Warrenův tradiční dopis investorům opět centrem zájmu
Navzdory svému věku 92 let se Warren Buffett stále drží v popředí světových finančních celebrit. Jeho firma Berkshire Hathaway si na časovém úseku let 1964-2022 stále dosahuje průměrného ročního zhodnocení na akcii ve výši 19,8 %, zatímco index S&P 500 9,9 %. Tedy tempo růstu majetku akcií bylo v tomto případě přesně dvojnásobné ve prospěch Buffettovy skupiny Berkshire. Pravá ruka Warrena Buffetta je, jak je všeobecně známo, Charlie Munger, který dokonce prvního ledna oslavil už 99 let. Buffett vlastní stále 38,1 % v konglomerátu Berkshire, který má kapitalizaci 671 mld. USD. Kouzlo Berkshire Hathaway impéria je z pohledu finanční kvality postavené na obrovské ekvitě, která se ve skupině nachází. U bilanční sumy přes 900 mld. USD má firma 455 mld. vlastního kapitálu. To je opravdu mimořádné číslo. Zde navíc tvořeno čistě nerozděleným ziskem. A i struktura dluhů holdingu Berkshire Hathaway je velmi zdravá. Dlouhodobý dluh je jen 114 mld. USD a drtivá většina cizích zdrojů představuje bezúročné závazky. Například přes 70 mld. USD má Berkshire jen na odloženém daňovém závazku, což vychází z toho, že se skupinou držené akcie zhodnotily výrazně nad nákupní cenu.
Berkshire je firma postavená na principech, které si Buffett a Munger vypůjčili od učitele fundamentální analýzy Grahama. Jeden z Buffettův výrok o tom, jak investuje, je platný v každé době. Řekl, že diverzifikace je ochranou proti ignoranci, ale nedává moc velký smysl pro ty, kteří vědí, co dělají. Rovněž Buffett odmítá spekulativní pozice. Je znám tím, že když něčemu věří, tak to koupí a jen zřídkakdy prodává. Berkshire je akcionář s 5,6 % podílníkem v Apple, 12,6 % podíl má v Bank of America, 9,2 % podíl drží stále v Coca Cola, 13,5 % drží v ratingové agentuře Moody´s, 8,6 % akcií drží v ropné společnosti Chevron, 20,4 % v American Express, 26,6 % v Kraft Heinz nebo možná i překvapivě 6,7 % v gamingovém gigantu Activision Blizzard. Dále drží přes 10,6 % v HP, dříve známé jako Hewlett-Packard. Tím ovšem výčet investic Berkshire nekončí. Stále drží skoro 3 % v Citigroup, menší podíly má ve Visa i Mastercard. Z pohledu akciového portfolia je stále nejvýznamnější složkou Berkshire Apple s vahou skoro 40 % na akciovém portfoliu.
Ale akciové portfolio není zdaleka jediný majetek této velmi bohaté skupiny. V hotovosti a krátkých pokladničních poukázkách měla skupina řádově 100 mld. USD. Zhruba 306 mld. USD byla hodnota akciových pozic v září. Dalších cca 500 mld. USD připadalo na další majetek v podobě private equity pozici a finančních aktiv a pohledávek z obchodních vztahů z pojišťovacího, energetického a železničního byznysu, který skupina má. Samotný byznys skupiny bez akciových investic vydělal řádově 10 mld USD hrubého zisku za 3 kvartály roku 2022, což rozhodně není špatné. Ale jasné, že hlavním hybatelem ziskovosti je právě vývoj akciového portfolia. Skupina má obrovskou výhodu, že je mašina na hotové peníze a stále má obrovskou část majetku velmi dobře likvidní. Proto Buffett a spol mají ten obrovský komfort v investování, že nemusí nikdy nic prodávat to, co považují za kvalitní součást jejich portfolia. Jejich investiční úsudek je bezpochyby vynikající a vybroušený tolika zkušenostmi, že dělají jen málo chyb. Navíc do nových byznysů většinou naskočí až relativně pozdě. Ale díky velkým expozicím jsou to většinou oni, kdo vydělají nejvíce. Na růstu akcií Apple vydělal řádově více Buffett než Steve Jobs, ačkoliv Buffett osobně výrobky této firmy pravděpodobně ani nepoužívá. To je dáno právě brilantním money managementem portfolia Berkshire. Zatímco Jobs byl vizionář a věčně mu peníze scházely na jeho nápady a akvizice, tak Buffett byl trpělivý pozorovatel a vsadil si na investice do této firmy až v roce 2016, tedy 5 let po Jobsově smrti. Jenomže tehdy se Apple obchodoval na historicky nejnižší hodnotě ukazatele enterprise value k EBITDA okolo 7násobku, zatímco dneska je na více než 18násobku a byl dokonce i 28násobek. A ta EBITDA tehdy byla 73 mld. USD, zatímco ta poslední známá je 128 mld. USD. A tak podíl Berkshire v Apple má hodnotu kolem 130 mld. USD. Akcie Apple v době smrti Jobse stály asi 10x méně než dneska. Je tedy celkem bez debaty, že právě Buffett a spol vydělali na Apple zatím nejvíc.
Volkswagen možná postaví továrnu v USA pro značku Scout
Nová značka Scout by měla produkovat offroady, SUV a trucky pro americký trh od roku 2026. Spolupracovat by měl Volkswagen se společnostmi Foxconn (na elektromobilitě) a Magna International. Podle dostupných informací nová automobilka nebude produkovat v rozšířené továrně v Tenessee, ale bude hledat nové místo v rámci USA. Informaci přinesl německý týdeník Automobilwoche, oficiální vyjádření Volkswagen je, že o továrně zatím nebylo definitivně rozhodnuto.
Volkswagen bývá často kritizován za to, že mu ujíždí vlak v souvislosti s elektrickými vozy. Ale jsou to informace vytržené z kontextu. Má obrovský tržní podíl v elektrických vozidlech v Evropě. Horší je to s jeho tržní pozicí v USA a na asijských trzích. Ale obecně se dá říct, že evropský zákazník patří mezi nejnáročnější zákazníky vůbec v oblasti automobilů. A podíl elektrických vozidel v EU je mnohem větší než na americkém nebo asijském trhu. Nutno podotknout, že Volkswagen nikdy nebyl příliš silný v USA. Částečně se tam dokázaly prosadit jen značky Audi a Porsche, ale v menší míře než v Evropě.
Volkswagen má aktuálně tržní kapitalizaci stále pod 80 mld. USD. Preferenční akcie VOW3 se pohybují v posledních týdnech kolem 130 EUR za kus, ačkoliv jejich cena na začátku loňského roku byla kolem 180 EUR. Mezitím ovšem akcie vyplatily u těchto preferenčních akcií jednu řádnou a jednu mimořádnou dividendu dohromady v objemu 26,66 EUR. Loňský čistý zisk byl kolem 20 mld. USD, v roce 2021 18 mld. USD a i v covidovém roce 2020 vydělala firma 13 mld. USD. V roce 2019 20 mld. USD. Firma nemá žádné dramatické dluhy, vlastní neuvěřitelný majetek ve značkách, které jí patří. Disponuje značným majetkem v továrnách a pozemcích. I kdyby akcie Volkswagen stály dvakrát tolik, co stojí dnes, bude ta firma pořád levná.
My v Comsense se domníváme, že jestli někdo rozumí výrobě aut a jestli někdo na jejich výrobě bude i nadále vydělávat peníze, bude to skupina Volkswagen v nadcházejících letech. Tato firma má ideální podmínky a předpoklady pro to být nejúspěšnější světovou automobilku, protože už jí dlouhá léta je. Má vynikající vlastnickou strukturu, které jsou stále klíčovým prvkem členové rodiny, která automobilový průmysl provází už déle než 100 let a která automobilismu dala jedny z nejgeniálnějších automobilových inženýrů a manažerů. Má obrovské logistické i výzkumné zázemí, hromady peněz a podporu své vlády takovou, jakou žádná jiná automobilka na světě nemá. Už jen proto, že 20 % podíl na standardních akciích má právě německá vláda prostřednictvím spolkové republiky Niedersachsen.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy