Peněžní zásoba M3 v ČR vzrostla v srpnu o 6,3 %
Meziročně jsme na meziročním nárůstu peněžní zásoby o 6,3 %, což lze ale stále přisuzovat zejména poslednímu kvartálu roku 2021 a přelomu roku 2021 a 2022, kdy měnová politika nebyla ještě tak utažená. V srpnu loňského roku rostl ještě stejný ukazatel o bezmála 10 %. Nejvyšších hodnot pak dosahoval v roce 2017, kdy byl dokonce přes 13 %. Co to znamená? To, co v praxi všichni vidíme. Obrovsky klesá počet úvěrů kvůli utahovaní měnové politiky. Pomocí úvěrů totiž primárně vzniká peněžní zásoba přes multiplikátor.
Státní rozpočet po srpnu měsících -232 mld. korun
Meziměsíčně se situace zhoršila asi o 39 mld. korun. Tímto tempem je velmi pravděpodobné překonání deficitu 400 mld. korun v letošním roce. Schválený deficit však byl pouze 330 mld. korun. Dosud nejhorší rozpočty v historii byly ty v roce 2021 (-419 mld.) a 2020 (-367 mld.).
Stavební aktivita poklesla meziročně o 2,7 % v červenci
Stavební aktivita v Česku v červenci opět vrátila do záporného meziročního růstu. Developeři evidentně nechtějí stavět tolik nemovitostí, které budou dokončeny v době, která postrádá snadné financování a likviditu.
Retailové tržby v červenci klesly o 8,5 % meziročně
Navzdory vyšší inflaci celkem citelně klesají retailové tržby. Je evidentní, že dochází ke změně sklonu ke spotřebě u domácností, který je vyvolán růstem mandatorních výdajů na bydlení a dopravu a zároveň poklesem nových úvěrů.
Obchodní bilance v červenci -22 mld. korun
Malá exportní ekonomika už hodně dlouho více zboží a služeb nevyvezla, než dovezla. Naposledy to bylo v lednu letošního roku. Na negativní bilanci se silně projevuje zejména dovoz několika surovin. Kupříkladu zemního plynu v červenci roku 2021 se dovezlo do ČR za 2,5 mld. korun. V červenci 2022 to ale bylo 14,3 mld. korun. Tedy jen tato surovina udělala změnu obchodní bilance kolem 11,8 mld. korun. To je více než polovina záporné obchodní bilance ČR v tomto měsíci. Přitom zemního plynu se dovezlo o cca 18 % více. Přitom náklady na dovezený zemní plyn jsou 5,67x vyšší. Jednotková cena je pak 4,8x vyšší u této komodity. Ropa se v loňském červenci dovezla za 7,5 mld. korun, letos pak za 12,1 mld. Tedy i zde je dost výrazný nárůst. Nicméně loni v červenci byla obchodní bilance také záporná. Ovšem jen cca 7,2 mld. Tedy srovnání červenec k červenci představuje meziroční zhoršení asi o 15 mld. korun. Jen zemní plyn a ropa představují zhoršení bilance o více než 16 mld. korun. Tam hledejme hlavní kořeny naší špatné obchodní bilance v posledních měsících. Obě komodity jsou samozřejmě velice silně spojené s Ruskem. Podíl Ruska na našem dovozu zemním plynu je v podstatě 100 %. V případě ropy je to cca půlka.
Dnes pravděpodobně ECB zvedne úrokové sazby
V reakci na silně rostoucí inflaci v Eurozóně se dnes očekává navýšení úrokových sazeb v pásmu 0,5 až 0,75 %. Tedy na 1,0 až 1,25 % ze současných 0,5 %.
Menší pokuta pro CYRRUS
Obchodník s cennými papíry společnost CYRRUS obdržela od ČNB pokutu ve výši 100 tisíc korun za to, že porušila ustanovení definované v § 15 ZPKT odst. 1 a odst. 2. Tedy long story short ČNB shledala CYRRUS vinnou z toho, že s nepostupovala s „odbornou péčí, kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zákazníků“ (zkrácená citace ze zákona). Společnost CYRRUS si to vysloužila tím, že nabízela zákazníkům investiční certifikáty Outperformance: Twitter 4/2021 (ISIN CH1107636263). ČNB zmapovala tři případy prodejů těchto certifikátů do rukou osob, jejichž investiční dotazník neodpovídal rizikovému profilu tohoto produktu a kteří vykázali na této investici ztrátu. Šlo poměrně velmi malé obchody a tak pokuta je v kontextu těchto zmapovaných případů celkem přísná, ačkoliv její absolutní výše není rozhodně nijak zásadní. CYRRUS svého času nabízela investiční certifikáty svým investorům poměrně čile.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy