Skupina DRFG už před řadou let přišla s konceptem tzv. „bilančních zpráv“. Vtipné je, že tento pojem používají i dluhopisoví pohrobci těch, kteří s DRFG v minulosti spolupracovali. Bilanční zpráva není výroční zpráva. Ta se totiž musí řídit nějakými pravidly a není tam tak možné psát takové marketingové „žvásty“. To je komentář obecně směřující na koncept takových materiálů. DRFG by nám v zásadě mohla být ukradená, ale má vydané dluhopisy za miliardy. A její čísla si tedy zaslouží komentář, zvláště pokud jsou uvedena pod takovým marketingovým hávem v podobě „bilanční zprávy“.
DRFG zveřejnila v rámci své bilanční zprávy dvě zjednodušené konsolidované účetní uzávěrky DRFG a.s. a DRFG Telco. To je velice podstatné. Telco totiž bylo do 22.7.2020 pod DRFG a.s. Ještě předtím ho vlastnila DRFG a.s. z 50 % a z 50 % Roman Řezníček, který získal podíl v DRFG a.s. Nicméně to už právě neplatí, protože od 22.7.2020 je DRFG Telco vlastněná DRFG Telco 5G a.s. Tedy firma stojí mimo strukturu DRFG a.s.
Dle bilanční zprávy DRFG má DRFG Telco konsolidovaný vlastní kapitál něco přes 480,9 milionu korun. Nicméně přes 441 milionů vzniklo pomocí kapitálových fondů, což rozhodně při takto stručné konsolidované účetní uzávěrce budí rozpaky o tom, jak zdravě takový vlastní kapitál vznikl. Formát bilanční zprávy dává hodně velký prostor silně upozadit informaci, že celá telekomunikační divize v roce 2020 vykázala ztrátu na konsolidované úrovni ve výši 34,4 milionu korun.
Cizí zdroje Telco divize činily 1,26 miliardy korun. Obrat činil 1,66 miliardy korun a provozní EBITDA asi 91 milionů. Tedy asi 5 % obratu. Z hlediska schopnosti krýt ztrátu finančního výsledku hospodaření bezmála 60 milionů, to nějaký slavný byznys není. Zvláště, když provozní výsledek hospodaření po započtení odpisů (a to v tomto byznyse rozhodně je nutnost) je 55 milionů. DRFG Telco rozhodně žádná cashcow není. Je to celkem dost zadlužená firma, která má co dělat, aby pokryla provozním výsledkem hospodaření své úrokové náklady. Tržní hodnota takové firmy je věc druhá, o které v žádném případě nehodláme spekulovat bez bližších informací.
Co se týká samotné DRFG a.s., ta odprezentovala bilanční sumu 5,36 miliardy korun. Z toho dluhy 4,74 miliard korun. Formát konsolidované účetní uzávěrky v bilanční zprávě je extrémně matoucí záležitost, protože majetek se skládá z položky pohledávky 2,86 miliardy a dlouhodobý finanční majetek 1,22 miliardy. A pak zobrazuje konsolidační rozdíly v astronomické výši. Takto super obecná účetní uzávěrka nemůže nikomu kompetentnímu poskytnout informace o kvalitě strany aktiv. To je zkrátka zcela nečitelné. Na straně pasiv je uvedena položka 4,37 miliardy jako dlouhodobé závazky. Tady se opravdu nebavíme o formátu výroční zprávy ale o zcela marketingovém nástroji, který standardní účetní uzávěrku jen připomíná. To samé v podstatě platí i o výsledovce, která nám také nic podstatného neřekne. Deklarovaný vlastní kapitál ve výši 619 milionů je tažen kapitálovými fondy 852 milionů. Nerozdělený zisk kumulativně zůstává hluboko záporný kolem dvou stovek milionů.
DRFG se chlubí obrovským nemovitostním portfoliem. Nezdůrazňuje však dostatečně, že nemovitosti pouze spravuje v absolutně drtivé většině pro nemovitostní fond Czech real estate investment fund. Skutečné množství nemovitostí, které DRFG skupina vlastní, představuje úplný zlomek zobrazovaného portfolia bilanční zprávou.
Další podstatnou informací je, že v červenci 2021 získala DRFG podíl ve společnosti Czech Home Capital, která investuje do nájemního bydlení. Tato firma sama o sobě využívá cizí zdroje. DRFG tedy z cizích zdrojů financovala nákup podílu ve společnosti, která sama má dluhy. Ale co je velmi zarážející je, že tento podíl koupila přímo od svého akcionáře Rusňáka (respektive jeho Vega capital), který si půjčoval peníze prostřednictvím dluhopisů na to, aby mohl do této společnosti investovat. DRFG tak v podstatě refinancovala dluhy Rusňákovy firmy tím, že od ní odkoupila majetek, který již sám byl zadlužený. Zamotali jste se v tom? Není divu. Tomu se říká vysoká škola podřízeného dluhu.
Bilanční zpráva DRFG, ale v zásadě i bilanční zprávy ostatních skupin, jsou zkrátka jenom takové marketingové cvičení, které mají uchlácholit investory a zaměstnance hezkými obrázky. Na pořádné vyhodnocení je třeba přečíst si standardní výroční zprávy vč. všech příloh. Toto je o ničem. A ani v takto zobrazené formě se nedíváme na něco, co by nás mělo oslnit kvalitou těch čísel. Skupina operuje s pojmem EBITDA, který prezentuje v součtu jako 386,8 milionu korun u DRFG a.s. a 91 milionů u DRFG Telco. To proběhlo médii již pár týdnů zpět s komentářem Martina Slaného „Covidu navzdory“ na Twitteru. Možná, že to udělalo dojem na z vesnice dojíždějící studenty prvního semestru Národohospodářské fakulty, ale na někoho, kdo opravdu rozumí účetnictví realitních skupin, rozhodně nemohlo ani při nejlepší vůli. Podstatná část této EBITDA (zisk před úroky, odpisy a daněmi) byla tvořena prodejem majetku z knih DRFG do rukou Czech real estate investment fund. Což je dlouhodobý jev. Kdyby tento fond začal nakupovat majetek za standardních tržních podmínek od nepropojených osob a udělal standardní výběrové řízení na správu svého majetku, tak zažije sice příval mohutné svobody jak české prvovoličky roku 1920, ale zároveň se pohádka o ziskovosti DRFG zhroutí rychleji, než zestárne poslední instagramový příspěvek tchýně hlavního akcionáře. Uvidíme, jestli celou záležitost okolo výsledků hospodaření bude opět, se šarmem sobě vlastním, doprovázet doplňujícím komentářem generální ředitel Peter Hlaváč. Byla by to rozhodně zábava. Tedy pokud jste finančně nezúčastnění.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy