Zeptali jsme se odborníků, jak se staví k problematice kryptoměn v současné době.
Jak se staví vaše společnost ke kryptoměnám? Nabízíte či doporučujete je vašim zákazníkům?
Jan Maňák, ředitel obchodu pro ČR a Slovensko BNP Paribas Asset Management
Myslím, že názor BNP Paribas AM jako konzervativní instituce na kryptoměny se nijak zásadně v poslední době neposunul. Jen před několika dny náš hlavní ekonom pro Čínu, Chi Lo, zveřejnil článek, ve kterém shrnul hlavní nevýhody bitcoinu a kryptoměn oběcně – What is the problem with cryptocurrency bitcoin.
Bitcoinu se vyčítá, že je nástrojem pro spekulanty, že není nástrojem uchování hodnoty, protože je příliš volatilní, trh je příliš mělký a koncentrovaný u relativně malého počtu uživatelů a že fixní množství je problémem a nikoliv výhodou.
V podstatě bitcoinu a dalším kryptoměnám vyčítá stejné vlastnosti, které zmínil tehdejší více guvernér ČNB Mojmír Hampl ve svém článku z roku 2017. V článku označil kryptoměny za virtuální formu komodit spíše, než nový typ peněz – Náš postoj ke kryptoměnám? Nepomáhat, nechránit, neškodit, nevodit za ruku.
V červnu 2019 také několik evropských regulačních orgánů (ESMA, EBA a EIOPA) vydalo (už několikáté) varování před nákupem virtuálních měn, které je rovněž k nalezení na stránkách ČNB ZDE.
Velká část ekonomů se ke kryptoměnám staví negativně, jenže bitcoin i bez nich funguje, postupně získává popularitu mezi investory. Do velké míry tomu pomáhají centrální banky, které jen za loňský rok do ekonomiky vypustily ekvivalent 15 bilionů amerických dolarů a investoři hledají tradiční i alternativní aktiva, která není snadné replikovat. Vedle nemovitostí, investičního vína, uměleckých předmětů je dalším aktivem bitcoin.
Nejméně poslední dvoje americké prezidentské volby ukázaly, že je tu významná část společnosti, která nevěří oficiálnímu systému. A bankovnictví je základem konvenční ekonomiky, navíc je v posledních letech víc a víc svazované regulací. Decentralizované finance představují pro tuhle část populace způsob, jak se zbavit dohledu velkého bratra nad svou vlastní peněženkou.
Další skupinou zájemců o virtuální měny jsou technologičtí geekové, kteří oceňují rychlost transakcí a nemožnost jejich zpětného falšování či úprav. Pro ně je prostě svět bank světem 20. století a oni už jsou mentálně dál.
Myslím, že i když virtuální měny na rozdíl od akcií či dluhopisů nedávají právo (vlastnické, věřitelské) a tudíž nelze hovořit o jejich vnitřní hodnotě, vytvořila se dostatečně silná vrstva zájemců, která dala bitcoinu a spol. důvěru a vlastně je jedno, jestli jde o měnu nebo komoditu. Navíc současná uvolněná měnová politika centrálních bank vlastně už od globální finanční krize (= po celou dobu života bitcoinu) vytvořila unikátní podmínky pro vytvoření dostatečné důvěry i přes mnohé skandály, vykradené burzy, ztracené tokenové peněženky a podobně.
Své dělají i media, která se zabývají okrajovými leč obskurními tématy a výkyvy bitcoinu oběma směry k němu neustále vrací pozornost části investorské obce. Zprávy o výkyvech bitcoinu jsou takovým vděčným ekonomickým bulvárem.
Největší riziko pro dnešní bitcoin (vedle koordinované akce vlád, regulátorů a bank) by byla nová generace kryptoměn, které by z nějakého důvodu získaly větší důvěryhodnost, než ty stávající. Protože důvěra investorů je hlavní aktivum táhnoucí některé virtuální měny vzhůru.
Když už jedna z největších komerčních bank světa vydává technickou analýzu na bitcoin, asi je nutné se s existencí této kryptoměny smířit. Osobně do ní neinvestuju. Mám výhrady k funkci bitcoinu jako transakční jednotky pro šedou či černou ekonomiku, vadí mi její její uhlíková stopa. A je mi jasné, že bych ztratil přístupová hesla a nechci sedět za 20 let nad starým hardiskem a přemýšlet o posledních 3 pokusech na cestě ke svým bitcoinům. Kdyby měl FED za jeden ze svých cílů vyřešení problému bitcoinu, pomohlo by zvýšení úrokových sazeb na 2% a bitcoin by zažil velký odliv, jenže s ním by prostředky odtekly z mnoha dalších trhů a to by poškodilo mnoho ekonomik křehkých po covidovém šoku.
Na druhou stranu připouštím, že bitcoin může představovat diverzifikátor a také ochranu proti současné reflační politice centrálních bank. Rozumím ale každému, kdo tyto výhrady necítí jako důležité a investuje 3-5% majetku do bitcoinu a je připravený o tyto prostředky přijít z důvodů regulatorních, technických a nebo kvůli odlivu zájmu geeků někam jinam.
Zároveň si myslím, že vlády, centrální banky a vládní či mezistátní bezpečnostní složky budou muset proti kryptoměnám zakročit, a čím větší bude kryptoekonomika, tím větší lákadlo to bude pro vlády při hledání zdrojů pro veřejné rozpočty zplundrované pandemií covid 19. Zároveň je patrné, že současná ultra uvolněná měnová politika vytváří lokální bubliny. Stačí, aby si Elon Musk dal do svého profilu na twitteru logo bitcoinu a největší virtuální měna posílila o mnoho procent. To není zrovna důkaz o vysoké likviditě tohoto trhu a spíš to potvrzuje současnou manickou náladu hráčů, které se toho šílenství účastní. Možná, že to nejlepší co bitcoin přinese, bude zamyšlení centrálních bankéřů, jestli už nezašli příliš daleko při hledání nových hranic nekonvenční měnové politiky.
Jan Šimek, ředitel komunikace a investiční specialista SAB servis s.r.o.
Ve spolupráci s Diverzo Academy jsme nabídli našim spolupracovníkům především vzdělávání v této oblasti. S kryptoměnami je spojena celá řada rizik, která by měli poradci znát. Věnujeme se proto pouze Bitcoinu, některé alternativní “shitcoiny” rozhodně nedoporučujeme. Zároveň připravujeme směnárnu, která umožní poradcům Bitcoin klientům nabídnout, ale zásadně jen přímo do jejich peněženek. A pouze jako doplněk portfolia.
Máme studii, která dokazuje, že při určitém malém procentu zastoupení přináší Bitcoin do portfolia vyšší zhodnocení a snižuje riziko, protože jednoduše nekoreluje s akciemi. Celá záležitost je velmi citlivá, nechceme poradcům nabídnout zprostředkování Bitcoinu kvůli výnosům a s ním spojené popularitě. Ale jako alternativu, doplněk portfolia a za maximální bezpečnosti, kterou můžeme klientům nabídnout.
Richard Siuda, ředitel externího prodeje a člen představenstva Conseq Investment Management
Nikoliv, naše společnost se kryptoměnám vůbec nevěnuje. Pro mě osobně jsou kryptoměny hrozně těžko uchopitelné. Zatímco u tradičních aktiv inkasujete nějaký průběžný výnos (u akcií dividendu, u dluhopisů úrokový kupon, u nemovitosti nájem), z nichž si můžete stanovit určitou hodnotu, jakou pro vás aktivum má, v případě kryptoměn (ale třeba ani v případě zlata) žádný takový záchytný bod není. Podle mne to tedy není investice, ale spekulace, že v budoucnu bude chtít někdo koupit ještě dráž než vy. U zlata je to podobné, ale zlato má alespoň nějaké specifické vlastnosti, které z něj historicky udělaly aktivum s určitou tradicí a je ho omezené množství.
Naproti tomu kryptoměn může být nekonečně mnoho – sice každá z nich se ohání tím, že jí je jen omezené množství, ale dalších kryptoměn může vznikat libovolně bez omezení. A zároveň je zde poměrně velké nebezpečí regulatorního zásahu. Růst ceny některých kryptoměn je samozřejmě fenomenální a velice láká si to zkusit, ale riziko s tím spojené je ohromné.
Martin Kovář, školitel investic ve společnostech 4fin a Broker Trust
Ke kryptoměnám se stavíme tak, že to patří k fenoménu dnešní doby, avšak k nástroji pro velmi odvážné. Blahopřejeme všem co na tom vydělali a mnoho štěstí těm co v to doufají :-). Za mě osobně v oblasti alternativních investic preferuji raději věci hmatatelnějšího charakteru jako například umění, víno a whisky 🙂
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
2 Komentáře
Bohužel tenhle článek se z celé série nepovedl. Jediné vyjádření pana Šimka je relevantní. Zbytek neví o čem mluví. Jsou zajetí v kolejích bítcoin=spekulace=riziko. Jenže celý svět kryptoměn není jen bitcoin a spekulace na růst. Ač pány uznávám jako experty a v ostatních článcích odpovídají smysluplně a rád si jejich názory přečtu, tady tomu tak není. Tento článek je podobný tomu, kdybyste se zeptali prodejce stavebního spoření, co si myslí o ETF, tak bude tvrdit něco podobného akcie=ztráta=riziko.
Nedomnívám se Tomáši, že v anketě lze nalézt pouze tu linku bitcoin=spekulace=riziko. Oslovili jsme i zástupce bitcoin komunity, ale svůj názor nám nezaslali. Takže výsledek je takový, že anketa dopadla takto. Honza Maňák si dal práci s celkem rozsáhlou odpovědí, která sice reprezentuje určitý směr myšlení, ale dosud jsem v ČR nenašel podobně strukturované a logicky vystavěné argumenty druhé strany. Těším se na ně a rozhodně jim dáme prostor i zde na webu v komentářích i v samostatném článku.