Včera skončil rok 2021 a tak přišel čas k rychlému bilancování výkonnosti akcií. Přinášíme rychlý hlavní přehled toho, co se na akciovém trhu v loňském roce událo.
Hlavní trhy

Akcie jako celek posílily o téměř 15 % v roce 2021. Hlavní zásluhu na tom má americký akciový trh, který je jednoznačně nejvýznamnější. A na významu letos z pohledu kapitalizace trh v USA ještě narostl díky letošní výkonnosti. Dobře se vedlo i dalšímu severoamerickému trhu v Kanadě (+25 %).
Fakticky nulovou výkonnost měl akciový trh jako celek v Číně. Japonský trh skončil v mírné ztrátě přes 2 %.
Mimořádně dobře si vedly akcie v Indii, které posílily o více než 33 %.
Velmi dobře si vedly rovněž akcie hlavních evropských trhů ve Velké Británii (+14 %), Francie (+18 %). Německo udělalo solidních 8 % a Švýcarsko si rovněž vedlo nadstandardně dobře s 16 %.
Saudskoarabský trh je tvořen dominantně jednou firmou Saudi Aramco, takže nemá příliš smysl ho komentovat jako celek.
Další akciové trhy

Jednoznačně prohrál brazilský akciový trh, který ztratil přes 22 %. V tomto směru byl tento propad velmi výjimečný.
Zápornou výkonnost kromě Japonska měl ještě trh v Jižní Koreji (-3 %), Hong Kongu (-4 %). A tím v podstatě končíme, což svědčí o tom, že loňský trh byl pro akcie opravdu mimořádně dobrý.
Že se dobře dařilo i evropským akciím, podtrhují výkonnosti irských (+26 %), holandských (+21 %), švédských (+23 %) a nebo italských akcií (+12 %). Ne úplně dobrý rok měly akcie španělské (+1 %).
Poslední z nezmíněných BRIC trhů Rusko si také připsalo velmi dobrých + 20 %. Spokojení musí být i investoři v Izreali (+30 %).
Vůbec nejhůře si z relativně významných trhů vedly akcie turecké, který ztratily skoro 34 %.
Středoevropské akcie:

Středoevropské akcie sice z globálního pohledu na akcie jsou zcela bezvýznamné, ale některým Čechům musela výkonnost českých a částečně i rakouských akcií dělat radost. Firmy sídlící v ČR, které jsou burzovně obchodované, narostly svou kapitalizací o 41 % v roce 2021.
Výkonnost největších hráčů byla extrémní
Jednoznačně musíme vypíchnout až neuvěřitelnou výkonnost vůbec nejhodnotnějších titulů.
Apple zakončil valuaci na 2913 mld. USD! Za rok 2021 posílil o těžko uvěřitelných 33,8 %.
Microsoft pak připsal 51,2 % a zakončil valuaci na 2525 mld. USD.
Alphabet pak získal dokonce neuvěřitelných 65,3 % na hodnotě a zakončil rok na valuaci 1921 mld. USD.
Tyto tři nejhodnotnější americké firmy se postaraly o nárůst kapitalizace ve výši 2350 mld. USD. A když si uvědomíme, že akciový trh v USA jako celek se svými 7201 tituly narostl o 11 815 mld. USD za rok 2021, tak na tom mají opravdu lví podíl.
Další extrémní výkon předvedla akciová společnost Tesla, která bez zjevného důvodu získala kapitalizaci 1061 mld. USD nárůstem o 49,9 %. Extrémní byl rovněž nárůst hodnoty titulu NVIDIA, která vyrostla dokonce o 125 %.

Kdybychom si měli říct, kdo naopak dostal pořádně nafrak, tak to byly následující firmy.
Čínské Pinduoduo (-65 %), Alibaba (-49 %). Dále pak jednoznačně další čínský hráč Tencent (-19 %), Ping An Insurance (-42 %), Meituan (-24 %) a řada dalších čínských korporací.
Ze západních hráčů asi nejviditelnější propad zaznamenal Zoom (-45 %). Ne úplně dobrý rok měli hlavní telekomunikační hráči AT&T, Verizon nebo americký T-Mobile, které všechny ztratily okolo 11-14 %. Podobnou hodnotu ztratil i Walt Disney. Skoro 20 % propad měl PayPal. Jinak se velké propady největším firmám vyhýbaly.
Odvětvový pohled na akcie

Pohled na jednotlivá odvětví ukazuje, že k výkonnosti roku 2021 pomohly víceméně skoro všechny hlavní odvětví. A to s výjimkou firem zabývajících se maloobchodem (retailing) a spotřebních služeb (nepomohla ani vynikající výkonnost McDonalds a Starbucks).
Odvětvím, které vše zválcovalo, byly jednoznačně polovodiče. Zásluhu mají extrémně úspěšná NVIDIA nebo nejvýznamnější světový výrobce chipů TSMC z Tchaj-wanu.
Software sice jako celek rostl o 17 %, ovšem kdybychom odečetli výkonnost Microsoftu, tak už to tak slavné nebylo, protože ten sám se postaral asi polovinu nárůsty hodnotu celého odvětví.
Závěr
Akcie měly mimořádně dobrý rok. Svůj stav zakončily zejména nejhodnotnější americké akciové tituly na zcela nesmyslných valuacích. Pokud velice brzo nepřijde reálná ekonomika těchto firem odpovídající těmto astronomickým valuacím, musí nás zákonitě čekat velmi výrazná hodnotová korekce. Tyto valuace nelze obhájit jakoukoliv makroekonomickou teorií o nárůstu peněžní zásoby v důsledku covidu. Jestliže Apple má hodnotu bezmála 3000 mld. USD, tak to v žádném případě není udržitelné, pokud jeho roční zisk 80 mld. USD. Buď musí jít jeho kapitalizace dolů nebo jeho ziskovost ještě výrazně nahoru. Jednoznačně musíme konstatovat, že tato bublina (a desítky jí podobných) v roce 2021 nesplaskla. A dokonce se ještě zvětšila. A to více rámusu ovšem udělá, až praskne.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy