J&T může ovládnout AMISTA investiční společnost
Část podnikatelské party J&T, respektive finanční holding J&T FINANCE GROUP, J&T Banka, Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič byli schváleni ČNB jako osoby, které mohou nabýt podíl v AMISTA investiční společnosti. V tuto chvíli jsou ovládajícími osobami Ondřej Horák a Petr Janoušek.
SOLEK má znovu schválený prospekt na dluhopisy z roku 2020
ČNB schválila opět SOLEK HOLDING jeho dluhopisový prospekt na program z roku 2020. Prospekt dosud není veřejný a podrobnosti o něm přineseme příští týden po jeho oficiálním zveřejnění na ČNB. I tentokrát Soleku pomáhala s prospektem HAVEL & PARTNERS.
Diskuse o prudkém oslabení koruny je na místě
Už i mainstreamovými médii začíná proudit myšlenka, že koruna by mohla poměrně výrazně oslabit na střednědobém horizontu. Značnou pozornost vzbudil komentář japonské banky Nomura, že česká koruna je potenciálně ohrožena měnovou krizí. Pod čarou už je informace, že Nomura vycházela z jednoduchého pohledu na devizové rezervy, HDP a tempo, jakým ubývají. V zásadě je tento pohled správný, ale zas tak jednoduché to pochopitelně není.
Pro boj s inflací ČNB intervenuje ve prospěch silné koruny, čímž jí docházejí devizové rezervy. Jakmile by jí devizové rezervy došly, tak má celkem velký problém. Respektive koruna má v ten moment problém, protože by její hodnota mohla opravdu hodně prudce propadnout. Na druhou stranu o něco slabší koruna by pomohla českému exportu. Dá se očekávat, že ČNB bude muset dříve či později bojovat s inflací i jinak než přes silnou korunu a dovolit koruně si odpočinout někde okolo 26-27 Kč za EUR i USD. Pokud by to ČNB neudělala, tak by hazardovala s tím, že zde potenciálně vytvoří skutečně měnovou krizi, na což upozorňovala japonská Nomura. Nicméně jestli někdo má skutečně zásadní problémy v měnové politice, jsou to především Japonci. Od nich bychom moc rad ohledně měnové politiky přijímat neměli.
Začal katarský fotbalový World Cup za neskutečné peníze
Fanoušci dobrého fotbalu se vždy těší každé čtyři roky na mimořádnou událost, kterou je FIFA World Cup neboli Mistrovství světa ve fotbale. Naše reprezentace, chce se říct tradičně, se na šampionát nekvalifikovala. Přesto je tento šampionát hoden pozornosti nejen kvůli fotbalu.
Dnes už je víceméně jasné, že FIFA přidělila fotbalový šampionát Kataru na základě korupce. FIFA se snažila najmout elitního newyorského právníka Michaela Garciu, aby prokázala, že to s tou korupcí nebylo tak horké. Garcia jí už v roce 2015 předložil 430 stránkový dokument, ale FIFA se ho snažila prezentovat značně odlišně, než jak jeho závěry viděl sám Garcia. Kromě korupce u výběru Kataru jako pořadatele mistrovství v roce 2022, měla být využita korupce i při výběru Ruska, které šampionát hostilo v roce 2018.
Každopádně navzdory všem kontroverzním ohledně korupce se šampionát skutečně uskutečnil. Není to však jediná věc, která činí Katar jako pořadatele značně kontroverzním.
- Podle britského deníku Guardian zemřelo kvůli výstavbě infrastruktury fotbalového mistrovství minimálně 6500 zahraničních dělníků v rámci jejich působení v systému Kafala, který vzbudil značné kontroverze u Human Rights Watch. Zahraniční pracovníci nemohou změnit práci ani opustit zemi bez souhlasu toho, kdo je dostal v Kataru na starost. Systém se přirovnává k novodobému otroctví. Díky klimatickým podmínkám, bezpečnosti práce a životním podmínkám mělo dojít k tak obrovským ztrátám na životech.
- Izraelská reprezentace se nemohla účastnit kvalifikace, protože Katar neuznává existenci státu Izrael. Bylo zároveň otevřeně komunikováno, že bezpečnost židovských fanoušků v zemi není zaručena
- Lidská práva v Kataru jsou přiznávána jen části obyvatel. Lidská práva žen jsou velmi výrazně upozaděna, zároveň v Kataru rozhodně nemají na růžích ustláno sexuální menšiny. Fotbalisté, kteří chtěli podpořit lidská práva žen a menšin pomocí speciálních kapitánských pásek, dostali jasně ze strany FIFA na srozuměnou, že jejich krok bude penalizován sportovním trestem v podobě žluté karty hned při nástupu na hřiště.
- Katar netoleruje alkohol. To by se asi dalo i pochopit. Ale interesantní je pokrytectví FIFA v tomto směru, která na šampionátu v roce 2014 v Brazílii přesvědčovala brazilskou vládu, aby povolila čepování alkoholického piva na stadionech.
- Šampionát byl nejen extrémně drahý, ale dá se hovořit i čistém ekologickém šílenství, když se musí klimatizovat stadiony s desítkami tisíc lidí. V podstatě v poušti bez vody pak spotřebovávají hřiště obrovské množství vody na svou údržbu.
- Kvůli extrémním teplotám v Kataru v létě byl šampionát přesunut na zimu, což narušuje standardní sezónu fotbalových týmů
Šéf FIFA Infantino, který se shodou okolností přestěhoval do Kataru, veřejně prohlašuje, že Evropa a USA nemají nárok nikomu dávat morální lekce. Do určité míry má bohužel pravdu, protože u tohoto šampionátu svítí jako sponzoři dost firem, které se od toho nedistancovaly.
Když pomineme Qatar Airways a Qatar Energy, tak hlavními partnery jsou Coca Cola, Adidas, Hyundai-Kia, Visa, největší světový pivovar AB-Inbev, McDonald´s. Mezi podporovateli můžeme nalézt i Youtube. Jen samotnou organizací FIFA proteče letos 4,6 mld. USD za rok. Velká část z toho je prodej televizních práv, který činí 2,6 mld. USD. 1,3 mld. USD vybere právě od sponzorů. Pro FIFA je to dobrý byznys, protože její přímé náklady spojené se šampionátem jsou okolo 2 mld. USD. Naplánovaný čistý zisk FIFA na rok 2022 je přes 1,5 mld. USD.
Náklady FIFA na šampionát jsou nicméně úplné nic ve srovnání s tím, kolik šampionát stojí Katar. Sami Katařané přiznávají částku okolo 200 mld. USD, kolik museli celkem investovat kvůli pořadatelství. Samozřejmě, že podstatná část těchto nákladů má využití i mimo fotbal. Ale i samotný fotbal toho spolykal na infrastruktuře za mnoho miliard USD v zemi, která v podstatě ve světě fotbalu vůbec nic neznamená a která má minimum obyvatel. Jenom výstavba samotných fotbalových stadionů byla řádově 5-7 mld. USD.
Sam Bankman-Fried byl pravděpodobně ještě větší finanční šmejd, než jsme si mysleli
Šéf padlé kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried podle posledních informací nejen používal prostředky na FTX k tomu, aby je směřoval do svého vlastního podnikání, ale zároveň se ukazuje, že za cca 300 milionů USD nakoupil nemovitosti na Bahamách pro to, aby je mohl využívat o jeho přátelé. Bankman-Fried už je nejen v krachu, ale především se nad ním stahují těžká černá mračna v podobě vyšetřování a trestní odpovědnosti. Vypadá to na celkem služný monstrproces s tímto chlápkem, který si budoval pověst mecenášského sympaťáka od vedle.
Všichni ti, kteří tvrdí, že pád FTX nemůže a není důvod pro nedůvěru celého kryptotrhu, by si měli uvědomit to, že hlavní světová kryptoburza Binance byla Bankman-Friedovým parťákem, než přivedl velké ekvitní partnery jako SoftBank, BlackRock nebo Sequoia Capital. A ta samá Binance to nemá taky jednoduché ve vztahu k legálnosti jejích aktivit na velkých trzích, jako je USA. Ta samá Binance je jedním z finančních partnerů Elona Muska při nákupu Twitteru.
Rozhodně to ještě bude zajímavé sledovat, jak se nitky budou rozplétat.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy