Uprostřed covidové krize si většina z nás uvědomila význam zdravotnictví. Řada lidí má v obrovské úctě zdravotnický personál a přímé poskytovatele péče. Trochu horší je to už s popularitou velkých farmaceutických firem. V některých ohledech se není lidem čemu divit. Připomeňme za všechny odstrašující případy zejména německou společnost Bayer, která je právem jednou z nejkontroverznějších firem na kapitálovém trhu vůbec. Ale to není téma tohoto článku. Pojďme se dnes podívat na profily hlavních zdravotnických hráčů z pohledu investora.
Členění zdravotnického akciového trhu
Asi 34 % světové tržní kapitalizace veřejných zdravotnických firem tvoří farmaceutické firmy. Dalších 18 % připadá na firmy spadající do odvětví biotechnologie, které rovněž vyvíjejí léky a vakcíny. Tedy byznys s léky je hlavním tématem investování do zdravotnických akcií. Zdravotnické vybavení a zásoby je kategorie, která tvoří přibližně 20 % hodnoty zdravotnických akcií. Poskytovatelé zdravotní péče mají přibližně 15 % váhu na globální zdravotnické kapitalizaci. Kolem 10 % má váhu tzv. life sciences tools & services a malý přibližně 2,5 % podíl mají váhu zdravotnicky technologické firmy.
Nejvýznamnější farmaceutické firmy
(pozn. P/E – tržní hodnota společnosti/zisk; P/B – tržní hodnota společností/vlastní kapitál)
Tento trh čítá dohromady 874 burzovně obchodovaných firem, přičemž jejich souhrnná hodnota je kolem 4200 miliard USD. Tedy řádově kolem 4 % veškeré hodnoty světových akcií, což se zase nezdá tak moc. Řádově 1500 miliard USD této hodnoty nalezneme v USA sídlících firmách. Zajímavé je, že třetí největší trh v tomto smyslu je Švýcarsko s pouhými třemi zástupci. Na tomto trhu se totiž pohybují dva giganti Roche a Novartis, jejichž hodnota dohromady přesahuje 560 miliard USD. A tak jsou švýcarské farmaceutické firmy v součtu před těmi japonskými nebo britskými, ačkoliv tyto trhy mají desítky zástupců. Ještě stojí za to dodat, že druhý největší trh po USA je Čína. Následuje pak zmíněné Švýcarsko, Japonsko a Velká Británie.
Johnson & Johnson
Kapitalizace 434 mld. USD Tržby 84 mld. USD USA
Jasná jednička mezi farmaceutickými ale i celkově zdravotnickými firmami. J&J je namočen prakticky do všeho. Imunologie, infekční choroby, onkologie, kardiovaskulární choroby. Kromě toho má velmi silnou divizi spotřebního zboží, které nalezneme v každé drogerii. Vlastní i divizi, která dodává zdravotnickou techniku a vybavení. Slyšet o něm bylo i v souvislosti s vakcínou proti covid Jansen. Obchoduje se za P/E 19,2 a P/B 6,7.
Roche
Kapitalizace 334 mld. USD Tržby 63 mld. USD Švýcarsko
Celým názvem Hoffmann-La Roche z Bazileje. Do jeho skupiny patří i firmy Genentech, Chugai Pharmaceuticals a Ventana. Jedná se o jednoho z předních hráčů na poli onkologické léčby. Tržbám dominuje lék na roztroušenou sklerózu Ocrevus. P/E 17,5, P/B 8,2.
Novartis
Kapitalizace 228 mld. USD Tržby 50 mld. USD Švýcarsko
Další basilejský gigant. I ten je velmi silný v onkologii, kde má více než 7 léků s tržbou nad 1 mld. USD. Jeho velmi úspěšným lékem je Consentyx, který je top lékem v rámci revmatických onemocnění. Ale pro Novartis platí, že je rozkročen do všech farmaceutických oborů. Je o něco levnější. P/E 15,15, P/B 4,0.
Pfizer
Kapitalizace 224 mld. USD Tržby 46 mld. USD USA
Kdo o něm neslyšel kvůli Viagře, slyšel díky vakcíně proti covidu. Další komplexní farmaceutický hráč. P/E na 14,0 a P/B 3,3.
Eli Lilly
Kapitalizace 214 mld. USD Tržby 25 mld. USD USA
Další superslavná farmaceutická firma, která sehrála důležitou roli v produkci inzulínu, očkování proti dětské obrně, ale také je klíčovým producentem psychofarmak, jako je například Prozac. P/E 29,4, P/B 32. Drahá akcie.
AstraZeneca
Kapitalizace 154 mld. USD Tržby 27 mld. USD Velká Británie
Každý o ní slyšel díky vakcíně proti covid. Vznikla po fúzi švédské Astra a britské Zeneca. Jedná se o komplexního farmaceutického giganta, který se věnuje prakticky všemu. Růst firmy je postaven hodně na akvizicích dalších. Prakticky každý rok kupuje nějakou větší skupinu. Naposledy o sobě dala vědět s Alexion Pharmaceuticals. P/E 24, P/B 10.
Bristol-Myers Squibb
Kapitalizace 150 mld. USD Tržby 42 mld. USD USA
Další komplexní velký farmaceutický hráč, který je v mnoha oborech. Zde je velmi silná pozice kromě onkologie i v kardiovaskulárních chorobách, léčbě cukrovky a infekčních chorobách. Dalo by se říct, že je takovým specialistou na civilizační choroby. Ale to je obecný trend ve farmacii. P/E 9,8, P/B 4,0.
Novo Nordisk
Kapitalizace 150 mld. USD Tržby 20 mld. USD Dánsko
Dánská firma, která je velmi silná v léčbě cukrovky a nadváhy. P/E 27,7 a P/B 4,7. Její kapitalizace budiž důkazem významu těchto problémů.
Sanofi
Kapitalizace 136 mld. USD Tržby 44 mld. USD Francie
Francouzský farmagigant, který je mimochodem největší producent vakcín na světě. Ale silný je jako komplexní hráč ve všech důležitých oborech : kardiovaskulární choroby, nervový systém, cukrovka, onkologie a další. Patří pod něj výrobce vakcín Sanofi Pasteur nebo biotech Genzyme. P/E 14,6 a P/B 1,8. Patří k levnějším.
GlaxoSmithKline
Kapitalizace 100 mld. USD Tržby 43 mld. USD Velká Británie
GSK je komplexním hráčem, ale jeho doména je malárie, u které jako první přišel s vakcínou. Vzhledem k tomu, jak velký problém to je v Africe, tak soustředí hodně pozornosti zde. Angažuje se také významně v HIV léčbě. P/E 12,9 a P/B 4,7.
Zoetis
Kapitalizace 86 mld. USD Tržby 7 mld. USD USA
Tržbami je sice výrazně menší firma, než jsou ostatní výše zmíněné. Tato firma ale hraje velmi důležitou roli ve výrobě veterinárních léků pro dobytek, kočky, koně, prasata, drůbež a další domácí zvířata. Akcie jsou velmi drahé, když je nyní k mání za 43,8 P/E a 21,1 P/B.
Jiangsu Hengrui Medicine Co
Kapitalizace 73 mld. USD Tržby 4 mld. USD Čína
Nejhodnotnější čínská farmaspolečnost je silná v tom, že dodává chemoterapické léky, účinné látky pro ostatní výrobce nebo balení. P/E 67, P/B 12,0.
Chugai Pharmaceutical Co
Kapitalizace 67 mld. USD Tržby 7 mld. USD Japonsko
Patří pod Roche, který v něm má 60 %. Silný hráč na poli onkologie a kardiovaskulárních chorob ale i v boji proti virovým onemocněním. P/E 30,7, P/B 7,1.
Bayer
Kapitalizace 63 mld. USD Tržby 48 mld. USD Německo
Možná vůbec nejkontroverznější farmaceutická firma v dějinách, což je titul, který teda už stojí za to. Heroin pro malé děti, spolupráce s IG Farben rozhodně nejsou jediná věc, kterou pobouřila veřejnost. Další byla nepochybně akvizice Monsanto. Historicky se Bayer zvětšil i díky koupi Merck & Co. Ekonomickou výkonnost má nicméně dobrou. Je ovšem valuován z mnoha důvodů poměrně nízko – P/E 8,6 a P/B 1,5. Firma je i celkem dost zadlužená na farmaceutické firmy.
Biotechnologičtí giganti
Biotech byl jeden čas obrovský hit. Zůstal trochu za očekáváním z velké části i díky tomu, že řadu firem z tohoto odvětví pohltily konvenční farmaceutičtí giganti. Globálně má v tomto odvětví dominanci USA. Více než polovina kapitalizace se nachází tady. Ale zároveň i téměř polovina všech veřejných firem. V rámci biotechu platí, že obrovskou část celkové kapitalizace ukrajují firmy z čela kapitalizačního žebříčku.
Abbvie
Kapitalizace 203 mld. USD Tržby 50 mld. USD USA
Biotechnologická firma vznikla odtržením od Abbott Laboratories v roce 2013. Dnes je nejhodnotnější samostatnou biotech firmou na světě. Soustředí se na výrobu léků pro autoimunitní choroby, ale má léky i pro onkologickou léčbu a virová onemocnění nebo Parkinsonovu chorobu a roztroušenou sklerózu. P/E 10, P/B 15,0. Firma s vynikající ziskovostí.
Amgen
Kapitalizace 139 mld. USD Tržby 25 mld. USD USA
Biotech gigant, který je velmi zaangažován v onkologii, neurologii a kardiovaskulárních chorobách. P/E 14,9 a P/B 15,0.
CSL
Kapitalizace 104 mld. USD Tržby 10 mld. USD Austrálie
Australská firma zaměřená na léčbu vzácných chorob. P/E 45 a P/B 12,7.
Moderna
Kapitalizace 87 mld. USD Tržby 2,7 mld. USD USA
Firma, kterou známe všichni díky covid vakcíně. Jedná se sice o specialistu na technologii messenger RNA, ale prakticky se jedná o start up, který má první tržby až díky covid vakcíně. Valuace je úplný úlet, když si uvědomíme, že ještě před dvěma lety firma měla nulové tržby a pálila ročně v provozu 550 milionů USD. Aktuální P/E 21,4 a P/B 22,6. Potenciál technologie Moderna nicméně není pouze v covid. To je třeba říct.
Gilead Sciences
Kapitalizace 86 mld. USD Tržby 25 mld. USD USA
Firma, ve které zanechal hlubokou stopu výzkum týmu „našeho“ profesora Holého. Přední světová firma v oblasti HIV léčby. Dala o sobě vědět i remdesevirem v posledním roce. P/E 9,8 a P/B 4,6.
Biogen
Kapitalizace 60 mld. USD Tržby 12 mld. USD USA
Specialista na neurologické, vzácné a autoimunitní choroby s velmi dobrou ziskovostí. P/E 15 a P/B 5,85.
BioNTech
Kapitalizace 57 mld. USD Tržby 2,95 mld. USD Německo
Klíčový partner Pfizer ve vývoji a výrobě vakcíny. Vyletěl až s covidem. Do té doby v podstatě start up. P/E 14,97 a P/B 19,6.
Regeneron Pharmaceuticals
Kapitalizace 56 mld. USD Tržby 9 mld. USD USA
Velmi dobře zisková firma se zaměřením na oční onemocnění, léčbu zánětů a vysoký cholesterol. Působí ale i v oblastech revmatické artritidy, atopického ekzému, rakoviny, léčby bolesti a infekčních chorob. Tedy má dost široký záběr. P/E 13,6 a P/B 4,7.
Vertex Pharmaceuticals
Kapitalizace 50 mld. USD Tržby 6 mld. USD USA
Relativně mladá firma (cca 30 let), která je specialistou na léčbu cystické fibrózy. Dnes je ovšem její záběr už široký. P/E 20,2 a P/B 6,25.
Chongqing Zhifei Biological Products
Kapitalizace 48 mld. USD Tržby 2,4 mld. USD Čína
Čínský specialista na vakcíny. Výrazně vyletěl spolu s covidem. P/E 67,4 a P/B 31,9.
Life sciences tools & services
Tento segment zdravotnictví obsahuje rovněž firmy s obrovskou kapitalizací. Pár firem zde rozhodně stojí za zmínku. Biologický segment zdravotnického byznysu je především o laboratořích a vybavení pro ně.
Thermo Fisher Scientific
Kapitalizace 182 mld. USD Tržby 36 mld. USD USA
Tento laboratorní gigant hraje důležitou úlohu v současné pandemii. Dodává laboratořím nejen laboratorní vybavení, jako jsou přístroje, ale zároveň analytické nástroje a materiál. Největší firma v tomto segmentu tržbami i kapitalizací. Uprostřed covidu vyrostla firma o 25 % v tržbách a o 76 % navýšila provozní zisk. P/E 22,4 a P/B 5,2.
WuXi Biologics
Kapitalizace 67 mld. USD Tržby 3 mld. USD Čína
WuXi je tzv. CDMO (contract development and manufacturing organization) pro farma průmysl. Disponuje výrobními kapacitami pro ostatní farmaceutické firmy v USA, Evropě a především v Asii. Z hlediska valuace je na obrovském násobku P/E, protože její aktivity se teprve rozjíždí. Firma je teprve 6 let stará. Z pohledu P/B je cca 22 násobku.
Illumina
Kapitalizace 66 mld. USD Tržby 3 mld. USD USA
Firma, která hrála zásadní roli v sekvenování DNA. Založená na konci minulého století v kalifornském San Diegu. Velmi drahá přes P/E na úrovni 87 násobku, u P/B 13,4.
Lonza Group
Kapitalizace 54 mld. USD Tržby 5 mld. USD Švýcarsko
Lonza je další firmou, za kterou musíte vyrazit do Bazileje. Tato firma je evropská laboratorní špička. P/E 51,9 a P/B 7,1.
Samsung biologics
Kapitalizace 54 mld. USD Tržby 5 mld. USD Jižní Korea
Biologická divize Samsungu je jím ovládaná z cca 75 %. Jedná se kontraktového výrobce biologického materiálu pro řadu biotechnologických léků. Má například linku na mRNA, která je základní technologií pro vakcíny Pfizer a Moderna.
IQVIA holdings
Kapitalizace 46 mld. USD Tržby 12 mld. USD USA
Mezi biologickými laboratořemi patří velikostí tržeb mezi největší už delší dobu. 32 násobek PE a 7,8 násobek P/B.
Zdravotnické technologie
V tomto odvětví nalezneme spíše zástupce firem, které se podílejí na informačních technologiích pro segment zdravotnictví. Za zmínku určitě stojí, že jednou z nejvíce perspektivních firem na tomto poli je Alphabet, majitel služby Google.
M3
Kapitalizace 46 mld. USD Tržby 1,5 mld. USD Japonsko
M3 se zaměřuje na informační systémy pro zdravotní profesionály. Největším akcionářem skupiny je s více než třetinou podílu SONY. M3 se obchoduje za 122násobek P/E a 24,8 násobek P/B.
Veeva systems
Kapitalizace 45 mld. USD Tržby 1,5 mld. USD USA
Veeva poskytuje cloudový software pro zdravotnické služby a vědecká pracoviště. Patří rovněž mezi celkem drahé akcie. P/E 93,8 a P/B 16,5.
Alibaba Health Information Technology
Kapitalizace 31 mld. USD Tržby 2 mld. USD Hong Kong
Zdravotnická divize Alibaba toho dělá více. Od online e-commerce u zdravotních produktů jsou to i cloudové služby pro zdravotnictví. Alibaba má ve společnosti necelých 34 %.
Zdravotnické vybavení
Léky hrají prim, ale diagnostika a laboratorní vybavení jsou rovněž obrovský byznys. Zde stojí za zmínku, že kromě zmíněných firem v tomto odvětví působí rovněž velmi aktivně americký General Electric nebo holandský Philips.
Abbot laboratories
Kapitalizace 195 mld. USD Tržby 37 mld. USD USA
Tento farmaceutický gigant si zaslouží označení konglomerát, protože se věnuje výrobě léků, výživových doplňků i zdravotní technice. P/E 27,8 a P/B 5,8.
Danaher
Kapitalizace 176 mld. USD Tržby 25 mld. USD USA
Danaher se věnuje hlavně laboratorní technice a diagnostickým zařízením. Vlastní mj. německou firmu Leica microsystems vyrábějící mikroskopy. P/E 33,0, P/B 4,3.
Medtronic
Kapitalizace 166 mld. USD Tržby 30 mld. USD Irsko
Irský gigant vyrábějící zdravotní techniku, který ovšem v Irsku sídlí trochu uměle. Jedná se o firmu, která je z americké Minnesoty, která se do Irska přestěhovala kvůli daním. Jedná se o největšího výrobce zdravotní techniky na světě. P/E 27,2 a P/B 3,2.
Intuitive surgical
Kapitalizace 102 mld. USD Tržby 4,5 mld. USD USA
Výrobce da Vinci robochirurgického systému, který má uplatnění při řadě operací. Ten stojí kolem 2 milionů dolarů a přibližně 10 % své ceny ročně na údržbě. P/E 74,1 a P/B na úrovni 9,9.
Stryker Corp
Kapitalizace 96 mld. USD Tržby 15 mld. USD USA
Firma zabývající se řadou zdravotnické techniky včetně ortopedických implantátů. P/E 31,3 a P/B 7,1.
Shenzen Mindray Biomedical electronics
Kapitalizace 89 mld. USD Tržby 3 mld. USD Čína
Čínský výrobce zdravotní techniky, který se zaměřuje na zobrazovací metody i přístroje pro životní podporu. P/E 78 a P/B 22,8.
Becton Dickinson
Kapitalizace 70 mld. USD Tržby 18 mld. USD USA
Jeden z předních dodavatelů techniky a vybavení pro nemocnice a laboratoře. P/E 20 a P/B 2,8.
Siemens Healthineers
Kapitalizace 65 mld. USD Tržby 17 mld. USD Německo
Zdravotnická divize německého koncernu Siemens vyniká zejména ve zobrazovacích metodách. 75 % v něm vlastní mateřský Siemens. P/E 26,9 a P/B 3,6.
Poskytovatelé zdravotních služeb a zdravotnická distribuce
Zde najdeme největší obraty. Ale jedná se o mnohem méně maržový byznys než například u výroby léků. V zemích, kde je privatizované zdravotnictví a zdravotní pojištění, je pochopitelně tento byznys největší. Proto prakticky všechny firmy stojící za zmínku, jsou z USA.
UnitedHealth Group
Kapitalizace 375 mld. USD Tržby 262 mld. USD USA
Největší poskytovatel zdravotní péče na světě s provozním ziskem přes 20 mld. USD. P/E 22,8 a P/B 5,5.
CVS Health
Kapitalizace 112 mld. USD Tržby 271 mld. USD USA
Tato firma poskytuje zdravotní péči a dlouhodobou zdravotní péči pro seniory, zároveň vlastní jednu z největších lékárenských sítí na světě. Nicméně tyto lékárny jsou vlastně takové „sámošky“, kde si můžete koupit i colu nebo zmrzlinu. P/E 11,3 a P/B 1,6.
Anthem
Kapitalizace 94 mld. USD Tržby 124 mld. USD USA
Poskytovatel zdravotního pojištění, který má kolem 40 milionů pojištěnců. P/E 16,2 a P/B 2,8.
Cigna Corp
Kapitalizace 83 mld. USD Tržby 163 mld. USD USA
Kombinace zdravotní pojišťovny a poskytovatele zdravotní péče. P/E 12,4 a P/B 1,9.
HCA Healthcare
Kapitalizace 71 mld. USD Tržby 52 mld. USD USA
Vlastník 186 nemocnic. P/E 16,5 a P/B 286. Firma měla ještě donedávna záporný kapitál, proto tak vysoké P/B.
McKesson Corp
Kapitalizace 30 mld. USD Tržby 238 mld. USD USA
Firma zaměřující se na distribuci léčiv a zdravotnického vybavení. Negativní pozornost vzbudila během skandálu týkající se epidemie zneužívání opiátů v USA. P/E 11,1 a P/B záporné kvůli mírně negativnímu vlastnímu kapitálu.
Amerisourcebergen Corp
Kapitalizace 24 mld. USD Tržby 196 mld. USD USA
Další distributor farmaceutických produktů, který dokonce v poslední době pracuje se zápornou provozní marží na obrovských tržbách. 13,4 na P/E a záporné P/B.
Závěr
Pro naše čtenáře jsme vybrali jen velmi malou část zdravotnických akcií s minimem informací o každé z firem. Každá z výše zmíněných firem by si zasloužila samostatný článek na našem webu. Pokud byste si přáli další obsah na toto téma s žádostí o konkrétní firmu, napište nám na redakce@finsider.cz .
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy