Ze všech top technologických titulů v letošním roce má jednoznačně nejlepší rok na kapitálovém trhu Alphabet, kterému jsme už letos na Finsider.cz jeden článek věnovali. Od počátku roku akcie tohoto titulu poskočily o již 64 %.
A to ne z nějakých skromných čísel. Výchozí hodnota kapitalizace na počátku roku byla 1 171 miliard USD! Aktuální kapitalizace už atakuje bezmála 2 bilióny a je na hodnotě 1924 miliard USD.
Top 5 světová kapitalizace (mld. USD)
Apple 2456
Microsoft 2252
Alphabet 1924
Saudi Aramco 1869
Amazon 1696
Facebook 1051
Alphabet je aktuálně světovou valuační trojkou, jak ukazuje výše uvedená tabulka. Může se stát jednou ze tří firem s valuací nad 2 biliony USD. Ale to asi není zas až tak podstatné. 1924 mld. USD nebo 2000, je rozdíl 4 %.
Podstatné je, proč právě provozovatel Google, Youtube, Android a dalších služeb, je tak neuvěřitelně v laufu v letošním roce.
O Alphabet jsme psali na začátku června. V té době měl valuaci o 368 miliard USD menší. Tedy bavíme se o nárůstu hodnoty kapitalizace této firmy za méně 2 měsíce. Co se za tyto 2 měsíce stalo, že firma poskočí ve své hodnotě o ekvivalent řádově 30 nových letadlových lodí třídy Gerald Ford?
V prvé řadě jsou to kvartální výsledky. Kvartál zakončený červnem, jenž byl v tomto období odreportován ukázal neuvěřitelná čísla.
Neskutečná ziskovost
Mezikvartální nárůst obratu z 55,3 na 61,9 mld. USD. Meziročně se jedná o nárůst o 61,6 %. Neskutečné výsledky.
Hrubá marže poskočila z 31,2 na 35,7 miliard USD mezikvartálně. Meziročně nárůst o 80,6 %.
Provozní zisk skočil z 16,4 na 19,4 miliard USD. Před rokem byl druhý kvartál na 6,4 miliardách. Tedy bavíme se o cca trojnásobném provozním zisku.
Kumulativní čistý zisk za pololetí je v případě Alphabet 37,4 mld. USD. Za celý loňský rok 2020 dosáhla Alphabet 40,3 mld. V roce 2019 dříve to bylo 34,3 a v roce 2018 30,7 mld. USD. V roce 2017 byl zisk na 12,7 mld. USD. To znamená ziskovost celé skupiny Alphabet opravdu raketově roste v posledních letech.
Alphabet je už tak ziskový, že dokonce atakuje čísla Apple. Ten udělal v druhém kvartále zisk 21,7 miliard USD. Rozdíl mezi nimi je cca 10 %. Ovšem je pravda, že Apple tradičně bývá nejziskovější 4. kvartál.
Dluh? Co to je?
Česká hláška “neví, co dělat s prachama” na Alphabet celkem sedí. Na konci 2. kvartálu “sušil” Alphabet na hotovosti a ekvivalentech 136 miliard USD a dalších 32,8 miliard USD měl v pohledávkách za klienty. A těmito dvěma položkami jsme právě popsali asi tak polovinu majetku Alphabet dle jeho finančních výkazů. Dalších cca 170 miliard USD má Alphabet v nemovitostech a dlouhodobých investicích v dceřiných firmách.
Dluhy má Alphabet zcela minimální. Dluh, jakože úročený dluh, má na hodnotě 14 miliard USD. A mimochodem splatnost těchto bondů je z velké části po roce 2040 a některé dokonce až v roce 2060. Z toho prakticky všechno v bondech. Dalších 83 miliard USD jsou neúročené závazky. Vlastní kapitál je 237 miliard USD. To je mimochodem jen o trochu méně, než mají JPMorgan a Bank of America. Tedy dvě největší americké banky. Tak strašně bohatá Alphabet je. Pro srovnání Apple je 64 miliardách USD.
Valuace
Zní to šíleně, ale Alphabet určitě své poslední slovo neřekl. Je to neuvěřitelná mašina na peníze. S hotovostí, kterou má, si může koupit téměř cokoliv.
Za hotovost, kterou má, by si mohla Alphabet koupit 100 % akcií firem, jako jsou:
SONY Group, Boeing, Daimler, Raytheon, Siemens Heathineers, American Express…a mnoha dalších.
Alphabet je na 28,9 násobku svého zisku. Je to dost, ale dynamika jeho růstu je brutální. A v tomto směru nás nenapadá firma, která by si vysokou cenovku přes P/E zasloužila více.
P/B na 8,09 je samozřejmě hodně. Ale když to srovnáme s Apple a Microsoft, které ve velkém nakupují vlastní akcie a deformují tím tento ukazatel, tak je to pořád smysluplnější. Alphabetu jeho goodwill musíme věřit mnohem více. Vůči tržbám je na 8,7 násobku, což při takto brutální ziskovosti dává smysl ve srovnání třeba s daleko “hloupějším” Facebookem, který má 10 násobek. Twitter má 11,3 násobek. Netflix 9násobek.
Zkrátka Alphabet je fenomén. V posledním článku jsme položili otázku, zda Alphabet bude číslem 1? Vypadá to, že má k tomu nejlepší předpoklady.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy