8. a 9. října příští týden se uskuteční parlamentní volby v naší zemi. Pouhých deset dní před volbami situace vykrystalizovala do následujících očekávání.
K volebnímu vítězství má nakročeno hnutí ANO
Zatím to vypadá tak, že by ANO mohlo získat nejvíce hlasů kolem 25 %. Voličská základna se opírá zejména o chudší regiony. A z hlediska demografie nejvíce oslovuje důchodce a státní zaměstnance. Přesto to nevypadá na to, že by ANO vylepšilo počet mandátů proti předchozím volbám, kdy jich získalo 78. Nyní bude v lepším případě pro něj pravděpodobně atakovat hodnotu 70 mandátů. Pokud by ANO uspělo lépe, tak pravděpodobně sebere hlasy spíše menším stranám než dvěma koalicím SPOLU a PirSTAN.
Těsný souboj dvou koalic
Koalice SPOLU a koalice PirSTAN spolu do poslední chvilky bojují o voliče. Navíc vše nasvědčuje tomu, že přímo soupeří o podobnou část nerozhodnutých voličů. Souboj těchto stran je z velké části soubojem o to, kdo by byl měl vůdčí postavení v jejich celkem pravděpodobné budoucí vládní spolupráci. Slabší článek finální fáze kampaně se ukazuje být pirát Ivan Bartoš. Naopak velmi dobře se profiluje Vít Rakušan ze stejné koalice. Petr Fiala zanechává spíše pozitivní dojem poslední dny jako kultivovaný a zároveň energický lídr SPOLU. Šance, že obě koalice získají dohromady přes 100 mandátů je poměrně slušná. Jisté to však není, protože to velmi závisí na tom, kolik stran by se dostalo do Sněmovny. Teď vypadá jako pravděpodobnější premiérský kandidát spíše Fiala než Bartoš. A to i z toho důvodu, že mnohem lépe působí Vít Rakušan z PirSTAN. Rozdíly mezi oběma koalicemi jsou však v posledních průzkumech velmi těsné.
Bezzubý Šlachta
Robert Šlachta a jeho Přísaha vůbec nezvládají závěr kampaně. V přímé televizní konfrontaci s ostatními lídry na CNN Prima News Robert Šlachta zcela propadl jako v podstatě jediná viditelná tvář svého hnutí. Ani průzkumy mu nyní nevěří. Na to, že by se dostal do Sněmovny, to v tuto chvíli rozhodně nevypadá.
ČSSD
Ačkoliv se zejména Jana Maláčová snaží aktivizovat levicové voliče neustálým slibováním, tak to s ČSSD vypadá velmi bledě. Předseda Hamáček je nevýrazný, strana neautentická a její voliče prakticky kompletně přebral Andrej Babiš. Na Sněmovnu to nevypadá.
KSČM
Vůbec nejhorší z lídrů na CNN Prima News s 1 % příznivců skončil Vojtěch Filip. Vzhledem k tomu, že komunističtí voliči systematicky vymírají už posledních 30 let a posledně to stačilo na 7,76 %, tak letos to bude pro komunisty hodně hraniční. Navíc v podstatě poprvé od revoluce podporovali vládu a podíleli se nepřímo na vládnutí. Navíc vládu oligarchy, čímž rozhodně na autenticitě před svými voliči získat nemohli. Očekáváme, že nepřekročí 5 %, ale určitě to může být ještě těsně nad či pod tuto hranici. Každopádně pokud by se komunisté do Sněmovny nedostali, tak to otevírá PirSTAN a SPOLU obrovskou šanci na zisk více než 101 mandátů.
SPD
Je v komfortní ale zároveň také složité pozici. SPD přímo podporuje bývalý prezident Václav Klaus. Zároveň se k němu celkem pozitivně staví i prezident Zeman, ačkoliv ten vyjádřil přímou podporu hnutí ANO. Okamura má v zádech část českého byznysu. Zejména pak některé významné developery, pro něž podpořil novou podobu stavebního zákona. Jako podnikatelský projekt SPD rozhodně funguje. Do Sněmovny se určitě dostane. Možná se mu podaří i mírně posílit, ale vypadá to na zisk řádově velice podobného počtu mandátů jako v roce 2017, tedy 22. Na SPD se však ještě tlačí Volný blok, který založil Lubomír Volný a který má rozhodně šanci pár procent SPD odebrat. Částečně SPD může ubrat hlasy i Přísaha. A samozřejmě o voliče se přetahuje také s ANO a koalicí Trikolóry, Soukromníků a Svobodných.
Ostatní
Zelení jsou bez šance. Trojkoalice Trikolóra, Soukromníci a Svobodní prakticky také, co se od ní odklonili i Klaus starší i Klaus mladší. O něco větší šanci může mít Volný blok Lubomíra Volného. Ačkoliv se tyto strany s velmi vysokou šancí neprobojují do Sněmovny, tak mohou sehrát podstatnou roli. A ta je spíše výhodná pro PirSTAN a SPOLU. Mezi těmito menšími stranami je totiž podstatně více konkurentů ANO a SPD než těchto koalic. A tak jakýkoliv slušný výsledek v řádu jednotek procent pro každé z těchto menší politických uskupení bude pomáhat vzniku koalice PirSTAN a SPOLU.
Množství propadlých hlasů v letošních volbách
Bude pravděpodobně celkem vysoké. Dá se očekávat, že se do Sněmovny neprobojuje ČSSD, která může získat odhadem 3-4 %. Kolem 4-5 % může získat KSČM. Pokud by se neprobojovala, tak je to řádově dalších 4 % propadlých hlasů. Pak zde máme Přísahu, ta reálně míří někam k 2-3 %. Kolem 3 % může mít i koalice okolo Trikolóry. Volný blok pak řádově další 2-3 %. K tomu Zelení řádově 1-2 % a ostatní strany. Tedy může se lehce stát, že letos nebude mít svého zástupce ve Sněmovně klidně 16-18 % hlasů. A to už je celkem dost.
Volební účast
Letos jí odhadujeme celkem vysokou. Společnost je hodně rozdělená a mobilizovaná. Velká část lidí vnímá volby jako důležité. V posledních volbách byla 60,84 %. Letos jí odhadujeme někde mezi 65-70 %. To znamená, že by mohlo k volbám přijít teoreticky až 5,8 milionu lidí.
Co čekat od jednotlivých regionů
Praha
SPOLU zde má silnou kandidátku, kterou vede Markéta Pekarová Adamová s Janou Černochovou, Markem Bendou a Ondřejem Kolářem. Praha bude pro SPOLU cílem k ovládnutí, na druhou stranu PirSTAN zde má šanci na vítězství také. Na čelních místech jsou Olga Richterová a Jakub Michálek. V Praze se rozdává 24 mandátů a dá se očekávat, že absolutně drtivou většinu z nich si rozdělí tyto dvě koalice. S výjimkou ANO na to mohou ostatní strany prakticky zapomenout. Navíc ANO bude rádo, když dosáhne na 3-4 mandáty v tomto obvodě. ANO má v čele politického oportunistu a finančního naivu Patrika Nachera (autor boje proti bankovním poplatkům, jenž chtěl pomáhat Davidu Rusňákovi zakládat něco jako asociaci dluhopisových emitentů), který je navíc zcela nevýrazný. Špatně to vypadá pro Janu Maláčovou z ČSSD, Janu Bobošíkovou nebo Martu Semelovou z KSČM na zisk mandátu. Salónní levičák Matěj Stropnický také pravděpodobně bude muset zůstat na svém zámečku. Ani bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek za Přísahu zřejmě z Prahy nevyrazí do Sněmovny.
Středočeský kraj
Skopeček, Langšádlová a Kupka jsou hlavními lídry SPOLU, kteří určitě v tomto kraji udělají slušný výsledek. PirSTAN zde má Víta Rakušana, který vypadá velmi silný před volbami. I zde si to tyto dvě koalice rozdají o vítězství. ANO zde nasadilo svůj „dream team“ skládající se z Karla Havlíčka, profesora Julia Špičáka, bývalé kontroverzní hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové a Stanislava Berkovce. Ve hře je dokonce ještě větší počet mandátů než v Praze. Zde už by si na ně mohly sáhnout prakticky všechny strany, které se dostanou do Sněmovny. Pravděpodobně to nebude předseda ČSSD Jan Hamáček, který zde kandiduje. I kdyby jeho strana uspěla, on pravděpodobně poslancem nebude.
Jihočeský kraj
V tomto kraji zřejmě přijdeme rétorickou hvězdu Sněmovny Miloslava Roznera, který bude vybrušovat z druhého místa kandidátky v kraji, kde SPD bude ráda za 1 mandát. SPOLU zde nemá příliš výraznou kandidátku, ve které stojí v čele pánové Jan Bauer a Jan Bartošek. PirSTAN vede v tomto kraji vede Jan Kolařík, Viktor Vojtko a finančním zprostředkovatelem možná známý kolega Josef Soumar. Ten se tak pravděpodobně stane prvním finančním zprostředkovatelem (registrován pod InInvestments), který se dostane do poslanecké Sněmovny. ANO vede ministr Richard Brabec, až na druhém místě kandidátky KSČM je její předseda Vojtěch Filip. Ten by i v případě volebního úspěchu strany neměl jednoduché uspět. Celkem je ve hře 13 mandátů.
Plzeňský kraj
V tomto kraji kandidují vesměs celorepublikově nevýznamné politické osobnosti. Za zmínku stojí možná jen Martin Baxa a Marek Ženíšek z koalice SPOLU, ale oni nepatří k nejvýraznějším. V tomto kraji se bude rozdělovat 11 mandátů.
Karlovarský kraj
Z pohledu počtu mandátů je to nejméně důležitý kraj, protože se jich zde rozděluje pouze 5. Proto se sem nikdo ani příliš nehrne. Dá se očekávat, že zde uspěje Jana Mráčková Vildumetzová z ANO, která patří mezi hlavní osobnosti tohoto hnutí a která zde dělala hejtmanku, než odešla na mateřskou dovolenou. Rozhodně se jedná o kraj, kde by mohlo uspět ANO. Ale reálně míří na 2-3 mandáty maximálně.
Ústecký kraj
Ten je letos super důležitý. A to především kvůli tomu, kdo se zde střetává. Za ANO je to přímo vrchní velitel Andrej Babiš. Dá se očekávat, že zde bude mít obrovský úspěch. Rovněž velmi dobrý výsledek se dá očekávat od Jaroslava Foldyny z SPD v tomto kraji. Za PirSTAN zde kandiduje přímo kandidát na premiéra Ivan Bartoš, ovšem jeví se to být velmi zásadní chybou. PirSTAN v tomto kraji nemá šanci na příliš vysoký výsledek. V posledních volbách zde STAN získalo 0 mandátů a Piráti 1. Dá se očekávat, že letos to sice bude lepší, ale rozhodně není pravděpodobné, že PirSTAN porazí ANO v tomto kraji. Možná se mu ani nepodaří skončit na třetím místě teoreticky. Protože ho kromě ANO zde můžou přeskočit i SPOLU a SPD. A nedej bože i komunisté vedené „mladým“ Jaroslavem Komínkem, kteří v tomto kraji mají svou hlavní baštu. SPOLU zde má Karla Krejzu. Ve hře je na mnoho kandidátů jen 13 mandátů.
Liberecký kraj
V Libereckém kraji se rozděluje jen 8 mandátů. Tedy velmi málo. V tomto kraji je tradičně silný STAN, ten zde má jako lídra Jana Farského v rámci koalice PirSTAN. Ten zde má velmi vysokou šanci, že jako prakticky jediný celorepublikově známý lídr, uspěje nejlépe v tomto kraji.
Královéhradecký kraj
Jan Birke z ČSSD, který jí zde vede, se profiluje jako jeden z lídrů této strany. Působí u toho zatím spíše velmi trapně. Nejvýraznější osobností koalice SPOLU je zde na druhém místě bývalý šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Komunisté zde postavili kontroverzního Zdeňka Ondráčka, ANO pak ministryni Kláru Dostálovou. Zcela nevýraznou zde mají kandidátku pak Piráti. V tomto kraji se rozděluje 11 mandátů. Dá se očekávat především úspěch SPOLU a ANO.
Pardubický kraj
O 10 mandátů v tomto kraji bude bojovat „křehká dívka“ Hana Lipovská z Volného bloku, silně prorusky orientovaný Jaroslav Bašta z SPD, Mikuláš Ferjenčík za PirSTAN nebo například Marek Výborný za koalici SPOLU. ANO zde má jako nejvýraznější osobnost Martina Kolovratníka. Poměrně nevýrazné jsou zde kandidátky prakticky všech stran s výjimkou Volného bloku, kde je zde jedna z hlavních „hvězd“.
Vysočina
Za SPD kontroverzní Radek Koten, ČSSD pak s lídry Jiřím Běhounkem a Michalem Šmardou, za SPOLU Vít Kaňkovský. Piráty pak vede Blanka Lednická a ANO Drahoslav Ryba. Největší osobností mezi všemi kandidáty je jednoznačně na celonárodní úrovni Michal Šmarda, ale ten bude mít problém získat jeden z 10 mandátů, pokud ČSSD celonárodně nepřekročí 5 %. Pokud by zde uspěl a ČSSD se nedostala do Sněmovny, mohl by to klidně přetavit v předsednictví ve straně.
Jihomoravský kraj
Zde se to politickými celebritami jen hemží. Za pomocí kapely Ortel se zde snaží uspět zpěvačka Ilona Csáková z Volného bloku. ČSSD nasadila Romana Onderku a Kateřinu Valachovou. Za přísahu zde kandiduje Robert Šlachta, jediná opravdu viditelná osobnost této strany, SPOLU vede kandidát na premiéra Petr Fiala a za ANO pak instagramová královna Alena Schillerová (tchyně Davida Rusňáka). Piráti ani komunisté zde žádného výrazného kandidáta nemají. V tomto kraji se bude jednat především o tvrdý souboj Petra Fialy s Alenou Schillerovou. Schillerová, jenž výrazně zapracovala před volbami na své vizáži, neopomněla v tomto kraji zařadit do svých outfitů i velký křesťanský zlatý kříž v tomto bohabojném kraji, kde tradičně výrazně dosahovali výborných volebních zisků lidovci. Ve hře je 23 mandátů.
Olomoucký kraj
O 12 mandátů v Olomouckém kraji budou bojovat zejména Radim Fiala z SPD, Marian Jurečka z koalice SPOLU a trojice pánů Faltýnek, Okleštěk a Feranec za ANO. V tomto kraji jsou tedy tři velmi silné váhy v podobě Jurečky, Faltýnka a Fialy. Pirátský Vojtěch Pikal na druhém místě kandidátky je celkem nevýrazný. O ostatních kandidátech to platí ještě víc. Určitě zde budou velmi silné ANO, SPOLU a SPD. PirSTAN v tomto kraji uspět nebude mít jednoduché.
Zlínský kraj
„Polovýrazná“ osobnost je Alena Gajdůšková z ČSSD v roli lídryně. Velmi nevýraznou kandidátku zde má koalice SPOLU. Z PirSTAN zaujme Petr Gazdík na druhém místě kandidátky, který se umí politicky prosadit a který dost jistě zastíní pirátského kandidáta Elfmarka. ANO zde vysílá do boje předsedu Sněmovny Radka Vondráčka. Ve hře je 12 mandátů.
Moravskoslezský kraj
Lubomír Volný i Marian Bojko zde kandidují za Volný blok. Pokud by se stalo, že získá Volný blok celonárodně přes 5 %, tak oba poslance uvidíme ve Sněmovně, protože v tomto kraji se jedná o jejich hlavní domácí hřiště. Volný je marketingový expert na Moravskoslezský kraj, když zde dokázal získat více hlasů než Tomio Okamura ve Středočeském kraji v předchozích volbách. Ten to zřejmě vycítil, a tak se tentokrát rozhodl kandidovat přímo proti Volnému zde také za SPD. Ostatně je to pro něj taková pojistka, aby se do Sněmovny vůbec dostal. Za ČSSD kandiduje tradičně Lubomír Zaorálek v tomto kraji. SPOLU zde vede Zbyněk Stanjura. Nevýrazný je Lukáš Černohorský jako lídr PirSTAN. Komunisty vede ortodoxní Leo Luzar. Za ANO kandidují Ivo Vondrák, ministr Lubomír Metnar a Aleš Juchelka. V tomto kraji to tedy bude pořádná levicová řež zejména mezi ANO, SPD a Volným blokem. Dá se očekávat, že nějakého výsledku zde dosáhne i ČSSD na straně levice. PirSTAN zde zřejmě porazí SPOLU s mnohem výraznějším Stanjurou. Celkem je ve hře 23 mandátů.
Závěr
Na první pohled se zdá, že nejrozumněji má rozložené síly v regionech koalice SPOLU. U PirSTAN sledujeme větší počet regionů se slabším lídrem. Navíc jednoho ze svých hlavních lídrů vyslal PirSTAN do předem prohrané bitvy. ANO rezignovalo logicky na Prahu. Bojuje však ještě ve Středočeském kraji a v Jihomoravském kraji. Velký výsledek se dá čekat v Ústeckém kraji. V krajích, kde je ANO silné, ho ale bude hodně trápit SPD i třeba Volný blok. V letošních volbách bude záležet velmi hodně i na výsledcích v jednotlivých regionech. Ty klíčové regiony jsou letos Jihomoravský, Středočeský, Moravskoslezský, Ústecký a Olomoucký kraj. Tam se budou dělat hlavní rozdíly v počtu získaných poslaneckých mandátů.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy