlivé místo pro ruskou ekonomiku. Druhý místem, které může Rusko velmi bolet jsou vztahy s finančními institucemi, které jsou silné především ve Velké Británii, kam ruští podnikatelé s oblibou investují. Velká Británie už oznámila sankce pěti menších bank a zamezila jim tak obchodní styk s britskými pobočkami. Otázkou je, kam se pohne situace s většími bankami jako je VTB bank, Sberbank, VEB nebo Gazprombank, které by měly po uvalení širších sankcí problémy s pohybem a směnou peněz v librách a potenciálně i dolarech, rozhodne-li se i USA k podobným krokům. Ovšem sankcí s největším dopadem by bylo odstřihnutí Ruska od mezinárodního systému plateb SWIFT, který zajišťuje platební styk mezi 11 tisící institucemi ve více jak 200 zemích. Rusko má vlastní podobný platební systém, ten ale pokulhává v mezinárodní adopci.
Dalším potenciálním problémem by pro Rusko bylo omezení přístupu na evropské kapitálové trhy. Už před invazí do Ukrajiny byl například přístup k ruským dluhopisům omezen a tato omezení by nadále mohla eskalovat. Od roku 2014 Rusko snížilo svůj zahraniční dluh o 33 % nikoliv však díky splácení pohledávek, ale omezením přístupu k financování.
Aktuálně jsou v platnosti i některé sankce proti jednotlivým občanům ruské federace, které byly například v pondělí rozšířené o dalších 5 osob blízko Kremlu, kteří se podíleli na volbách na Krymu v roce 2021. Těmto osobám je pak omezen vstup do zemí, které na ně sankce uvalilo, jsou přerušeny obchodní styky a zmrazena aktiva. Pokud by se seznam sankciovaných měl rozrůst do šíře a postihnout většinu miliardářů, kteří zbohatli díky Putinovi, tak by mohlo dojít k otřesům ve vnitrostranické politice a ztrátě důvěry v prezidenta, protože ruští miliardáři mají rádi západní styl života a chtějí posílat jejich děti na špičkové evropské univerzity. O uvalení sankcí jednají státy EU a USA a politici volají po koordinované a jednotné akci, která by Rusko odstrašilo od dalšího rozpínání.
Zisk před zdaněním HSBC meziročně rostl o 114 %
Největší britská banka HSBC v úterý reportovala výsledky roku 2021, které musí povzbudit všechny jejich investory. Zisk před zdaněním firmy za rok 2021 byl 18,9 miliardy dolarů, což je o 114 % více než 8,8 miliardy dolarů v roce 2020. Banka profitovala nejen z vysoké aktivity akvizic, wealth managementu na asijských trzích ale především z rostoucích úrokových sazeb. Do karet britským bankéřům taky hrálo to, že mnoho půjček, s kterými se už nepočítalo, se podařilo díky státním podporám splatit a odpisy tak byly mnohem menší, než se čekalo. Banka dále plánuje odkup vlastních akcií zhruba za 1 miliardu dolarů a očekává, že pokud úrokové sazby vzrostou podle očekávání, tak její ROE se vyšplhá do dvojciferných čísel do roku 2023.
HSBC je ale netypickou britskou bankou zvláště kvůli své provázanosti s Asií, která přispěla z 65 % k celkovému zisku společnosti a bude zajímavé sledovat, jak politika nulové tolerance covidu v Asii povede k dalším restrikcím a možnému přiškrcení obchodních aktivit. V minulých letech se Britové zaměřili na lukrativní segment wealth managementu pro asijské klienty, ale banka už oznámila, že v prvním kvartálu 2022 očekává v tomto segmentu zhoršený výkon, což je způsobené především situací v Hong Kongu, nejsilnějším trhu HSBC, který oproti Evropě naopak přitvrzuje s pandemickými opatřeními. Dá se spekulovat, že to je i kvůli nastolení politické kontroly centrální vlády v Pekingu.
Banka dále oznámila, že bude po svých klientech z energetického sektoru vyžadovat snížení emisí o 34 % do konce dekády, a to v absolutních číslech, a ne v relativních číslech uhlíkové intenzity, které měří emise vyprodukované ve vztahu k výrobě jednoho barelu ropy a často se používají pro reportování snížených emisí. „Pro naši firmu to znamená kompletní přehodnocení toho, jak děláme finanční a investiční rozhodnutí.“ Uvedla šéfka udržitelnosti skupiny Celine Herweijer. Kvóty snižování emisí se zatím týkají jen klientů v ropném a plynovém průmyslu, ale během roku 2023 přijdou kvóty i pro těžební společnosti a výrobce železa, oceli, hliníku a betonu.
HSBC za poslední rok nabrala 29 % na hodnotě. Její britští rivalové Barclays a Stanchart vyrostly o 25 % a 16 %. Akcie banky po uveřejnění výsledků klesly o 3,4 %, což bylo způsobeno obecně slabým trhem, který trpí pod vahou zpráv z Ukrajiny a obavami z možného rozsáhlého konfliktu ve východní Evropě. Britský FTSE index mapující 100 firem na londýnské burze s nejvyšší tržní kapitalizací začal úterní obchodování poklesem o 1,4 %.
Francouzská státní EDF otevřena zahraničním investicím
Francouzská EDF se potýká s mnoha problémy. Firma bude muset prodávat pod tržní cenou a odstávky 5 nukleárních reaktorů, které jsou aktuálně plánovaně revidovány trvají déle, než se plánovalo, kvůli potřebě nečekaných oprav. EDF už na konci roku snížila předpověď produkce výroby energie pro rok 2022 z 330-360 TWh na 300-330 TWh a očekává se, že firma přijde až o neuvěřitelných 19 miliard euro v tržbách (v roce 2021 byla EBITDA největšího francouzského producenta energie 18 miliard euro). To vše minulý týden vedlo k oznámení francouzské vlády, že do své státní energetické firmy napumpuje 2,1 miliardy dolarů, aby zalepila díry v rozvaze a udržela si svůj firemní rating. Dalším velkým krokem je otevření možnosti investic do EDF pro zahraniční státní fondy, které budou moci nově participovat na výkonu EDF.
Australští zákonodárci tepou Amazon
Australský nejobydlenější stát Nový Jižní Wales, který je střediskem Amazonu v zemi, se stal první světovou jurisdikcí, kde bude muset Amazon platit svým freelance řidičům, kteří mají vlastní vozidla, minimální mzdu. „Amazon a jemu podobní příliš dlouho využívaly nezávislé dodavatele, aby nemusely platit férové mzdy.“ Uvedl šéf národních odborů Michael Kaine. Mzda, kterou bude muset Amazon platit bude 27,2 USD na hodinu. Nařízení se týká řidičů v programu Amazon Flex, která najímá nezávislé řidiče od hodiny práce. Nový Jižní Wales tak stanovuje precedent, kterého by se mohly chytit další země, kde se mluví o lepším nastavení vztahů mezi korporacemi a flexibilních dodavatelů z takzvané „gig economy“. Amazon se vyjádřil, že bude rád dále spolupracovat s místními dodavateli za nových podmínek, ale radost mu to určitě nedělá.
AstraZeneca dělá pokroky na poli rakoviny
V pondělí vydala britsko-švédská farma skupina AstraZeneca výsledky klinické studie svého léku pod jménem Enhertu, který má za úkol zpomalit metastázy rakoviny prsu a výsledky jsou velmi optimistické. Studie se týkala pouze žen, kterým se rakovina s nízkým obsahem bílkoviny HER2 rozšířila do dalších částí těla a látka dokázala rozšiřování dramaticky zpomalit, což otevírá možnosti pro léčbu i v rannějších stádiích nemoci a může tak potenciálně pomoci stovkám tisíců dalších pacientů. Právě léčba rakoviny je dalším zlatým grálem pro všechny farmaceutické skupiny, které závodí o dosažení nejefektivnější léčby. AstraZeneca je světově jednou z nejpokročilejších firem v této oblasti a ve výzkumu ji pomáhají také prostředky, které získala prodejem vakcíny proti covid-19. Akcie firmy v pondělí na zprávu reagovaly růstem o 2,1 %. Látka Ethertu se dále testuje pro léčbu rakoviny v zažívacím traktu a plic.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy