Kdo ještě nemá v portfoliu farmakologickou firmu, ochuzuje se o segment s velkým potenciálem. Lidstvo je stále nemocnější, imunitní systémy se hroutí a každý den jsou pod náporem nových onemocnění. Firmy zabývající se výrobou léčiv rozhodně o práci nepřijdou, spíše naopak.
Pfizer je třetí největší firma v sektoru farmakologie. Její historie sahá 170 let zpátky, kdy začínala jako chemička, a postupně se přesunula k výrobě léčiv. Velikostně jsou před ní už jenom Johnson & Johnson a Merck and company. Firma je zajímavá především segmentem biofarmakologie, ze kterého plyne až 76 % příjmů. Dalších 20 % jde z firmy Upjohn. Akvizice proběhla v roce 2002 a v polovině roku 2020 firma tuto část znovu opustí. Upjohn se spojí s firmou Mylan a vznikne nový podnik Viatris. Akcionáři Pfizeru dostanou 57 % nové firmy a akcionáři Mylanu 43 %.
Teď budeme řešit Pfizer tak, jak je. Nikdo neví, jestli se spin-off povede, nemá moc cenu spekulovat. Tedy, zpět k Pfizeru. Firma zaměstnává celosvětově přes 88 000 lidí a své produkty prodává ve více než 125 státech. Jejich hlavní zaměření je na: vnitřní léčba, onkologie, imunitní onemocnění a záněty, vzácné choroby a vakcíny. Společnost má aktivních přes 350 léků (příjem u osmi léků byl u každého přes 1 miliardu USD, nejvíce z nich Prevnar 13, který vydělal přes 5,5 miliardy USD).
Výkonnost, předpoklady a ocenění (v miliardách USD)
Příjem rostl ročně o 1,45 %. To není žádná sláva. Z mého pohledu je příjem ale nejméně vypovídající a další údaje už vypadají mnohem lépe. Provozní zisk rostl o 17 % a čistý zisk dokonce o 23 %. Nárůst provozního zisku v posledním roce byl způsobený tím, že Pfizer spojil část svého podnikání s firmou GSK. Získalo tak 32 % podíl v „nové“ společnosti, který byl ohodnocený na 8,1 miliardy USD. Na to se samozřejmě navazuje čistý zisk. Koukneme se tedy na normalizovaný příjem, u kterého se nezapočítávají jednorázové události. N. příjem rostl v průměru o 8,8 %.
Co se týče majetku společnosti, aktiva ani pasiva se v podstatě nezměnila. Z roku 2018 na 2019 je nárůst především kvůli akvizici firmy Array, na kterou si firma půjčila 10,9 miliardy USD. Dlouhodobý dluh rostl o 6 % ročně. Vlastní majetek klesl, především v roce 2018 kvůli silnému odkupu akcií.
Jak můžeme vidět, v roce 2020 je očekávaný pokles příjmů, čistý zisk má zůstat stejný. Od roku 2021 se má už vše zvyšovat, bude za tím nejspíše to, že po oddělení Upjohnu se firma bude moci mnohem lépe specializovat na segment s majoritou příjmů (biofarmakologie). Tyto údaje jsou ale pro Pfizer a Upjohn dohromady. Firma uvadí, že bez Upjohnu bude příjem v roce 2020 mezi 40,7 – 42,3 miliardami USD (pokles oproti 2019 o zhruba 20 %, tedy 20 % z Upjohnu).
Jak je vidět, Pfizer se zdá podhodnocený naprosto ve všem. Pokud se koukneme na průměrný dividend Yield Za posledních 5 let, tak ten je 3,48 %. Nynější div. Yield je 4,33 %, tedy i z tohoto pohledu by se zdál podhodnocený. Zároveň je dividenda perfektně krytá, payout ratio je 51 %.
PEG se používá pro porovnání společností z hlediska valuace. Z tří největších společností zde Pfizer znovu vystupuje jako podhodnocený oproti konkurenci.
Atraktivita a rizika
Největší neznáma je momentálně Upjohn a jeho spin-off. Pro Pfizer to znamená částečnou ztrátu příjmů a menší diverzifikaci. Jde se na to kouknout i z druhé strany. Pfizer se chce specializovat na oddělení biomedicíny. To by mohlo drasticky zrychlit růst tohoto segmentu. Pro akcionáře to znamená ještě jednu věc. V portfoliu se jim objeví nová firma Viatris (vznik spojením Upjohnu a Mylanu).
Plusem pro bezpečnost Pfizeru je jeho velikost. Firma by musela udělat skutečně velkou botu, aby padla. Rizika ale stále stojí. Vývoj léků je zdlouhavý, drahý, v podstatě do konce se neví, jestli bude lék schválený. Biosimiliární léky od konkurence berou velkou část příjmů, většinou jsou totiž levnější a mají v podstatě stejnou funkci. Rozhodujícím dnem je konec patentu, po tomto datu je povoleno biosimiliární léky prodávat.
Debt ratio vyjadřuje, jak velká část firmy je financována z dluhu. Čím menší, tím lepší. Jak můžeme vidět, oproti konkurentům se Pfizer zdá z tohoto pohledu nejbezpečnější. Hrubá marže nám říká, jaký je rozdíl mezi výnosy a náklady. Z tohoto pohledu Pfizer znovu vyhrává oproti konkurenci. ROE se dá překládat jako efektivita. Zde je Pfizer na úrovni JNJ, zaostává za Merckem, nicméně je lehce nad průměrem celého sektoru.
Závěr
Osobně se mi Pfizer velmi líbí, především z dlouhodobého hlediska. Diverzifikace snižuje riziko, nicméně také výnos. Pokud víte, co děláte, spíše vás diverzifikace omezuje. Zde je to stejné. Po oddělení Upjohnu bude Pfizer specializovanější. Bude záležet spíše na vedení a lidech, jak situaci zvládnou. Akcionáři o Upjohn nepřijdou, dostanou ho v podobě akcií firmy Viatris. Zadlužení firmy se zdá v pořádku. Lidé budou pravděpodobně potřebovat stále více léků, ať už z důvodu obecného poklesu imunity v populaci, nebo demografického trendu v podobě stárnutí populace. Příjmy firmy jsou z 46 % z USA, tedy i co se týče geografické diverzifikace je na tom firma výborně.
Disclaimer: Informace uvedené v tomto dokumentu nejsou investičním doporučením. V žádném případě se nesnaží případného čtenáře přimět k investování, ani mu poskytnout jakoukoliv jinou formu investičního doporučení.
Jak se Vám líbil příspěvek?
K ohodnocení článku klikněte na hvězdy
1 Komentáře
Hezký článek. Jak to vidíte v době covidu-19 s akciemi Pfizer versus Viatris? Dají se očekávat velké věci. K.