Jack Ma zmizel. Na veřejnosti se neobjevil od konce října loňského roku. Pozdvižení vzbudilo, když se neobjevil ani jako porotce v soutěži Africa´s business heroes, kterou spoluzakládal. Jeden z nejbohatších mužů světa je znám jako zakladatel společnosti Alibaba, která je aktuálně devátou nejhodnotnější společností na planetě s tržní kapitalizací přes 629 mld. USD. Alibaba je zároveň druhou nejhodnotnější čínskou společností po korporaci Tencent. Jack Ma dovedl svou firmu k ročním tržbám přesahujícím 70 mld. USD a čistému zisku přes 20 mld. USD v posledním roce. Alibaba je sice čínskou společností, ale mezi největšími akcionáři dnes figurují již zejména západní fondové společnosti typu Vanguard, State Street Global Advisors, BlackRock nebo Fidelity.
Jack Ma je bezpochyby nejznámějším čínským podnikatelem. Jeho majetek se odhaduje k 58 mld. USD. Alibaba byla svého času největší IPO historie. Nedávno se chystal na druhé IPO, které také mělo být velkolepé. Jeho projekt Ant Group, který je provozovatelem služby Alipay s více než miliardou uživatelů, měl v rámci IPO získat 34 mld. USD s valuací přes 300 mld. USD a stát se nejvýznamnějším IPO historie. Podle Wallstreet journal se osobně angažoval v zastavení tohoto IPO čínský prezident Si Ťin-pching. Navzdory tomu, že Ma je členem komunistické strany, tak jeho vztah s čelními komunisty je složitý. Ma otevřeně kritizoval čelní představitele čínské vlády opakovaně. Stažení IPO Antu se Jacku Ma pochopitelně nelíbilo a následně čínskou vládu kritizoval za brždění finanční inovací na šanghajské konferenci, kde čínskou vládu označil za „old people´s club“ a řekl, že není možné regulovat finanční sektor v budoucnosti na základě včerejších metod.
Ant byl oficiálně stažen s tím, že je třeba řídit finanční rizika. Ant Group je nicméně pro řadu lidí kontroverzní společností mj. díky spolupráci se společností Megvii, která se podílí na vývoji umělé inteligence pro vládní sektor, která byla použita v provincii Sin-ťiang proti Ujgurům. Megvii byla dokonce přímo zařazena na černou listinu americké federální agentury Bureau of Industry and Security. Kritizována je za to i Human Rights Watch.
Společně se zmizením Jacka Ma se výrazně stupňuje regulatorní tlak čínské vlády na jeho firmy. Na Alibabu si čínské úřady došláply v souvislosti s hospodářskou soutěží. Podle fanoušků Ma je znepokojivé také to, že poslední twitterová aktivita jeho účtu byla už 10. října. Tedy kromě toho, že nebyl dva měsíce vidět, tak nezanechal ani žádnou elektronickou veřejnou stopu. Na může jeho společenského významu je to celé velmi nezvyklé.
Co se Jacku Ma stalo, můžeme jen spekulovat, každopádně dost pochybujeme, že jen tak vyrazil mimo civilizaci, protože si chtěl odpočinout. Jeho odchod z veřejného prostoru rozhodně není pouhou náhodou. Podnikat v Číně zřejmě není bezpečné, ani když jste populární nejbohatší Číňan a člen komunistické strany. Čínská vládní garnitura se s tím zřejmě příliš nemaže.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy