Skupinu DRFG zřejmě neustále baví provokovat za každou cenu. Tolik konstruktivní kritiky, které jsme za poslední roky přinesli na adresu této skupiny, by se v podstatě dalo nazvat návodem, jako postupovat či nepostupovat v upisování bondů, pokud se chcete vyhnout kritice ze strany lidí, kteří o finančních výkazech a dluhopisech něco vědí. Skupina si to sice občas vyloží trochu osobně, jak nám s chutí korespondují její právníci, ale kdyby jen trochu reflektovala kritické body, tak budeme první, kdo jí pochválí. Marně na to čekáme už roky. Jenomže nepoučitelnost je zřejmě zásadním rysem současného managementu skupiny. Jak jinak chápat, že ačkoliv je za to odbornou veřejností (nejen Comsense a Finsiderem) stále a stále dokola kritizována, tak pořád vydává dluhopisové prospekty na jen nové firmy. Nemáme tak příležitost se podívat pod logikou regulatorně normovaného prospektu na aktivity vyplývající z předchozích prospektů. Nevidíme, jak skupina naložila s předchozími prostředky.
Soupis firem, které vydávaly dluhopisy s prospektem spadající do konsolidačního (nyní nebo v minulosti) celku DRFG:
DRFG ENERGY s.r.o. 22.6.2016
Prospekt nikdy neaktualizován, ačkoliv program byl na 10 let. Na druhou stranu logicky z toho důvodu, že se dluhopisy upsaly a nebylo možné prodávat další. Auditor Bohuslav Kohoutek. Na konci roku 2020 vykázala firma ztrátu přes 337 milionů korun, čímž dost jemně korigovala nerozdělený zisk předchozích let ve výši 177 milionů. Z nějakého „zvláštního“ důvodu projevil zájem o ztrátovou společnost Teplárna Šternberk zrovinka Jan Vondrák, dlouhodobý daňový poradce DRFG a dvorní doporučovatel práce auditora Kohoutka. DRFG ENERGY byla společníkem tohoto projektu, který vykázal ztrátu ve výši 100 milionů korun až po změně vlastníka na Vondráka. DRFG se snažila docela minimalizovat zmínky o tom, že se v projektu angažovala, nicméně těžko zatají, že do projektu poslala přes 100 milionů, což je patrné z výkazů, kde je to explicitně zmíněno. A tak podíl ve výši 60 % v projektu držela svého času třeba Optio Invest, kterou ovládá Michal Ratajský, který figuruje v kauze úniku informací z policejních spisů, jenž způsobila značné patálie i Davidu Rusňákovi. Hlavním architektem dealu s Teplárnou Šternberk byl především tehdejší šéf DRFG ENERGY a předseda představenstva Teplárny Šternberk Pavel Svoreň. Ten posléze vyrazil šéfovat k Ivě Šťastné do skupiny Eldaco, jenž dala základ vzniku skupině Portiva. No s prvním prospektem to zas tak slavně nedopadlo. Víme jen, že firma, které dluhopisy vydala, byla 4 roky na to prakticky bez vlastního kapitálu. A veškerý její majetek byly pohledávky, z toho je mega vtipné, že 105 milionů byla pohledávka za matkou DRFG z titulu navýšení vlastního kapitálu přes příplatek mimo základní kapitál. Jinak by firma byla asi 100 milionů v mínusu. Kumulativní výsledek hospodaření je dokonce – 160 milionů, což jen lehce pokrývají příplatky mimo základní kapitál ve výši 165 milionů za všechny ty roky dohromady. Tohle určitě není příběh brilantního investování, které vydělává na náklady na cizí zdroje. V tomto případě je jasné, že dluhopisy tohoto emitenta musely být dotovány odjinud.
DRFG TELCO s.r.o. 20.1.2017
Tato firma se vyčlenila ze skupiny DRFG a dnes stojí vlastnicky odděleně, nyní je vlastněná DRFG Telco 5G. Tato firma by měla mít vlastnickou strukturu Vega Capital II s.r.o. (David Rusňák) 50 %, ELF Invest Beta (Roman Řezníček) s.r.o. 35 %, PJF Invest Beta (Pavel Fráňa), s.r.o. 10 % a DRFG Friends & Family 5 % (raději bez komentáře, ať se nikoho nedotkneme). Tato firma měla na konci roku 2020 ještě za 330 milionů nesplacené bondy přímo na tuto entitu. Firma měla na konci téhož roku ztrátu 36 milionů, která vedla k vlastnímu kapitálu asi 80 milionů zejména díky 90 milionům nerozděleného zisku, který si firma do roku 2020 přinesla z předchozích let. Nicméně ztrátová byla tato firma i v roce 2019. V roce 2020 opustila DRFG TELCO skupinu DRFG a.s. a přešla právě pod DRFG Telco 5G. A tak záporný hospodářský výsledek z roku 2020 nebyl součástí konsolidovaného výsledku hospodaření DRFG a.s. Firma dlužila 265 milionů korun ve stejném období propojeným osobám. O audit se opět postaral Bohuslav Kohoutek.
DRFG Real Estate Management a.s. 5.10.2017
Je 100 % ovládaná DRFG a.s. Tato firma měla na konci roku 2020 závazky 747 milionů z dluhopisů a pohledávky za propojenými osobami za 711 milionů. Náklady příštích období pak jsou jen časově rozložené náklady na úpis. Vlastní kapitál 400 tisíc korun při bilanční sumě 748 milionů. Tato firma byla jen takový průtokový ohřívač, přes který se peníze načerpaly a hned poslaly dál do skupiny. Audit opět obstaral Bohuslav Kohoutek.
DRFG Telco Financial Management a.s. 6.9.2018
Tato firma měla na konci roku 2020 bilanční sumu 557 milionů, přičemž dluhy činily 556 milionů. Byla tedy prakticky bez vlastního kapitálu. Nesplacené dluhopisy činily 555 milionů korun. 519 milionů korun byly pohledávky za propojenými subjekty. Tato firma je stále součástí DRFG a.s., což je dost na pováženou, protože celá telekomunikační skupina DRFG TELCO skupinu již opustila. Firmička s dluhy za 555 milionů ale zůstala u původního vlastníka. Je otázkou, kolik z těchto vydaných dluhopisů vůbec skončilo v telekomunikačním byznyse. Každopádně tato firma nedělala v zásadě nic jiného, než získané prostředky poslala někam dál k propojeným osobám. Otázkou zní, proč tato firma zůstala v DRFG a.s., když dle názvu má být propojená s telekomunikačními aktivitami, které jí opustily. Auditor Bohuslav Kohoutek.
DRFG Real Estate Financial Management a.s. 10.1.2019
Tato firma patří stále do holdingu DRFG a.s. Tato firma měla ještě na konci roku 2020 závazky z dluhopisů přes 1,04 mld. korun. 980 milionů měla firma na pohledávkách vůči propojeným osobám. Vlastní kapitál byl zcela minimální ve výši 6 milionů na obrovské bilanční sumě. Opět čistě průtokový ohřívač prostředků, které šly dál vůči propojeným osobám. Auditor Bohuslav Kohoutek. Dluhy této firmy je celkem zajímavé porovnat s konsolidovanými čísly celé DRFG a.s. k 31.12.2020 u položky dlouhodobý hmotný majetek, kde figuruje číslo 122 milionů korun. To jen, aby nezapadlo, že si nejpozději do ledna 2020 půjčila skupina miliardu na nemovitosti a na konci téhož roku vlastnila dlouhodobý hmotný majetek za 122 milionů.
DRFG Financial Management a.s. 19.4.2019
Na konci roku 2020 tato firma měla vydané dluhopisy za 211 milionů a 199 milionů měla na pohledávkách za propojenými osobami. Vlastní kapitál 3 miliony na bilanční sumě 214 milionů. Opět jen průtokový ohřívač prostředků pro další poskytnuté půjčky k propojeným osobám. Součást DRFG a.s. Opět auditor Kohoutek.
DRFG Invest Management a.s. 16.4.2020
Rovněž součástí skupiny DRFG a.s. Na konci roku 2020 nesplacené dluhopisy za 331 milionů. Pohledávky za propojenými osobami skoro 310 milionů. Zbytek bilanční sumy zejména časové rozlišení nákladů na úpis dluhopisů. Stále stejný princip jako u předchozích. Ohřívač. Samozřejmě auditor Kohoutek.
DRFG Telco Bond 5G a.s. 30.7.2020
Tato firma spadá pod skupinu DRFG TELCO, respektive DRFG Telco 5G. Tedy mimo skupinu DRFG a.s. Na konci roku 2020 měla prodané dluhopisy za 88 milionů a pohledávky za propojenými osobami 74 milionů. Auditor opět Kohoutek. Vlastní kapitál opět mizivý : 1 milion. Víc nevíme.
DRFG Bond Investment s.r.o. 15.4.2021
Firma založená dva měsíce před schválením prospektu. Nic o její činnosti absolutně nevíme. Jen to, že je součástí holdingu DRFG a.s.
DRFG TelcoBond Investment s.r.o. 28.7.2021
Další firma spadající pod skupinu DRFG TELCO, respektive DRFG Telco 5G. Tedy opět mimo skupinu DRFG a.s. Firma byla založená 5 měsíců před schválením prospektu. Nic o její činnosti nevíme.
DRFG ProjectBond Investment I. s.r.o. 28.1.2022
Tato firma patří pod DRFG a.s. Založená byla 3 měsíce před schválením dluhopisového prospektu. O její činnosti vůbec nic nevíme.
DRFG Bond Investment 2022 s.r.o. 2.6.2022
Poslední přírůstek. Firma založená letos v březnu. Spadá pod DRFG a.s. Opět o její činnosti vůbec nic nevíme.
Celkem tedy skupina DRFG a.s. a skupina DRFG Telco (do roku 2020 byly jeden konsolidační celek) vychrlily od roku 2016 celkem 12 základních dluhopisových prospektů. Vždy na čerstvě založené firmy a vždy, aniž by se obtěžoval emitent svůj dluhopisový program aktualizovat, ačkoliv ve všech případech byl deklarován jako několikaletý. Tuto aktivitu skupin ovládaných zejména Davidem Rusňákem nelze chápat jinak než jako systematickou snahu neposkytovat investorům z dluhopisů informace v detailu, který vyžaduje dluhopisový prospekt poté, co dluhopisoví emitenti dluhopisy upíšou. My samozřejmě můžeme jen spekulovat, co je motivem pro tento postup, ale je evidentní, že skupina opakovaně volí model založení nové společnosti, namísto toho, aby své prospekty aktualizovala a prodávala dluhopisy dále na existující subjekty, ačkoliv limit pro objem úpisu nebyl vyčerpán. Jedná se o porušení základního principu, proč základní dluhopisové prospekty vznikají. Pod těmito 12 dluhopisovými prospekty aktuálně evidujeme zatím 41 dluhopisových emisí s prospektem. Vůbec největším dlužníkem ve skupině DRFG a.s. z dluhopisů byla na konci roku 2020 přímo matka DRFG a.s. Tedy entita, která vydávala dluhopisy zcela bez prospektu. Jen ke konci roku 2020 byl součet nesplacených bondů DRFG a.s. a jejích dceřiných firem 4,37 mld. korun. Prakticky veškerý majetek této skupiny byl k tomuto datu tvořen finančním majetkem včetně pohledávek. Jaký majetek to ale reálně byl, je velmi obtížné posoudit, když nemáme detailní rozpad toho, za kým má vlastně skupina pohledávky. Úroveň detailu finančních výkazů v DRFG je určitě na skupinu této velikosti neuspokojivá pro někoho, kdo chce zjistit skutečný stav věcí. Pokud chceme zjistit, co vlastně skupina DRFG udělala s prostředky z dluhopisů v posledních letech, tak je to z důvěryhodných veřejně dostupných zdrojů nezatížených marketingem (prospekt, obchodní rejstřík) prakticky nemožné zjistit.
Taková změť emitentů, emisí a dvou od sebe odštěpených konsolidačních celků bez aktualizovaných dluhopisových prospektů, které obsahují podstatně detailnější mandatorní informace než výroční zprávy na justice.cz, je mimořádně nepřehledná situace. A my se ptáme. Podle čeho se obchodníci rozhodují o spolupráci na distribuci dluhopisů DRFG? Podle čeho se rozhodují investoři? Když se dva analytici dívají na totéž, mohou teoreticky dojít k rozdílným názorům, co je zdravá a co není zdravá podnikatelská aktivita. Ale na co se mají dívat zde? Na konsolidovanou výroční zprávu DRFG a.s. k roku 2020? Když jen pod touto entitou vznikly od té doby tři základní dluhopisové prospekty? Ale zato víme, že skupina DRFG dělá obchody s propojenými osobami ohledně nákupu i prodeje majetku včetně hlavního akcionáře Davida Rusňáka. Ve slušné společnosti jsou tyto transakce velmi detailně zmapovány ve finančních výkazech. Vzpomeňme například na velmi kvalitně popsaný vztah s ovládající osobou v případě skupiny SOLEK, která rovněž vydává dluhopisy. Ovšem tam dělala audit PWC a ne Bohuslav Kohoutek a jeho firma BK Audit, u níž je poslední známá tržba 3 miliony korun v roce 2017. Bohužel. Podstatná část viny je v tomto případě i na obchodnících, kteří takové dluhopisy prodávají. DRFG je známá tím, že její dluhopisové prospekty neobsahují žádné covenanty ve společných emisních podmínkách v podobě limitů zadlužení, účelového využití či informačních povinností. Bez těchto covenantů není možné emitenty prakticky donutit komunikovat o tom, co vlastně dělají. Pokud někdo prodává či kupuje dluhopisy takových entit, které nemají standardně vyreportováno, co udělaly s několika miliardami korun, tak je docela střelec. DRFG dělá, co jí obchodníci a investoři dovolí. A ti, jak se zdá, jsou velmi tolerantní a nenároční na informace pro své rozhodování. Ale tak vstupuje do hry taky nějaký budget na úpis plus soft faktory typu mediální stopa, Kometa, festival ve Varech, Martin Slaný citující Rašína a další aspekty, které tu analýzu mohou trochu zjednodušit pro toho, kdo do toho zmateně kouká podobně jako my. Může se nám to nelíbit, ale i to je součást dluhopisového trhu v Česku. A jak vidíte, tak touto cestou jde upisovat celkem dost miliard. Fér k DRFG by ale bylo dodat, že tato skupina není jediná s obdobným postupem. O řadě z těchto firem ostatně pravidelně píšeme. Ale základním bodem, kde se láme dluhopisový Mordor se Středozemí, je kombinace tří faktorů:
- Neaktualizace prospektů a vydávání bondů na stále nové čerstvě založené firmy
- Absence jakýchkoliv covenantů v emisních podmínkách (limit zadlužení, účelovost a informační povinnosti)
- Nekvalita finančních výkazů dluhopisových emitentů, kde není vidět rozpad struktury majetku. Zejména pak finančních pohledávek.
Máme zde v Čechách opravdu velké množství nekvalitních dluhopisových emitentů. Ale kombinace výše tří uvedených faktorů není úplně obvyklá, aby se sešla u firem, které úspěšně upisují bondy v objemu 1 mld. korun plus. A DRFG bezpochyby z firem, kde se sešly všechny tři tyto faktory, má takových dluhopisů upsaných nejvíc. Navíc to dělá nejdéle a bez sebereflexe, ačkoliv na to byla mnohokrát upozorněna řadou kritiků z finančního trhu. Řada firem, která na tom byla podobně, adoptovala aspoň část opatření ke „zkulturnění“ svého projevu. Proto si DRFG zaslouží být mezi finančníky v čele reflektorů jako hlavní dluhopisový hanbář u nás. Udělat blbě jeden, dva, možná tři prospekty, to se dá pochopit s velkorysým přístupem, ale udělat blbě 12 dluhopisových prospektů…To už je o tom, že to dobře udělat nechcete. Ale zase na druhou stranu je třeba respektovat, že i takové dluhopisy mají právo na existenci. Vydávat takové dluhopisy a prodávat je dle zákona možné a kupovat taky. A pokud si je někdo koupí a je spokojený a má pocit, že udělal dobrý obchod, my mu to vymlouvat nebudeme. Rozhodovat se dá podle různých kritérií a není nikde napsáno, že nákupu dluhopisů musí nezbytně nutně předcházet finanční analýza, ačkoliv většina lidí, co na dluhopisovém trhu profesionálně působí, by asi tento názor nezastávala.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy