0
(0)
Bankman-Fried jde před speciální komisi do amerického kongresu
Padlá superstar krypta Sam Bankman-Fried vyrazí v úterý tento týden do amerického Kongresu vypovídat před Komisi pro finanční služby. Bankman-Fried se nicméně tváří, že toho komisi moc nepoví. Tvrdí, že dosud nemá přístup ke svým datům. A tak bude muset vysvětlovat, proč používal prostředky investorů pro soukromé potřeby a neúměrnou propagaci asi zpaměti. Je jasné, že hlavně republikáni si ho budou chtít vychutnat, jelikož byl významným sponzorem demokratických politiků, vč. současného obyvatele Bílého domu.
Ze spojení Broadcom a VMware zřejmě sejde
Deal za 61 mld. USD se pravděpodobně neuskuteční, protože evropská antimonopolní autorita deal nepovolí. Akcionářům VMware se deal líbil, protože tržní kapitalizace VMware je výrazně nižší (okolo 51 mld.). Broadcom je jeden z největších polovodičových hráčů na světě s kapitalizací 231 mld. USD a tržbami kolem 33 mld. USD. Ale hlavně, naprosto fantastickou ziskovostí. Broadcom v letošním roce má čistou ziskovost na úrovni cca 1/3 svých tržeb, čímž zastiňuje v absolutním zisku mnohem větší firmy. Jen za poslední dva roky udělal čistý zisk kolem 18 mld. USD v čistém. VMware je bezpochyby rovněž úspěšnou firmou s tržbami na úrovni necelých 13 mld. USD a čistou ziskovostí řádově 12-13 % obratu. Tedy také velmi nadstandardní čísla.
Únik ropy z amerického ropovodu
Ekvivalent úniku cca 14 tisíc barelů ropy unikl z ropovodu v Kansasu operátora TC Energy. Jedná se o největší únik ropy v USA za posledních 10 let. Celý poškozený ropovod má kapacitu přepravit cca 622 tisíc barelů ropy za den, takže se jedná o přibližně 2 % jeho denní kapacity. Kanadská TC Energy je jednou z nejvýznamnějších oil & gas společností v Severní Americe s tržní kapitalizací přes 42 mld. USD. Její akcie zatím reagovaly na kauzu minimálně.
Microsoft má problém koupit gamingového giganta Activision Blizzard
Do cesty se mocnému Microsoftu postavila Federal Trade Agency, která chce zablokovat akvizici významného producenta počítačových her Activision Blizzard za 69 mld. USD. Agentuře vadí především to, že Microsoft je vlastníkem výrobce konzolí Xbox. Stejná komise přitom schválila akvizici Instagramu ze strany Facebooku, tak to Microsoft nese trochu nelibě. Zvláště, když hlavní konkurent v oblasti gamingu čínský Tencent kupuje jednu firmu za druhou. Activision Blizzard je burzovně obchodovanou firmou s kapitalizací 58 mld. USD a tržbami okolo 8,8 mld. za rok. Má však velmi slušnou ziskovost na úrovni skoro 2,7 mld. USD, což je řádově 30 % obratu. Tedy byznys s velmi vysokou přidanou hodnotou. Microsoft je v gamingovém světě etablovaný už velmi dlouho, ačkoliv tvoří jen malou část jeho tržeb. Ale pořád je i v gamingu větší než Activision Blizzard, protože on dělá tržbu v tomto segmentu přes 16 mld. USD za rok. Ovšem v celkových tržbách kolem 200 mld. USD za rok je to pouze řádově 8 %. Pokud se vám zdá částka 69 mld. USD za Activision Blizzard moc, tak věřte, že si to Microsoft může dovolit při ročním zisku za rok ve výši 72 mld. USD. Kapitalizace Microsoftu je pak těžko uvěřitelných 1 829 mld. USD a je třetí nejhodnotnější firmou na planetě. O tom, zda Microsoft nakonec koupí Activision Blizzard budou rozhodovat soudy. Akcie Tencentu šly za poslední týden škodolibě o 10 % nahoru.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy