Američané sestřelili špionážní balon z Číny nad svým územím
Diplomatický konflikt vyvolal incident v podobě špionážního balonu nad americkým územím v Jižní Karolíně. Číňané dramaticky popírali, že by se jednalo o špionážní balón, a říkali, že byl nad americkým územím jen omylem, a navíc se jednalo balon meteorologický. Američané se s balonem nemazali poslali proti němu stíhačku F-22, která balon zneškodnila protivzdušnou raketou. Balon se nacházel přibližně 6 mil od pobřeží. Ze strany Číny se jedná o přehnanou reakci, která byla zbytečná. Američané si to pochopitelně nemyslí. Nebyl to totiž jediný špionážní balon nad americkým územím v posledních dnech. Již pár dní zpět se jeden balon vyskytoval nad územím Aljašky. Po sestřelení balonu volal i bývalý prezident Donald Trump, který měl s Čínou celkem vyostřené vztahy, ačkoliv na počátku jeho mandátu byly spíše pozitivní. Celá záležitost má diplomatickou dohru. Americký ministr zahraničí Antony Blinken má zatím zrušenou návštěvu Číny, ke které mělo dojít tento týden.
Celá situace se dá číst jako kolíkování hřiště z obou stran. Číňané jsou s USA v těsné obchodní spolupráci, ale mají potenciálně problém v Jihočínském moři a na Tchajwanu. Do značné míry lze kroky Číny chápat i jako propagandu směrem k domácímu obyvatelstvu.
Obrovský hackerský útok v Itálii
K masivnímu hackerskému útoku došlo v Itálii. Podle italského Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost zaútočil ransomware na obrovské množství serverů nejrůznějších organizací v krátkém čase. Důsledkem toho byly rozsáhlé výpadky internetového signálu, který zajišťuje Telecom Italia. Předmětem útoku má být obrovské množství organizací a úřadů.
Zcela nepochybně není takový útok náhoda a nevíme, co v tuto chvíli znamená. Ale vzhledem k tomu, že státní instituce v USA dva roky zpátky čelily rozsáhlému hackerskému útoku obdobného rozsahu ze strany Ruské federace, tak by nebylo překvapivé, kdyby i za tímto útokem stála Ruská federace. Itálie je součástí NATO i EU, které podporují Ukrajinu v obraně proti Rusku.
Musk si od soudu vyslechl, že není odpovědný za svoje tweetování
Mnozí z nás si jistě pamatují tweetování Elona Muska v roce 2018, kde laškoval s tím, že stáhne společnost Tesla z burzy. A s komentářem, který vstoupil do dějin: „funding secured“ s uvedením konkrétní hodnoty akcie 420 USD, za kterou by je vykupoval od investorů. Čirou náhodou se tato hodnota akcie zásadně lišila o 23 % proti ceně, za kterou uzavřela cena akcií krátce předtím. Pochopitelně cena akcií na to zareagovala. Záhy na to, když se ukázalo, že Musk si dělal tak trochu srandu či přeháněl, akcie zase klesly. Muskův advokát Alex Spiro svého klienta hájil tím, že použil nepřesný termín. A řekl, že tím jeho klient žádnou škodu nezpůsobil ani sobě nepřinesl žádný prospěch. Spiro je velmi dobrým advokátem. Už se mu podařilo vyhrát pro Muska soud týkající se jeho slavného výroku o tom, jak jeden ze záchranářů uvízlých fotbalistů v jeskyni je pedofil. Muskovo vystupování před soudem lze označit za bohorovné překrucování vlastních výroků do významu, který se mu zrovna hodí. Musk je ostatně vynikající marketér. Umí prodat sám sebe i vše, co dělá, jak nikdo jiný. Investoři by se ale před jeho výroky měli mít hodně na pozoru, protože má hodně specifický pohled na to, co je pravda.
Společnosti ze skupiny Adani dále ztrácejí na hodnotě
Jak jsme psali minulý týden, tak společnost Hindenburg research obvinila indickou skupinu firem okolo Gautama Adaniho a jeho rodiny, mezi nimiž je 7 burzovně obchodovaných titulů, z rozsáhlých podvodů a machinací. Skupina minulý týden měla díky této zprávě pokles o cca 50 mld. USD v tržní kapitalizaci z 220 mld. USD, pokles pokračoval a je aktuálně ještě větší. V pátek již byla hodnota těchto firem pouhých 110 mld. USD. Tedy pokračujeme tempem 50 mld. úbytku hodnoty skupiny za týden. Hindenburg věští pokles ještě mnohem větší, když naznačuje, že akcie těchto firem jsou téměř bezcenné. Adaniové se snaží bránit, ale zatím se jim to příliš nedaří.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy